Ana Sayfa Gündem 7 Mart 2021

ALAMOS GOLD’UN KAZDAĞLARI İZNİ İPTAL

Kazdağları Talanı Şimdilik Bitti!

Alamos Gold’un Kazdağları’ndaki izinleri iptal edildi!
Kazdağları’nda yaklaşık 200 bin ağaç kesen Alamos Gold’un bölgeden çekilip çekilmediğine ilişkin tartışmalar Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nden (CİMER) gelen yanıtla sonlandı. Yanıtta, “Alamos Gold’un izin iptalleri yapılmıştır” denildi.

Kazdağları İstanbul Dayanışmasının duyurduğu habere göre Eylül ayında Tarım Orkam-İş Sendikası, Alamos Gold’un Kazdağları’ndan çekildiğini açıklamıştı. Ancak şirketin araç ve çalışanlarının hâlâ bölgede olması tartışma yaratmıştı.

Bölge halkının başvurusu üzerine CİMER aracığıyla Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nden gelen yanıtta şöyle denildi: “Söz konusu alanda iş makinesi bulunmamaktadır. Firmanın izinleri iptal edildiğinde saha idaremiz tasarrufuna geçmiş olup; bu alanda bütçe ve ödenekler dahilinde planlama yapılmaktadır.”

Kazdağları İstanbul Dayanışması ise “Alanın rehabilitasyonu, doğa düşmanı şirketlerin taşeronu gibi çalışan Orman Bölge Müdürlüğü’nün ’vicdanına’ terk edilemez. Rehabilitasyon; bilim insanları, ekoloji örgütleri ve mücadelenin özneleriyle şeffaf şekilde gerçekleştirilmeli” açıklaması yaptı.

KAZDAĞLARI İSTANBUL DAYANIŞMASI AÇIKLAMASINDA ŞUNLARI SÖYLEDİ:
”Kazdağları Direnişi’ne “Kazdağları Hepimizin”, “Talancı Alamos Defol” diyerek başladık. Tam 425 gün imkansızlıklar, soğuk, kar, kış demeden 7/24 Kirazlı Balaban tepesini(cevherin bulunduğu) korumaya aldık.

Başta İstanbul olmak üzere, birçok farklı ilde Kazdağları’ndaki ekolojik katliama karşı eylemler yaptık. “Alamos’u Tahliye Et” sloganıyla İstanbul’dan Ankara’ya yürümek istedik, gözaltına alındık, yargılandık, beraat ettik. Mecliste bu katliamın sesinin yükseltilmesi için Şehirden 35 km. uzaklıkta 7/24 nöbete devam ederken, Çanakkale şehir merkezini boş bırakmadık; Kazdağları için el ele eylemlerini örgütledik. Her cumartesi el ele verdik; “Kazdağları Kurtulacak” dedik.

Nöbetimizi bitirebilmek için türlü provokasyonlar yaptılar, darp ederek gözaltına aldılar, 650 bin lira para cezası kestiler, 16 arkadaşımızın yargılamaları hala devam ediyor…

Ama vazgeçmedik ve işte bugün, 425 günlük çadırlı direniş ve bu direnişin ülke çapında sahiplenilmesiyle milyar dolarlık Alamos Gold defolup gitmek zorunda kaldı! “Direne direne kazanacağız” derken mübalağa etmiyorduk Doğa düşmanı Alamos Gold’u, ancak kararlı ve tüm zorluklara göğüs geren bir direniş pratiği Kazdağları’ndan söküp atabilirdi ve bizler de kararlı, kesintisiz bir direnişi ortaya koyarak bu kazanımı, Türkiye ekoloji mücadelesi tarihine yazdırmayı başardık.

Şimdi sıra katliamın gerçekleştirildiği, 350 bin ağacın kesildiği, kurdun, kuşun, domuzun, sincabın yuvası olan bu alanın rehabilite edilmesinde. Biliyoruz ki 350 bin ağacı, Alamos Gold’dan aldığı para karşılığı Orman Bölge Müdürlüğü kesmiştir!

Alanın rehabilitasyonu, bugün ülkenin dört bir tarafında doğa düşmanı şirketlerin taşeronu gibi çalışan, “Orman Kıyım Müdürlüğü” haline gelmiş Orman Bölge Müdürlüğü’nün “vicdanına” terkedilemez!

Bu alanın rehabilitasyonu; bilim insanlarının, bilimsel çalışma yapan ekoloji örgütlerinin, STK’ların ve bu mücadelenin öznelerinin katılımıyla, şeffaflık ilkesi dahilinde gerçekleştirilmelidir.

Rehabilitasyonun yukarıdaki çerçevede gerçekleşebilmesi ve katliamı gerçekleştirenlerin yargılanabilmesinin mücadelesini tüm doğa ve yaşam savunucularıyla hep birlikte vermeye çağırdığımızı duyurmak isteriz.
Zafer, mesafe ve zorluk tanımadan direnenlerin iradesindedir.” ifadelerine yer verdi.
07 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |