Ana Sayfa Gündem, Politika 28 Ocak 2021

AKP’Lİ BAKANLIK CHP’YE, CHP HALKA CEVAP VERMİYOR

Chp Milletvekili Baltayı Taşa Vurdu!

CHP’li vekil vatandaşın cebinden çıkacak parayı sordu , bakanlıktan akıllara zarar tavır
CHP genel başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Aydın-Denizli otobanında araç başına verilen garanti miktarı ve sözleşmenin ayrıntılarını sordu. Bakanlık, yanıtta yurttaşın cebinden çıkacak para bilgisini değil de 18 yılda yapılan yolların kilometresini verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, toplam maliyeti 7 milyar lirayı bulacağı belirtilen Aydın-Denizli otobanı için yüklenici firma ile yapılan sözleşmenin ayrıntılarını gizledi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın aktardığı habere göre, CHP Denizli Milletvekili ve CHP genel başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Aydın – Denizli arasında yapılacak 163 kilometrelik otobana ilişkin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede, otoban için yüklenici firma Fernas İnşaat ile sözleşme imzalandığı anımsatıldı ve proje tutarının 7 milyar lirayı bulabileceğinin ifade edildiği belirtildi.

Önergede, yap – işlet – devret modeliyle ihale edilen proje için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yüklenici firmaya 35 bin araç geçiş garantisi verdiği ve geçiş ücretinin kilometre başına euro cinsinden 5 cent olarak fiyatlandırıldığı iddiası da yer aldı. Karaca, söz konusu projenin toplam yatırım maliyeti, araç başına verilen garanti miktarı ve garantinin neye göre belirlendiği gibi sorulara yanıt istedi.

‘ÇOK OTOBAN YAPTIK’
Bakanlıktan verilen yanıtta 2020 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de otoyol uzunluğunun 3 bin 523 kilometre olduğu ve bunun bin 809 kilometresinin 2002 – 2020 yılları arasında yapıldığı anlatıldı. Toplam 273 kilometrelik otoyol projesi yapımının devam ettiği belirtilen yanıtta projelere esas araç geçiş sayılarının Ulaşım Ana Planı verileri ışığında belirlendiği ifade edildi.

CHP MİLLETVEKİLİ DURUMU ‘TEK ADAM’ DEVRİ OLARAK AÇIKLIYOR
Yanıtı Cumhuriyet’e değerlendiren Karaca “İhale bedelinin ne kadar olduğu, vatandaşın cebinden garanti ödemesi kapsamında ne kadar çıkacağı gibi vatandaşımızın çıkarları ve menfaatlerini önceleyen ya da bilgi edinme kapsamında hakkı olan sorular sordum. Ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı öyle bir cevap verdi ki gerçekten akıllara zarar. Aslında bakana çok kızmamak, çok eleştirmemek gerekir çünkü kendisinin de bu sorulara yanıt verecek gücü, yetkisi yok. Bakanın da tüm bakanlıkların da bu anlamda sorumlulukları yüksek ama hiçbir şekilde görevleri, yetkileri yok. Tüm yetki tüm görev sadece saraydaki tek adamda” diye konuştu.

TEK ADAMLIKTAN ŞİKAYET EDEN CHP İĞNEYİ HİÇ KENDİNE BATIRMIYOR!
Chp milletvekilinin serzenişlerinde haklılık olmakla birlikte bir halk deyimiyle ”İĞNEYİ ÖNE KENDİNİZE SONRA ÇUVALDIZI BAŞKALARINA BATIRIN” sözünden hareketle hasbel keder ele geçrdikleri kendi belediyelerinde ki düzen ile sayın Chp milletvekilinin şikayet ettiği Akp düzeni arasında ne gibi bir fark var kanımızca aynaya bakması gerekiyor.

BİR ÖRNEK YERELİMİZDEN
İstanbul Maltepe’de 12. yılına giren chp beledyeciliği hüküm sürüyor. Son 7 yılında bizzat Chp genel bakanı Kılıçdaroğlu tarafından ilçeye dikte edilen ve zorbalıkla belediye başkanı yapılan hemşehrisi sayın bay Ali Kılıç belediye başkanlığı yapıyor.

KAMU YÖNETİMLERİNİN HESAP VERMESİ KANUN VE YASALARDAN EVVEL AHLAKİ BİR SORUMLULUKTUR
Belediyeniin faaliyetlerini ve icraatlarını soran sorgulayan Maltepe halkı ve yerel basın kuruluşlarının bu cevapları alamaması ile sayın Chp milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın Akp’li Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına sorup cevap alamadığı sorular arasında bir fark olmadığı su götürmez bir gerçek.

CHP HALK HESAP VERME MASALLARI ANLATIP DURUYOR
* Maltepe Chp belediyesinin 2014 yılından beri belediye başkanının ve aynı zamanda Chp genel başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’nun da memleketi olan Tunçeli ilinde 4 tane ilçe belediyesine Maltepe halkının kaç lirasını servis ettiniz?
* Maltepe halkının vergilerini ve merkezi bütçeden gelen gelirlerinin ne kadarını Tunçeli ilçe belediyelerine peşkeş çektiniz?
* 2014 yılından beri Maltepe halkına müjde diye ilan ettiğiniz ve bizzat CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla tören düzenlediğiniz ve dağıttığınızı duyurduğunuz yoksul ailelerde kadınlara verip her ay hesaplarına 600 TL yükleyeceğinizi vaat ettiğiniz Halk Kart’lardan Maltepe halkına kaç tane verdiniz?
* Sayın Chp milletvekilinin vurguladığı ‘BİLGİ EDİNME HAKKI’ sadece chp’liler tarafından kullanılacak bir hak olarak mı görüyor?
* Maltepe halkının ve yerel basın kurulularının aynı yasadan hareketle sorduğu makul ve cevap verile bilinir; kaldı ki Chp genel merken ve genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu’nun ağzından düşürmediği ”HALKA HESAP VERECEĞİZ” tekerlemesi gereğinde de olsa sorulara kendi Chp belediyenizin cevap vermemesi hakkında ne düşünüyor?
Sorularına ve benzer daha bir çok soruya cevap verilmemesi hakkında sayın Chp milletvekili Karaca’nın ne düşündüğü merak konusu oldu.
Chp genel merkezinin, genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu’nun ve sayın Karaca’nın bu sorulara cevapları var mı!!!
28 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |