Ana Sayfa Dünya, Teknoloji 22 Şubat 2021

MARS’IN EN NET FOTOĞRAFI, İLK SES KAYDI GERÇEKLEŞTİ

NASA’nın Mars Perseverance Rover’ı İnişe Ön Sıradan Koltuk Sağladı, Kızıl Gezegenin İlk Ses Kaydı alındı.

NASA’nın Mars 2020 Perseverance gezgininin yeni videosu, uzay aracı Mars’ın yüzeyine doğru düşerken, paraşütle atılırken ve roketle atılırken 18 Şubat’ta Kızıl Gezegene girişinin, inişinin ve inişinin (EDL) son dakikalarında önemli kilometre taşlarını anlatıyor. Gezici üzerindeki bir mikrofon, Mars’tan gelen seslerin ilk ses kaydını da sağlamıştır.

Paraşütle şişirme anından itibaren kamera sistemi, iniş sürecinin tamamını kapsayarak gezicinin Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı yoğun yolculuğun bir kısmını gösterir . Uzay aracındaki yüksek çözünürlüklü kameralardan alınan görüntüler, yüzeyin 7 mil (11 kilometre) yukarısından başlayarak, şimdiye kadar başka bir dünyaya gönderilen en büyük paraşütün süpersonik konuşlandırılmasını gösteriyor ve gezginin kraterdeki inişiyle bitiyor.

Geziciye bağlı bir mikrofon alçalma sırasında kullanılabilir veri toplamadı, ancak ticari kullanıma hazır cihaz yüzeye son derece dinamik inişten sağ çıktı ve 20 Şubat’ta Jezero Krateri’nden sesler elde etti. 60- İkinci kayıtta, yüzeyde çalışan gezginin mekanik sesleri gibi bir Mars esintisi birkaç saniye için duyulabilir.

NASA’nın vekili Steve Jurczyk, “Mars’a nasıl indiğinizi – ya da neden bu kadar zor olduğunu – ya da bunu yapmanın ne kadar havalı olacağını merak edenler için başka yere bakmanıza gerek yok,” dedi. “Azim yeni başlıyor ve şimdiden uzay keşif tarihindeki en ikonik görsellerden bazılarını sağladı. Bir aracı inşa etmek ve Kızıl Gezegene uçurmak için gereken olağanüstü mühendislik ve hassasiyet düzeyini pekiştiriyor. ”

Pazartesi günü ayrıca, görevin, direğinde bulunan iki Navigasyon Kamerası tarafından çekilen, gezicinin iniş yerinin ilk panoraması da yayınlandı. Ajansın Mars’a indiği beşinci gezgin olan altı tekerlekli robotik astrobiyolog, şu anda tüm sistem ve araçlarının kapsamlı bir kontrolünden geçiyor.

NASA’nın bilim yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Perseverance’ın inişinin bu videosu, bir baskı giysisi giymeden Mars’a iniş yapabileceğiniz en yakın video” dedi. “Yalnızca diğer dünyaları keşfetmek ve onları oraya götürecek uzay aracını inşa etmekle kalmayıp, aynı zamanda geleceğimizdeki tüm cesur hedeflere ulaşan çeşitli ekiplerin bir parçası olmak isteyen genç kadınlar ve erkekler için zorunlu izleme haline gelmelidir.”

Dünyanın en samimi Mars inişi görüntüsü, uzay aracının Kızıl Gezegenin üst atmosferine 12.500 mil / saat (20.100 km / saat) hızla girmesinden yaklaşık 230 saniye sonra başlıyor. Video, kamera merceği paraşüt bölmesinin içinde hala kapalıyken siyah renkte açılıyor. Bir saniyeden daha kısa bir süre içinde, uzay aracının paraşütü, sıkıştırılmış 18 x 26 inç (46 x 66 santimetre) naylon, Technora ve Kevlar silindirinden tamamen şişirilmiş 70,5 fit genişliğe (21,5 metre) dönüşür ve dönüşür. -geniş) gölgelik – şimdiye kadar Mars’a gönderilen en büyüğü. Paraşütün bu kadar kısa sürede ürettiği on binlerce poundluk kuvvet, hem paraşütü hem de aracı zorlamaktadır.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı direktörü Michael Watkins, “Artık Mars’a inerken ‘yedi dakikalık terör’ dediğimiz şeyi önden gördük,” dedi. “Paraşütün patlayıcı bir şekilde açılmasından iniş roketlerinin iniş sırasında toz ve enkaz göndermesine kadar, kesinlikle hayranlık uyandırıyor.”

