Ana Sayfa Dünya 13 Ocak 2021

MOSKOVA’DA STALİN DÖNER AÇILDI, SONRA…

Çalışanlar Stalin dönemi istihbarat servisi elemanlarının üniformalarını giyiyordu

Rusya Federasyonu’nun başkentinde, eski Sovyet lideri Joseph Stalin’in onuruna bir yemek servisi açıldı. Stalin Döner menüsünde beş çeşit shawarma vardır: “GOST. Standart ”,“ Çift etli Stalin ”,“ tkemali soslu Ot Beria ”,“ Lavaş peynirli Kruşçevskaya ”ve“ Karışık ”.

Moskova’da shawarma sağlayan Stalin Döner adlı bir organizasyon açıldı; ziyaretçileri NKVD üniformalı işçiler tarafından ağırlanıyor.

Organizasyon Voikovskaya metro istasyonunun yakınında geçtiğimiz hafta açıldı. Firma eski Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin’in bir resmine ek olarak, ünlü alıntıyı kullanıyor: “Hayat daha iyi olur, hayat daha mutlu olur.” ; Bu ifade, işaretlerden birinin üzerine yazılmıştır.

Stalin Döner’in menüsünde beş çeşit shawarma var: “GOST. Standart ”,“ Çift etli Stalin ”,“ Tkemali soslu Ot Beria ”,“ Lavaş peynirli Kruşçevskaya ”ve“ Karışık ”. Dozhd TV kanalı sunucusu Ilya Shepelin, Telegram’da kurum çalışanlarının üniformasından etkilendiğini yazdı.

“Birkaç hafta önce Staw Doner Shawarma Shawarma tabelasının olduğu bir resim gördüm ve etkilenmedim. Mizahçılarımız, şakacılarımız, viral isimlendirmelerimiz olduğunu asla bilemezsiniz, tamam. Ancak bu, Stalin adlı kurutulmuş tavukla küçüklere hizmet eden güney shawarma üniforması. Elbette bu, catering pazarında yeni bir kelime, “diye yazdı Shepelin.

Rusya Devlet Başkanı’na bağlı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Valery Fadeev, Stalin Döner’in açılışının ayrılmaz ve aptalca olduğuna inanıyor. Bunu “Podyem” baskısına duyurdu, mesaj 8 Ocak’ta Telegram’da yayınlandı.
“Böyle bir kurumun ortaya çıkması birçok insanı rahatsız edebilir. Neden ezilen çocukları ve torunları kızdıralım? – Fadeev dedi.

BASKI VE PROTESTOLAR BAŞ GÖSTERDİ
Dükkanın sahibi Cumartesi günü Reuters’e verdiği demeçte, Moskova’daki bir shawarma dükkanının, kışkırtıcı Josef Stalin temalı markasına yönelik protestolarının ardından açıldıktan bir gün sonra kapanmak zorunda kaldığını söyledi.

Stalin Döner dükkanının ön kapısının üzerinde tartışmalı Komünist liderin bir portresi vardı. İçeride, Stalin dönemi güvenlik hizmeti üniforması giymiş bir adam, müşterilere Sovyet liderlerinin adını taşıyan et paketleri servis etti.

Dükkan sahibi Stanislav Voltman, “Dünden önceki gün tamamen açtık ve yaklaşık 200 müşteriye hizmet verdik” dedi.

“Mağazayı kapatmak için hiçbir yasal neden yoktu” diye ekledi, ancak polisin onu Stalin işaretini kaldırmaya zorladığını ve ardından yerel makamlardan gelen “muazzam baskı” nın onu tamamen kapatmaya zorladığını söyledi.

Markalaşma, sosyal medyada ateşli bir şekilde tartışıldı ve bazı yorumcular bunu tatsız olarak kınadı. Stalin’in yönetimi, kitlesel baskı, çalışma kampları ve kıtlıkla belirlendi. Muhafazakar resmi tahminlere göre, 1936-38’deki Büyük Terör sırasında yaklaşık 700.000 kişi idam edildi.

Bununla birlikte, eski Sovyetler Birliği’ndeki pek çok kişi onu hâlâ esas olarak İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sını mağlup ederek ülkenin varlığını garantileyen lider olarak görüyor.

Voltman, “Bazı sosyal medya heyecanını beklemiştim,” dedi. “Ancak tüm TV kanallarının, tüm muhabirlerin ve blog yazarlarının buraya akın edip Lenin mozolesi önünde yaptıkları gibi sıraya girmesini beklemiyordum.”

(HABER KAYNAK: Dmitriy Turlyun’un Haberciliği; Olzhas Auyezov’un yazdığı; Ros Russell tarafından düzenleme)
14 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |