Ana Sayfa Dünya, Gündem 27 Temmuz 2021

AB’den Ankara’nın ‘Kapalı Maraş’ kararına tepki: Geri adım atın!

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin kapalı Maraş’ı yeniden açma kararında geri adım atmaya çağırdı. Açıklamada, Ankara’nın geri adım…

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin kapalı Maraş’ı yeniden açma kararında geri adım atmaya çağırdı. Açıklamada, Ankara’nın geri adım atmaması durumunda ‘AB’nin çıkarlarını savunmak için elindeki araçları kullanabileceği’ belirtildi.

AB Konseyi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ilişkin sözlerini kınadı  ve Ankara’ya ‘BMGK’nın kararlarını ihlal ederek attığı tüm bu adımlardan’ vazgeçme çağrısı yaptı.

‘GERİ ADIM ATMA’ ÇAĞRISI

Konsey’den yapılan açıklamada, “Avrupa Birliği, Türkiye’nin tek taraflı adımlarını ve Türk Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs Türk toplumu lideri tarafından 20 Temmuz 2021’de Maraş kentinin yeniden açılmasına ilişkin kabul edilemez açıklamaları şiddetle kınıyor. AB, BMGK’nın Ankara’nın tek taraflı eylemleri kınamasını ve derin endişe duyduğu açıklamasını ise memnuniyetle karşılıyor. Konsey, Ankara’dan derhal bu tutumundan vazgeçmesini ve Ekim 2020’den bu yana Kapalı Maraş’ta atılan tüm adımları geri alınmasını talep ediyor” denildi.

“ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDEN PROVOKASYONLAR”

Sputnik’in aktardığına göre, Konsey; Türkiye’nin geri adım atmaması ve bölgede gerilimi artıran uluslararası hukuku ihlal eden provokasyonlar ile tek taraflı eylemlere devam etmesi halinde, ‘AB’nin çıkarlarını savunmak ve bölgesel istikrarı korumak için elindeki araçları kullanabileceği’ ifade edildi ve BMGK’nın Kıbrıs’ta görev yapan barış gücünün (UNFICYP) hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara son verilmesi gerektiğine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan “Maraş’ta hayat yeniden başlayacak. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen çalışmalar ışığında artık Maraş’ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır” demişti.

Güney Kıbrıs, bu açıklamanın ardından BMGK’ya başvuruda bulunmuştu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de olaya BMGK nezdinde yanıt vermek için çalışmaların sürdüğünü belirtmişti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de gelişmelerden ‘derin endişe’ duyduğu söylemişti.

BMGK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs’ta iki devletli çözüm ve Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ilişkin sözlerini kınayarak, ‘adil bir çözüm’ çağrısında bulunmuştu. //Cumhuriyet

27 Temmuz 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google NewsTema Tasarım |