Video aynı zamanda Perseverance’ı Mars atmosferine girişi sırasında kavurucu sıcaklıklardan koruduktan sonra düşen ısı kalkanını da görüntülüyor. Aşağıya doğru bakış, iniş aşaması olarak bir sarkaç gibi hafifçe sallanıyor, Perseverance takılıyken arka kabuk ve paraşütte asılı duruyor. Mars manzarası hızla alçalma aşaması olarak – roket motorlarını kullanarak yavaşlayan ve ardından gezgini kablolarla yüzeye indiren, gezginin serbestçe uçan “jetpack” – serbestçe kırılıyor, sekiz iticisi onunla şimdi arasına mesafe koymak için devreye giriyor – atılan arka kabuk ve paraşüt.

Ardından, 80 saniye ve 2,130 metre (2,130 metre) sonra, kameralar iniş alanı üzerinde gökyüzü vinci manevrasını gerçekleştiren iniş aşamasını yakalar – roket motorlarının dumanları, muhtemelen milyarlarca yıldır yerinde olan tozu ve küçük kayaları tekmeleyen yıl.

“EDL kamera sistemini uzay aracına yalnızca giriş, iniş ve iniş sırasında uzay aracımızın performansını daha iyi anlama fırsatı için değil, aynı zamanda halkı ömür boyu sürecek bir yolculuğa çıkarmak istediğimiz için de yerleştirdik. Mars’ın yüzeyinde, ”dedi Mars 2020 Perseverance’ın JPL’deki EDL kamera ve mikrofon alt sisteminin baş mühendisi Dave Gruel. “Halkın Mars keşfinden etkilendiğini biliyoruz, bu yüzden araca EDL Cam mikrofonunu ekledik çünkü özellikle görme engelli uzay hayranları için deneyimi geliştirebileceğini ve dünyanın her yerinden insanlarla etkileşim kurup onlara ilham verebileceğini umduk.”

Görüntüler, Perseverance’ın alüminyum jantlarının yüzeyle 1,61 mil / saat (2,6 kilometre) hızla temas etmesiyle sona eriyor ve ardından piroteknik olarak ateşlenen bıçaklar, onu hala havada duran iniş aşamasına bağlayan kabloları kesiyor. İniş aşaması daha sonra tırmanır ve önceden planlanmış uçuş manevrasında uzaklaşır.

JPL Mars 2020 Perseverance proje müdür yardımcısı Matt Wallace, “Bu eski bir Western filmi olsaydı, kahramanımızın yavaşça Güneş’in batışına doğru ilerlediğini söyleyebilirim, ancak kahramanlar aslında Dünya’ya geri döndü,” dedi. Mars’a bir uzay aracının inişini görme fırsatı için 25 yıldır bekliyorum. Beklemeye değdi. Bunu dünyayla paylaşabilmek ekibimiz için harika bir an. ”

Üç farklı uzay aracı bileşeninde bulunan, kullanıma hazır beş ticari kamera görüntüleri topladı. Gezgini gezerken içine alan arka kabuğundaki iki kamera, paraşütün şişen fotoğraflarını çekti. İniş aşamasındaki bir kamera, gezicinin tepesi dahil olmak üzere aşağı doğru bir görüş sağlarken, gezici şasisindeki iki kamera hem yukarı hem de aşağı doğru bakış açıları sunuyordu.

Gezici ekibi, Perseverance’ın sistemleri ve yakın çevresinin ilk incelemesine devam ediyor. Pazartesi günü ekip, gezginin yedi cihazından beşini kontrol edecek ve Mars Çevresel Dinamikler Analiz cihazı ile ilk hava gözlemlerini alacak . Önümüzdeki günlerde, Mastcam-Z tarafından 360 derecelik bir Jezero panoraması aşağıya aktarılmalı ve önünüzdeki yola en yüksek çözünürlüklü bakış sağlanmalıdır.
22 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

 

YÜZ YILLARIN RÜYASI İŞTE MARS’TAN İLK RENKLİ KARELER

YÜZLERCE YILLIK RÜYA GERÇEKLEŞTİ NASA UZAY ARACI MARS GEZEGENİNE İNDİ

Tema Tasarım |