Ana Sayfa Dünya 13 Ocak 2021

INTERPOL YEDİ ÇEVRE SUÇLUSU İÇİN DUYURU YAYINLADI

INTERPOL, çevre suçlarından aranan yedi uluslararası kaçağın bulunmasında halktan yardım istiyor

INTERPOL’ün çevre suçlarından aranan kaçakları bulmasına yardımcı olun.
LYON, Fransa – INTERPOL, çevre suçlarından aranan yedi uluslararası kaçağın bulunmasında halktan yardım istiyor.

Yedi kişi, uluslararası aranan kişiler için INTERPOL Kırmızı Bildirim konusudur:

Guo Qin HUANG , 42, Çin tarafından korunan türler ve bunlardan türetilmiş ürünler kaçakçılığı yapmaktan aranıyor.
. 44 yaşındaki Nicholas Mweri JEFWA , Kenya tarafından yasadışı bir şekilde vahşi yaşam kupalarıyla uğraşmaktan ve organize suç faaliyetlerinden aranıyor.
. 29 yaşındaki Samuel Bakari JEFWA , Kenya tarafından yasadışı bir şekilde vahşi yaşam kupaları ve organize suç faaliyeti yapmaktan aranıyor.
. 34 yaşındaki Ergest MEMO , koruma altındaki bir ormanda yasadışı ağaç kesimi yapmaktan Yunanistan tarafından aranıyor.
. 33 yaşındaki Taulant MEMO , koruma altındaki bir ormanda yasadışı ağaç kesmek ve yasadışı yollardan silah taşımaktan Yunanistan tarafından aranıyor.
. Bhekumusa Mawillis SHIBA , 39, Eswatini tarafından vahşi yaşam suçları için aranıyor.
. 62 yaşındaki Muk Nam WONG , Çin tarafından korunan türlerin ve bunların türetilmiş ürünlerinin kaçakçılığı yapmaktan aranıyor.

Halktan bilgi
İtiraz, INTERPOL’ün Çevre Güvenlik programı ve Komuta ve Koordinasyon Merkezi ile işbirliği içinde olan Kaçak Soruşturma Destek (FIS) birimi tarafından gerçekleştiriliyor .

Halkın üyeleri, yedi kaçak için her bir Kırmızı Bildirim üzerindeki bağlantı aracılığıyla herhangi bir ipucunu doğrudan INTERPOL’ün FIS birimine iletebilir.
Halktan herhangi bir ipucu , sahada daha fazla işlem yapılabilmesi için INTERPOL Ulusal Merkez Bürolarına iletilecektir . Halkın kendileri doğrudan harekete geçmemelidir.

Çevresel suç – küresel bir tehdit
Sınırlar , fildişi kaçakçılığı ve korunan türlerin aşırı avlanmasından yasadışı ağaç kesimi ve tehlikeli atıkların boşaltılmasına kadar değişen çevre suçlarını kısıtlamaz .

Yaban hayatını ülkeler ve kıtalar arasında kaçırmak için kullanılan yolların aynısı genellikle silah, uyuşturucu ve insan ticareti için kullanılır. Çevre suçları genellikle pasaport sahtekarlığı, yolsuzluk, kara para aklama ve hatta cinayet gibi diğer suçlarla birlikte meydana gelir.

Çevresel suçların her yıl 110 ila 281 milyar ABD doları arasında yasadışı kâr ürettiği tahmin edilmektedir.
Çevre suçlularının her yıl 110 ila 281 milyar ABD doları arasında yasadışı kar elde ettikleri tahmin edildiğinden, Nisan ayında G7 içişleri bakanları, INTERPOL ile artan işbirliği ve bilgi paylaşımı yoluyla çevre suçlarıyla mücadele için daha güçlü çabalar çağrısında bulundu.

INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock, “Çevresel suç endüstriyel ölçekte meydana geliyor, uluslararası organize suç grupları, hukukun üstünlüğünü baltalayarak ve ulusal güvenliği tehdit ederken milyarlarca kâr elde ediyor,” dedi.

“INTERPOL’ün kamuya açık çağrısı, kaçakları adalete teslim etmenin uluslararası kanun uygulama işbirliğinin temel bir parçası olduğunu hatırlatıyor. INTERPOL Şefi, çevresel suçların küresel bir etkiye sahip olduğunu ve bunun da küresel bir yanıt gerektirdiğini ekledi.

“Kaçakları adalete teslim etmek, uluslararası kanun uygulama işbirliğinin temel bir parçasıdır.”
Jürgen Stock, INTERPOL Genel Sekreteri
14 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |