Ana Sayfa Gündem, Politika 6 Ocak 2021

AKP DİYANETE TAHSİS EDİYOR CHP CEMEVİNE ÇÖKÜYOR

İki il İstanbul ile Kayseri, İki Belediye Maltepe ile Talas, İki Parti Chp ile Akp ve ortaya çıkan çifte standart!

Akp’li Belediye Arazileri Taşınmazları Diyanete Peşkeş Çekiyor, Chp Belediyesi Alevilerin Cemevine Çöküp Belediye Mülkü Yapmaya Çalışıyor.

Kayseri Akp Talas belediyesi ilçede ki bir çok arazi ve taşınmazı Diyanet işlerine usulsüz devirler yaparak cami ve kuran kursu derneklerine destek verirken; İstanbul Chp Maltepe ilçe belediyesi ilçede ki tek cemevini arsa belediyenin gerekçesi çökmeye çalışıyor ve belediye malı yapmak için 2014’ten beri çaba harcıyor.

Birgün’den Mustafa M. Bildircin tarafından gündeme getirilen Talas belediyesinde ki arazi ve taşınmaz devirleri detayı şu şekilde.
AKP’li belediyeden Diyanet’e süresiz mülk!
AKP’li Talas Belediyesi’nin, Belediye Kanunu’na aykırı kararlar alarak mülkiyetindeki arazi ve taşınmazların bir bölümünü süresiz şekilde tahsis ettiği öğrenildi.

AKP’li Kayseri Talas Belediyesi’nin hesaplarında yapılan incelemede idarenin 25 yılı aşkın veya süresi belirli olmayan tahsisler gerçekleştirdiği açığa çıkarıldı. Mevzuata aykırı olduğu belirlenen toplam dokuz arazi tahsisinin altısının Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik olduğu öğrenildi.

2019 yılı mali incelemeleri kapsamında Kayseri Talas Belediyesi’nin hesaplarını inceleyen Sayıştay denetçileri, mevzuata aykırı arazi tahsisleriyle karşılaştı. Büyük bölümü 2013 yılında yapılan toplam dokuz arazi tahsisinin sürelerinin en az 30 yıl olduğu açığa çıktı.

TAHSİSLERİN UCU AÇIK
Sayıştay raporuna göre idare, Belediye Kanunu’nun, “Kamu kurum ve kuruluşlarına süresi 25 yılı geçmemek üzere taşınmaz tahsis edilebilir” maddesini yok sayarak süresiz ve 30 yıl süreli tahsisler gerçekleştirdi. Büyük bölümü Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapıldı.

KURAN KURSU VE CAMİ
Belediye Meclisi Kararı’yla gerçekleştirilen arazi ve taşınmaz tahsislerinin ikisi Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne, biri İl Sağlık Müdürlüğü’ne altısı ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapıldı. Diyanet’e yapılan tahsislerin amacına ilişkin detaylar ise denetim raporuna şöyle kaydedildi:
* Mevlana Mahallesi’ndeki arazi, 2010 yılında cami yapımı için,
* Harman Mahallesi’ndeki taşınmaz, 2013 yılında Kuran kursu ve müftülük binası yapımı için 30 yıllığına,
* Yenidoğan’da bulunan Çiftekuyular Camii altındaki taşınmaz, Kuran kursu yapımı için 30 yıllığına,
* Bahçelievler’deki arazi cami yapımı için 30 yıllığına,
* Yazılı Mahallesi’nde bulunan bir taşınmaz Kuran kursu yapımı için 30 yıllığına, bir başka taşınmaz ise yine Kuran kursu yapımı için süresiz olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildi.

CHP MALTEPE BELEDİYESİ
İstanbul Maltepe 11 yıldır Chp oligarşik yapılanması tarafından yönetilen bir belediye. Bizzat Kılıçdaroğlu tarafından ilçeye zoraki aday yapılan belediye başkanı aynı zamanda Kılıçdaroğlunun hemşehrisi ve toz kondurmadığı prensi 2014’ten beri ilçede ki tek Cemevine çökmek için entrikalar, tezgahlar ve kumpaslar çevirip duruyor.

Gerekçesinin ne olduğunu biliyor musunuz?
Kılıçdaroğlunun prensi bay belediye başkanı en son 29 aralık 2020 de katıldığı bir canlı yayında tekrar tekrar Alevilere adeta küfür edercesine ”Arsa belediyenin dolayısıyla kimseye ait değil belediye olarak bizim mülkiyetimizde, yapımını tamamlayacağız kiraya vereceğiz, para harcadık, paramızı çıkartacağız” açıklaması yaptı.

Maltepe belediye başkanı alevileri polise, kaymakama, valiye, mahkemelere şikayet üstüne şikayetler tertiplemiş. Ahlaki bulunmayan bu şikayetlerden eli boş kalan belediye başkanı bu kez yurt dışından eski ahbap çavuşları ve yurt içinde de bir kaç çıkar menfaatçi Oligark üzerinden bir vakıf kurarak cemevine çökme faaliyetini aleviler içinde parçalanma yaratacak aşamaya kadar getirmiş durumda.
06 Ocak 2021 / Abidin Sarı-ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir
Tema Tasarım |