Ana Sayfa Gündem, Türkiye 14 Haziran 2021

4. Yargı Paketi Meclis’e Geliyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 30 Mayıs 2019’da “Yargı Reformu Strateji Belgesi” açıklanmıştı. Söz konusu belge doğrultusunda…

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 30 Mayıs 2019’da “Yargı Reformu Strateji Belgesi” açıklanmıştı. Söz konusu belge doğrultusunda hazırlanan dördüncü yargı paketinin bu hafta Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Pencere TV’nin haberine göre Pakete ilişkin detaylar şöyle:

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en kısa sürede Meclis’e yasa teklifi olarak sunulacağını açıkladığı 4. Yargı Paketi’nin son toplantısı bu hafta yapılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilecek toplantının ardından taslak metin MHP’ye gönderilecek. Hazırlanan kanun teklifi hafta sonuna doğru ise TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Taslak metinde çocuk suçları ile ilgili davalara öncelik verilmesi yer alıyor. Süre sınırı olmayan adli kontrol şartına üst süre sınırlaması getiriliyor. Asli ceza suçlarında adli kontrol ile ilgili üst sınır 2 yıl olacak. İdare davalarında İdare’nin cevap verme süresinde de bir düzenlemeye gidiliyor. 60 gün olan cevap verme süresi 30 güne indirilecek. Katalog suçlarda tutuklama için “somut delile dayandırma” koşulu aranacak. Konutu terk etmeme cezası verilenler eğer iki gün evde kalırsa her iki gün cezasından bir gün indirilecek.

Taslak metine göre çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması icra müdürlüklerinin görevi olmaktan çıkarılacak. Çocukla şahsi münasebet kurulmasına yönelik kararların infazında daha insani ve çocuğa uygun yöntemler geliştirilecek. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı ortak bir birim kuracaktır. Bu birim vasıtasıyla çocukla ilgili kararların icra edilmesi hem masrafları azaltacak hem de çocuğun menfaatlerini gözetecek bir yöntem olacak.

14 haziran 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |