Ana Sayfa Gündem, Magazin, Türkiye 23 Şubat 2021

AKÇAY DALYAN KAMUOYU DUYURUSU

Ayhan Halil, Akçay Dalyan da yaşananları ilişkin kamuoyuna açıklamamalarda bulundu.

EDREMİT belediye Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyesi İnşaat Mühendisi Ayhan Halil Akçay Dalyan da yaşananları ilişkin kamuoyuna açıklmamalarda bulundu.
Meclis üyesi Halil yaptığı açıklamada şunları söyledi.

”KAMUOYUNA DUYURUMDUR
Başta çevre örgütleri, Ege ve Marmara çevre belediyeler birliği, Siyasi parti örgütleri, demokratik kitle örgütleri, meslek odaları, Bölge Milletvekilleri, yerel-ulusal basın kuruluşları ve bölge halkımızın dikkatine!!
Bilindiği gibi, Balıkesir Edremit Zeytinli ve Çıkrıkçı sınırları içinde bulunan, Resmi kayıtlarda Akçay Dalyan sazlığı ve Sulak alanı (Antik Coğrafyacı Strabon “Saphra” gölü olarak belirtiyor, Osmanlı döneminde de “Tabak” gölü olarak kayıtlarda adı geçiyor.) olarak geçen Edremit çayının Akçay tarafındaki alanlardan yaklaşık 675 dönüm hazine arazisinin mülkiyeti yakın bir zamanda Balıkesir Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. Balıkesir BB, bu alanı yapılaşmaya açmak için her türlü planlamayı yapıp Balıkesir Büyükşehir meclisinden geçirerek yasal statüye kavuşturmak istemektedir. Proje gerçekleştiği an; Bölgeden Ören istikametine doğru bulunan yaklaşık 1600 dönüm sulak ve sazlık hazine arazisi de aynı yöntemle Rezerv konut alanı olarak değerlendirilmesi söz konusudur.
Tarihsel süreç içinde binlerce yılda oluşan bölgenin ekosistemi insan-Yapılaşma baskısı ve rant uğruna ciddi hasarlara maruz kalmıştır. Ayrıca bölge kuşların göç yolları üzerindedir. Son yıllarda doğa koruma ve milli parklar ile bölge koruma altındadır. Yapılan işlemler hukuken de tartışmalıdır.
Değerli doğa dostları Dünya kurulalı beri hayvan varlığının %80’i bitki varlığının %50’si insan eliyle yok edilmiştir. “Doğayla uyumlu insan ilkesinin içini dolduramadığımız sürece, çıkar gruplarının önü açılacaktır.
Ben Edremit Belediye meclis üyeliği ve Balıkesir Büyükşehir belediye meclis üyeliği kimliğimin dışında Ayhan Halil olarak; Bölge Ekosisteminin olduğu gibi korunması, her türlü Ranta açık yapılaşmanın önüne geçilmesi için yasal sınırlar içinde mücadeleye hazırım.
İktidar partisinin bölgemizdeki temsilcileri alanın %45 i yeşil alan olarak geri kalanın rezerv yapı alanı olarak düzenleneceğini söylüyorlar.
Kandırmaca!! İmar sınırları içindeki herhangi bir taşınmazın çalışması yapıldığında zaten %45 terk zorunluluğu vardır.
Değerli dostlarım, tüm yetkililere sesleniyorum. Bırakın bölge ekosistemindeki Flora ve Faunayı sonsuza dek barış içinde yaşasınlar. Onların yaşam haklarının ve yaşama alanlarının GASP edilmesine izin vermeyelim.
Bizlerde gelecek kuşaklara biraz borcumuzu ödemiş oluruz. Unutmayalım ki Doğa er geç intikamını alır. Sevgi ve saygılarımla. 22.02.2021 Ayhan Halil” ifadelerine yer verdi.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Edremit Ş.Tunar Kültür Merkezi’nde, Dalyan’daki son sulak alanların satışa çıkartılmasıyla ilgili gelişmelerin tartışıldığı toplantıya düzenlendi.
Edremit Belediye başkanı, başkan yardımcıları, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, odalar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve bölgenin etkin çevre platformu (EDÇEP) Edremit Çevre Platformunun hazır bulunduğu toplantıda, Dalyan konusundaki gelişmeler hakkında bilgiler paylaşıldı.
”Dalyan satılamaz..!
Üzerinde tüm tarafların anlaştığı mütekamil bir plan oluşturmadan Dalyan’da bir taş bile yerinden oynatılamaz..!
Dalyan doğa parkı olmalıdır..!
Edremitliler bu konunun arkasında kararlılıkla durmalıdır..!” denilerek Dalyan da ki doğa ve çevre duyarlılığının altı çizildi.
23 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |