Ana Sayfa Dünya, Ekonomi, Gündem, Politika 6 Nisan 2021

ABD ve İran’ın Viyana’da dolaylı nükleer görüşmelere başlaması bekleniyor

ABD’yi İran’ın nükleer programına ilişkin 2015 anlaşmasına geri getirme çabaları, Salı günü İran ve anlaşmada kalan beş…

ABD ve İran'ın Viyana'da dolaylı nükleer görüşmelere başlaması bekleniyor

ABD’yi İran’ın nükleer programına ilişkin 2015 anlaşmasına geri getirme çabaları, Salı günü İran ve anlaşmada kalan beş dünya gücü Viyana’da bir araya gelirken ABD dolaylı yoldan başlayacak Tahran ile görüşüyor.

Washington ve Tahran’ın aracılar aracılığıyla dolaylı görüşmelere başlayacağına dair Cuma günkü açıklama, her iki ülkeyi de ABD’den ve uluslararası yaptırımlardan kurtulma karşılığında İran’ı kısıtlamalara bağlayan anlaşmanın şartlarına döndürme çabalarında somut ilerlemenin ilk işaretlerinden biriydi.

Daha sonra Başkan Donald Trump, ABD yaptırımlarının artırılması için maksimum baskı kampanyası olarak adlandırdığı şeyi tercih ederek 2018’de ABD’yi anlaşmadan çekti.

O zamandan beri İran, stoklayabileceği zenginleştirilmiş uranyum miktarı ve onu zenginleştirebileceği saflık gibi anlaşmanın kısıtlamalarını sürekli olarak ihlal ediyor. Tahran’ın hamleleri, anlaşmadaki diğer ülkelere – Rusya, Çin, Fransa, Almanya ve İngiltere – Trump yönetiminde yeniden uygulanan sakatlayıcı yaptırımları dengelemek için daha fazlasını yapmak için baskı yapmak için hesaplandı.

Başkan Joe Biden, anlaşmaya geri dönmenin ve İran’ın nükleer programını uluslararası kısıtlamalara tabi tutmanın bir öncelik olduğunu söyleyerek göreve geldi. Ancak İran ve ABD, İran’ın önce yaptırımların kaldırılması yönündeki talepleri konusunda hemfikir değiller.

Hâlâ anlaşmada bulunan ülkelerden üst düzey dışişleri bakanlığı yetkilileri, sözde Kapsamlı Ortak Eylem Planı, Salı günü Viyana’da Avrupa Birliği başkanlığında bir toplantı yapıyorlar.

Ayrıca Avusturya’nın başkentinde, yönetimin İran özel elçisi Rob Malley başkanlığındaki bir ABD heyeti de bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, görüşmelerin Avrupalıların anlaşmanın diğer taraflarıyla oluşturacakları çalışma grupları etrafında yapılandırılacağını söyledi.

Price Pazartesi günü görüşmelerin “ileriye doğru atılmış sağlıklı bir adım” olduğunu söyledi, ancak “bu tartışmaların tamamen zor olacağını tahmin ettiğimiz için erken veya acil bir ilerleme beklemiyoruz” dedi.

“Şu anda İran ile doğrudan görüşmeler olacağını tahmin etmiyoruz” dedi. “Elbette onlara açık kalıyoruz. Ve bu yüzden işlerin bu hafta başlarında nasıl başlayacağını görmemiz gerekecek. “

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif Cuma günü Twitter’da şunları yazdı: “İran-ABD toplantısı yok. Gereksiz.”

Anlaşmanın taraflarının Cuma günü sanal olarak toplanmasının ardından yapılan açıklamada, Salı günkü toplantılarının amacının “ilgili uzman gruplarının toplantı toplantıları da dahil olmak üzere yaptırımları kaldırma ve nükleer uygulama önlemlerini açıkça belirlemek” olduğunu söyledi.

Salı günkü görüşmeler öncesinde İranlı bir savcı, geçen yıl 176 kişinin öldüğü Ukraynalı bir yolcu uçağının askeri olarak düşürülmesiyle ilgili olarak 10 yetkilinin suçlandığını söyledi.

İran, geçen ay insan hatasını suçlayan ancak kimsenin sorumlu olmadığını belirten bir nihai rapor yayınladığı için uluslararası eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

 

Kaynak :    AP NEWS

6 Nisan 2021  / Özgür İfade ®️ | HABER

 Tema Tasarım |