Ana Sayfa Dünya 8 Ocak 2021

TARİH BOYUNCA ABD KONGRE BİNASI SALDIRILARI!

Bu Güne Kadar Kaç Kez Saldırıya Uğradı?

Capitol isyanları: ABD yasama organı daha önce saldırıya uğradı mı?
Demokratik bir seçimin sonucunu tersine çevirmek amacıyla ABD Kongre Binası’na saldıran isyancıların görüntüleri tüm dünyada şok dalgaları yarattı.

Başkan Trump’ın Washington’daki mitingde yaptığı konuşmanın ardından destekçileri tarafından başlatılan saldırıda dört kişi hayatını kaybetti. Başkan seçilen Joe Biden bunu bir “ayaklanma” olarak nitelendirirken, Başkan Yardımcısı Mike Pence ise şiddetin “Birleşik Devletler Kongre Binası tarihinde karanlık bir gün” olduğunu söyledi.

BBC NEWS’in aktardığı bilgilerin ışığında, ABD demokrasisinin sembolik kalbi olarak kabul edilen binanın ilk kez şiddete maruz kalması değil. Bombalardan yabancı istilalara, burada Capitol’ün saldırıya uğradığı diğer dört zaman.

* İngiliz kuvvetleri onu yakmaya çalışıyor – 1814
Belki de en ünlü saldırı 1812 Savaşı sırasında İngiliz kuvvetleri tarafından yapıldı.
Amiral Yardımcısı Sir Alexander Cockburn ve Tümgeneral Robert Ross liderliğindeki İngiliz birlikleri, Ağustos 1814’te Washington DC’yi işgal ettikten sonra hala yapım aşamasında olan Capitol’u ateşe verdi (yine de bina sağanak yağış nedeniyle ayakta kaldı).
Amerikalıların bir yıl önce York’ta Yukarı Kanada’nın başkentini yakmasına misilleme olarak, İngiliz birlikleri şehrin diğer kısımlarını ve Beyaz Saray da dahil olmak üzere önemli binaları ateşe verdi.
1814 saldırısı, yabancı bir gücün Washington’u ele geçirip işgal ettiği tek zamana işaret ediyor.
2014 yılında, Washington’daki İngiliz büyükelçiliği, 200 yıl önce binanın yanmasını “anarak” havai fişeklerle çevrili bir Beyaz Saray pastasının fotoğrafını tweetledikten sonra özür diledi.

* 4 Temmuz dinamit saldırısı – 1915
İngiliz saldırısından bir asır sonra, Harvard Üniversitesi’nde eski Almanca profesörü olan Erich Muenter, Senato resepsiyon odasında üç dinamit çubuğu patlattı.
Patlama binaya zarar verdi, ancak kimse ölmedi.
Muenter daha sonra, saldırının I.Dünya Savaşı’nda Almanya’ya karşı İngiltere’ye yardım eden Amerikalı finansçılara yanıt olduğunu söyledi.
Washington Evening Star’da bir takma adla yazan Muenter, saldırının “savaş çığlıkları atan seslerin üzerinde duyulmaya yetecek kadar gürültü yapacağını” umduğunu belirterek, “Bu patlama barış çağrımdaki bir ünlem işareti”.
Saldırıdan bir gün sonra Muenter, Morgan’ın uşağı tarafından bastırılıp tutuklanmadan önce finansçı JP Morgan Jr’ı vurarak yaraladı. Daha sonra kendi canına kıydı.

* Porto Rikolu milliyetçilerin saldırısı – 1954
1 Mart 1954’te, dört Porto Rikolu milliyetçi adanın bayrağını çekip “Porto Riko’ya Özgürlük” diye bağırarak Temsilciler Meclisi’nin ziyaretçi galerisinden ateş açarak beş kongre üyesini yaraladılar.
“Kimseyi öldürmeye gelmedim, Porto Riko için ölmeye geldim!” lider Lolita Lebron tutuklanması sırasında ağladı.
Lebron 50 yıl hapse mahkum edilirken, üç kişiye 75 yıl hapis cezası verildi.
Cezaların tümü daha sonra Başkan Jimmy Carter tarafından hafifletildi. Yönetimi, serbest bırakmanın “önemli bir insani jest olacağını ve uluslararası toplumun çoğu tarafından böyle görüleceğini” söyledi.
Grup, Porto Riko’daki kalabalığa tezahürat yaparak geri döndü.

* ‘Direniş Komplosu’ bombası – 1983
7 Kasım 1983’te Senato’nun ikinci katında bir patlama meydana geldi.
Patlamadan sadece birkaç dakika önce, Silahlı Direniş Birimi adlı bir gruptan olduğunu iddia eden biri, ABD’nin Grenada ve Lübnan’daki askeri eylemlerine misilleme olduğunu söyleyerek, Capitol santral panosunu bekleyen bir saldırı uyarısı aradı.
Zayiat olmadı, ancak bazı maliyetli hasarlar vardı.

1988’de FBI ajanları, 1983 ve 1984’te Capitol saldırısı ve Fort McNair ve Washington Navy Yard’da ayrı patlamalar için radikal sol Direniş Komplosu grubunun yedi üyesini tutukladı.

Linda Evans ve Laura Whitehorn, 1991 yılında komplo kurmak ve devlet malına kötü niyetli imha etmekten hapse atıldılar.
08 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |