Ana Sayfa Dünya, Teknoloji 10 Ocak 2021

YOLCU UÇAĞI 62 KİŞİYE MEZAR OLDU

Endonezya da düşen yolcu uçağında umutlar tükeniyor

Endonezya’da Cumartesi günü yedisi çocuk ve üçü bebek olmak üzere 50 yolcu ve 12 mürettebatla havalandıktan bir süre sonra radarda kaybolan ve saatler sonra denize çakıldığı tespit edilen uçak için arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.

Yolcu yakınlarının Pontianak havalimanında ve Cakarta’nın Soekarno-Hatta Uluslararası Havaalanın da endişeli bekleyişleri sürüyor. Bölgeden ajanslara düşen bilgiler şu şekilde.

Endonezya Ulaştırma Bakanı Budi Karya Sumadi, düzenlediği basın toplantısında, daha önce teması eksik olduğu açıklanan Sriwijaya Air SJ-182 uçağının Male Adası ve Lancang Adası çevresinde düştüğünün doğrulandığını belirtti.

Cumartesi günü Endonezya’da kalkıştan hemen sonra denize düşen uçağının “kara kutuları” nın tespit edildiğini söylüyor. Donanma dalgıçları, arama operasyonu Pazartesi günü devam ettiğinde iki uçuş kayıt cihazını alabileceklerinden eminler.

Uçak parçaları ve insan kalıntıları bulundu.
Sriwijaya Air Boeing 737, Borneo’ya yaptığı yolculukta radardan kaybolduğunda 62 kişi taşıyordu. Endonezya’nın ulaştırma güvenliği komitesi başkanı Soerjanto Tjahjono, AFP’nin Pazar günü aktardığına göre, “Kara kutuların konumunu belirledik,” dedi.

UÇAĞIN SEYRİ
– Sriwijaya Air yolcu uçağı, Cumartesi günü Cakarta havaalanından yerel saatle 14:36 ​​(07:36 GMT) kalktı.
– Dakikalar sonra, saat 14: 40’da, ulaştırma bakanlığından yapılan açıklamaya göre, uçakla son temas SJY182 çağrı adıyla kaydedildi.
– Borneo adasının batısındaki Batı Kalimantan eyaletinde bulunan Pontianak’a normal uçuş süresi 90 dakikadır.
– Ulusal arama kurtarma ajansı Hava Mareşali Bagus Puruhito’ya göre, uçak bir imdat sinyali göndermedi.
– Uçuş izleme web sitesi Flightradar24.com’a göre, bir dakikadan daha kısa bir sürede 3.000 metreden (10.000 ft) fazla düştüğü düşünülüyor.
– Tanıklar, en az bir patlama gördüklerini ve duyduklarını söylediler.

Yakındaki ada sakinleri iki patlama duyduklarını belirtiyor.
Balıkçı Solihin, düşen uçak kazasına tanık olduğunu söyledi. Lancang Adası yakınlarındaki bin adada balık tutan Solihin “Uçak bir şimşek gibi denize düştü ve suda patladı … Bize oldukça yakındı, kopan bir parça neredeyse gemime çarpacaktı” dedi.

UÇAKTA BULUNANLARDAN BAZILARI:

– Pilot Kaptan Afwan
Birçok Endonezyalı gibi tek bir isimle anılan Kaptan Afwan, 1987 yılında ticari pilot olmadan önce hava kuvvetlerinde uçuş kariyerine başladı.
Sosyal medyadaki profil resmi, “Ne kadar yükseğe uçarsan uçmaz, dua etmezsen cennete asla ulaşamazsın” sözleriyle Süpermen dua eden bir karikatür.
Ferza Mahardhika pilotu amcası için “O çok iyi bir adamdı. Sık sık öğüt verirdi, akıllıca öğütler verirdi. Mahallesinin önde gelen isimlerinden biriydi ve nezaketiyle tanınırdı. Yıkıldım ve bunun olduğuna inanamıyorum. Lütfen amcam ve ailemiz için dua edin” diye ekledi.

– Angga Fernanda Afrion
Afrida, BBC Endonezya’ya yaptığı açıklamada, uçuştaki 29 yaşındaki oğlu Angga Fernanda Afrion’un hala hayatta olabileceği umudunu hala sürdürdüğünü söyledi.
”Sadece bir hafta önce Angga baba oldu, karısı ilk çocuklarını doğurdu, Alvano Faeyza Alingga adında bir çocuk. Afrida, oğlunun “iradeli bir çocuk olduğunu ama çok itaatkar olduğunu. Nazik bir kibar biriydi ve herkesle iyi geçinebilirdi” dedi. Angga’nın üniforması içinde çerçeveli bir fotoğrafını tutarken, “O gitmişse, istediğim onu ​​eve getirip düzgün bir şekilde gömebilmek,” dedi.

– Ihsan Adhlan Hakim ve Putri Wahyuni
Uçakta yeni evli çift İhsan Adhlan Hakim ve Putri Wahyuni ​​de vardı. İhsan’ın küçük erkek kardeşi Arwin Amru Hakim, haber sitesi Kompas’a yaptığı açıklamada,
”İhsan’ın Pontianak’ta yaşayan geniş ailesine düğün yapmak için Kalimantan’a gidiyordu. Düğün etkinliğin gelecek Cumartesi gerçekleşecekti. Ama şimdi, bütün aile birlikte hayatta olmaları için dua ediyoruz.” dedi.

– Indah Halima Putri ve Muhammad Rizky Wahyudi bebekleriyle birlikte
Yusrilanita, kızı Indah Halima Putri, damadı Muhammad Rizky Wahyudi ve bebeklerini taşıyan Sriwijaya Air SJ182 uçağı ile ilgili haber verildiğinde bayıldı.
”Indah, doğum yapmak için Java’daki ailesinin evine dönmüştü ve şimdi kocasıyla birlikte Pontianak’taki evlerine gidiyordu.” Yerel basında çıkan haberlere göre, uçak havalanmadan önce Indah, WhatsApp mesajıyla uçağın kanadının fotoğrafını göndererek şiddetli yağmur olduğunu ve ”dualarınızı istitiyorum” yazdığı aktarıldı.
11 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |