Ana Sayfa Dünya, Gündem 8 Ocak 2021

ABD KONGRE BİNASINI BASANLAR YA SİYAHLAR OLSAYDI!

Abd’nin Siyah Beyaz Demokrasisi

Altı ay önce siyahların eyleminde acımasızlık sergileyen polisin Trump destekçilerine sessiz kalması irdeleniyor.

Ayaklanmayı ateşleyen Trump yanlısı protestoların haftalarca süren tanıtımına rağmen güvenlik eksikliği ve sınırlı polis tepkisi, altı ay önce Washington DC’de büyük ölçüde barışçıl olan Black Lives Matter protestolarına acımasızca saldıran güvenlik güçleri tezatlığına dikkat çekiliyor.

Bölgede çalışan ve geçen yıl BLM protestolarına katılan Beatrice Mando, “Annem bunu yaparsan vurulacağını söyledi” dedi. “O haklı. Bu grup Siyah olsaydı daha fazla olmasa yüzlerce kişi ölürdü. ”

Bu ayrımcılığın varlığını Perşembe günü Biden tarafından yapılan açıklamanın ayrıntılarında belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor:
Biden “Kimse bana, dün protesto eden bir grup Siyah Hayatlar Önemlidir, Kongre Binası’nı basan haydutlar çetesinden çok çok farklı muamele görmeyeceklerini söyleyemez,” demişti.

ABD, bir Minneapolis polis ofisi sırasında boynunda yaklaşık dokuz dakika diz çöktüğü sırada ölen Siyahi George Floyd’un öldürülmesinin ardından Mayıs ayında başlayan ırksal adaletsizliğe karşı yaygın gösterilerle dolu bir yaz gördü.

Washington DC’de, altı ay önce ki protestolara katılanlar her kavşakta polisler yoğunluğuna işaret ediyorlar. Washington DC’de küçük bir işletmede çalışan 29 yaşındaki Abby Conejo, “Beyaz Saray’ın önündeki Kongre Binası’ndaki tüm anıtlarda polisler vardı” derken 6 ocak’ta ki işgalde polisin ortada olmamasına dikkat çekiyor.

Barışçıl protestocuları Beyaz Saray’dan uzaklaştırmak için duman kapsülleri, flaş bombaları ve plastik mermileri ile topluluğu dağıtmış bir çok siyahi eylemci yaralanırken yüzlerce kişi gözaltına alınıp yaklaşık 300 siyahi eylemci tutuklanmıştı.

O günü anlatan Conejo. “Bize düşman gibi davrandılar, Dün o öfke ve öfke neredeydi? Bu insanlara neden arkadaş gibi davranıldı? ” sorularını sorma ihtiyacı duyuyor.

Washington DC’de Black Lives Matter organizatörü olan Makia Green, “Sadece beyaz ayrıcalığını değil, beyaz üstünlüğünü de iş başında görmek istismar gibi geldi” dedi. “Hükümetten, polisten gelen önyargıyı görmek için.”

Tennessee’deki Rhodes College’da tarih profesörü olan Charles McKinney, Çarşamba günü Washington DC’de meydana gelen olayların, siyahlara ve beyazlara kolluk kuvvetleri tarafından nasıl muamele edildiğine ilişkin “büyük eşitsizliklerin” bir göstergesi olduğunu söyledi. “Kolluk kuvvetlerinin tepkisi, sistemik ırkçılığın bariz bir göstergesiydi. Beyaz bir ayrıcalığın, bu ülkede polislikteki eşitsizliklerin bir belgesi oldu”dedi.

6 Ocak’ta Trump destekçileri tarafından yapılan saldırıda Capitol Polis Şefi Steven Sund, göstericiler kendilerine “metal borularla, tahriş edici kimyasal maddelerle ve diğer silahlarla” saldırdıklarını açıkladı. Bu saldırı ve işgal ile ilgili olarak 68 kişinin tutukladığını duyurdular.

Barışçıl Black Lives Matter protestoların da 300 siyahi eylemciyi tutuklayan ABD demokrasisi ile; Ülkenin kongre binasına yaralayıcı ve öldürücü silahlarla saldırıp işgal eden beyaz eylemcilerden sadece 68 kişiyi tutukladığının açıklanması bile ABD demokrasisinin BEYAZ ırk sentezi üstünde kurgulandığı gerçeğini göstermek için yeterli olsa gerek.
08 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |