Ana Sayfa Gündem, Politika 1 Ocak 2021

ALGI OPERASYONLARI DEVREDE EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANINI SEÇMİŞLER!

ALGI OPERASYONLARI DEVREDE EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANINI SEÇMİŞLER! Tüm Türkiye’nin konuştuğu ve takdir ettiği belediye başkannın listede…

ALGI OPERASYONLARI DEVREDE EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANINI SEÇMİŞLER!
Tüm Türkiye’nin konuştuğu ve takdir ettiği belediye başkannın listede olmaması anket diye halka hap niyetine yutturulanın bir algı operasyonu oldu emareleri barındırıyor.

Bir anket araştırma şirketinin yeni yıla girmeden büyükşehirlerde gerçekleştirdiği yerel yönetim performans araştırmasını yayınlandı.

1 Kasım-27 Aralık tarihinde yapılan ankette vatandaşlara “Yaşadığınız şehirdeki belediye başkanı başarılı mı?” sorusu soruldu.

20 büyükşehrin 7 tanesinde yüz yüze 13’ünde ise telefonla yapılan ankette ilk 10 belirlendi. Anket sonuçlarına göre yüzde 56.4 oy ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu en başarılı başkan seçildi.

TUNÇ SOYER ÜÇÜNCÜ
Listenin ikinci sırasında AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen var. Sekmen’in oy oranı ise 56.1. İzmir’in CHP’li Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yüzde 55.6 ile üçüncü sırada. Dördüncü sırada da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın var. Akın’ın oy oranı ise yüzde 54.7.

Beşinci sırada ise Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen var. Eskişehirlilerin yüzde 53.8’i Erşen’in icraatlarından memnun olduklarını söyledi.
Anket şirketi Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ise rahatsızlığı nedeniyle araştırmaya dahil edilmediğini söylemiş.

PEKİ TÜRKİYE GERÇEKLERİ NE?
Taraflı tarafsız herkesin takdir ettiği, sağcısı solcusuçalışmalarını beğendiğini ifade ettiği ve Türkiye gündemine sürekli pozitif çalımalarla Türkiye gündeminde yer alan Ankara Büyükşehir belediye başkanının olmaması neyle açıklana bilinir.

Anket tezgahları ile birilerini öne çıkarma ve algı operasyonu örneklerinden biri olarak ortada duran anketin gerçekliliği son derece zayıf ve tamamen belli bir amaca yönelik olduğu bariz bir şekilde ortada.

Oysa Türkiye’de somut bir gerçek bulunuyor; hangi şehirde hangi ilçede olursa olsun; sokakta soru yöneltilecek her vatandaştan yarısının ilk telefuz edeceği ismin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olacağı tartışmasız bir gerçek. Taraflı tarafsız herkesin takdir ettiği Yavaş’ın bu açıklanan beşli gurupta en başta olmaması pek mantıklı da gelmiyor; gerçekçide bulunmuyor.
01 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |