Ana Sayfa Gündem, Politika 8 Şubat 2021

AKP’Lİ BELEDİYEDE 4.1 MİLYON LİRALIK YOLSUZLUK SORUŞTURMASI

Kamu zararı Sayıştay tarafından ortaya çıkartıldı.

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2016 ve 2017 yılında aldığı kimi tahsis ve kiralama kararları nedeniyle 4 milyon 130 bin liralık kamu ziyanı oluşturduğu teziyle Sayıştay tarafından soruşturma başlatıldı.

Financernews’te yer alan habere göre; Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2016 yılında kabul edilen kararla, Atakum ilçesi Alanlı mevkiinde İlim Yayma ve Eğitim Vakfı’nın talebi ile 24 derslikli okul yapılması protokole bağlandı. Belediye Mali Hizmetler Daire Başkanlığı, ihaleyi alan firmaya okul için 3 milyon 563 bin 251 TL ödeme yaptı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2017 yılında kabul edilen öteki bir kararda ise belediye, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 10 yıl, Türkiye Gençlik Vakfı’na ise (TÜGVA) 5 yıl olarak iki farklı taşınmazı kiralama kararı aldı.

Her iki vakıf için 567 bin 251 lira fiyatındaki tüm masraflarını karşıladı. Vakıflara harcanan toplam 4 milyon 130 bin liralık para Sayıştay Başkanlığı tarafından soruşturma konusu oldu.

MECLİS ÜYELERİNİN SÖZLERİ ALINMAYA BAŞLANDI
Sayıştay tarafından başlatılan soruşturmada, Belediye Kanunu’na nazaran belediyelerin okul binası yaptıramayacağını, belediyenin kiracısı olduğu taşınmazı öteki bir vakıf yada derneğe tahsis edemeyeceğine dikkati çekildi.

Sayıştay, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan iki farklı kararın mevzuata terslik teşkil ettiğini belirterek, 4 milyon 130 bin liralık kamu ziyanının oluştuğunu ileri sürerek, o devir belediye meclisinde vazife yapan bütün isimler ile kira kontratları ve protokollerde imzası bulunan devrin Genel Sekreter Yardımcısı olmak üzere 80 kişinin tabirine başvurmaya karar verdi. Soruşturma konusu tekliflere CHP’li meclis üyelerinin itiraz ettikleri ortaya çıktı.

İMZASI OLANLARDAN TAHSİL EDİLEBİLECEK
Sayıştay Başkanlığı kamu ziyanı soruşturmasında sözleri alacak. Sayıştay, aldığı savunmalar karşısında ‘kamu ziyanı oluşmuştur, ya da oluşmamıştır’ kararı verecek.

Meclis üyeleri, karara Temyiz Kurulu’na başvurarak itiraz edebilecek. Sayıştay’ın Temyiz Kurulu’ndan çıkacak karar son ve kesin karar olduğu belirtilirken, 4 milyon 130 bin liranın kararlarda imzası olanlardan tahsil edilmesi de gündeme gelebileceği belirtildi.
08 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |