Ana Sayfa Gündem, Politika 9 Mart 2021

ALİ KILIÇ CHP’NİN ALTINI OYMAYA DEVAM EDİYOR

Bu Kez de Alevileri Ayaklandırdı

Yedi yıldır ilçede kavga etmediği kesim kalmayan belediye başkanı bu kez de Alevilerin canına tak ettirdi.

İstanbul Maltepe’de Kılıçdaroğlu tarafından Maltepe’ye dayatılan belediye başkanı Ali Kılıç geçtiğimiz günlerde 7 ay oyaladığı belediye işçilerinin greve çıkmasıyla ilçede çöp dağları ile anılmıştı.

İMAMOĞLU’NU GREV KIRICI YAPTI!
Maltepe belediye başkanı ve yönetimi yarattığı kaosla, İBB başkanı İmamoğlu’nun büyükşehir araç ve personelini Maltepe’ye göndermek zorunda bırakmıştı. Yapılanın grev kırıcılık olduğunu duyuran belediye emekçileri ve sendika yönetimi, aynı grev kırıcılığın 2019 da da yapıldığını belirterek İmamoğlu’nun emekçilere karşı tavrını eleştirmişlerdi.

İlçede ki tek Cemevine göreve geldiği günden beri çökme mücadelesi içinde olan belediye başkanının Cemevi için ”cenazelerden para toplama yeri” ifadeleri alevi toplumuna ve inancına hakaret olarak değerlendirdiklerini belirten bölge de ki aleviler; Ali Kılıç’ın 2016 da Cemevi Dernek yönetimi tarafından inşasının tamamlamak ve kuruma teslim etmek üzere verdiği inşaat sürecinde geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada sarf ettiği sözler Alevilere yeter artık dedirtti.

Belediye başkanı katıldığı bir canlı yayında Cemevi için ”Para yatırdık, bazı kısımlarını kiraya verip paramızı çıkartacağız” sözlerine aleviler sert tepki gösterdi.

Cemevinde bu gün yapılan toplantıda Cemevi yönetimi ve alevi yürek köy dernek başkanlarının yanı sıra toplum kanaat önderlerini ve dedeler katıldı. Toplantıda söz alan katılımcılar ağırlıklı olarak Belediyeye tepki gösterirken; hiç bir siyasi partinin hiç bir belediyenin cemevini yönetmek ve üzerinden kira geliri elde etmek gibi bir saçmalık içinde olamayacağı; hiç bir belediyenin cemevini yönetmek görevi de olmadığı bunun o belediyelerin haddinin de olmadığı ifade edildi.

Cemevi başkanı Erdinç Yılmaz; ”Geçtiğimiz günlerde İBB başkanı İmamoğlu ve Kartal belediye başkanının yayınladıkları mesajlarında Kartal da büyük bir caminin inşaatına başladıklarını ve en kısa zamanda tamamlayarak cami cemaatine teslim edeceklerini duyuran CHP’li belediyelerin bu doğru eğilimlerine karşılık; Maltepe de alevilerin tek Cemevine karşı başka bir belediyesinin çökmeye çalışması, ticarethane anlayışı ile kiraya verme düşüncesi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” tepkisi gösterdi.

İBB Başkanı İmamoğlu 2019 da İstanbul Avrupa yakasında arasa ve mülkiyeti İBB’de olan 3 tane camiyi dyanete devrettiği kamuoyuna yansımıştı. Yine İBB’ye ait Gülsuyu 122 evler camisini İmamoğlu protokolle cami derneğinin kullanımına terk etmişti. Maltepe belediyesi ise 2019 ve 2020 de protokolle 122 evler kuran kursu kompleksini, Zümrütevler Medine camisini, Aydınevler Süleyman Öksüzoğlı camisini ve Esenkenr Kuran kursu kompleksini cami derneklerinin kullanımına terk etmişti.

Katılımcılardan Eski Chp ilçe başkanlarından Süleyman Kıpırtı: ”Hiç bir belediye bakanının görevi Cemevini yönetmek değil, Bu güne kadar Maltepe de hiç bir belediye başkanı böyle bir anlayışa sahip olmadı, Ali Kılıç’ın bu tavr ve anlayışı doğru bir tavır da değil anlayış da değil. Başkan Cemevini yönetmek arzusunda ise belediye başkanlığından istifa edip alevi toplumunun demokratik seçme ve seçilme demokrasisini oturttuğu Maltepe Cemevine halkın tercihi ile Cemevine başkan da ola bilir yönetici de ola bilir.

Zorbalıkla elinde bulundurduğu kamu güç ve olanakları baskısı ile kimse zorbalıkla Cemevini yönetemez ifadelerine yer verilen toplantıda; Cemevi Dedelerinden Sefa Öztürk Dede ise şunları belirtti.
”Herkesin inançlara ve inancımıza saygı göstermesi gerekir, yönetenlerin ne düşündüğü inancımızı bağlamaz; Alevi toplumu kendi kendini yönetecek kapasiteye, birikime ve ehliyete sahiptir. Hiç kimse bizleri koyun yerine koyup, kendini de çoban görevine soyunduramaz.”

Cemevi Dedelerinden Zeynel Tan: ”Belediye başkanı halka hizmet etmeli, kendi görevleri dışında faaliyetlerin içinde olamaz, olmaları. Herkes kendi alanı içinde görevini yapmalı; yarın Ali Kılıç’tan sonra biri gelir; burayı mescid yapıyorum, ertesi günde yanına bir minare diker buna da kimse itiraz edemez; çünkü kapı gibi bir Chp belediye başkanı Ali Kılıç emsal örneği gösterirler; bu emsale de hiç kimse bir şey diyemez” uyarılarında bulundu.

Katılımcılardan bölgenin tanıdık simalarından Talip Yıldırım: ”Burası bir ibadethane, belediye başkan yaptığı açıklamalarda ne bir şekilde ticarethane olarak gördüğünü belirtiyor. Para harcadım paramı çıkartacağım diyen bir anlayış söz konusu ve bu asla kabul edile bilinir bir şey değil. Doğru bir anlayış da değil. Bir Belediye Başkanı Düşünün Ben Sizin Alinizim Deyip Mahallemizdeki Alevi İnancına Mensup Komşularımızın İbadethane Yeri Olan Gülsuyu Cem Evini Ticarethaneye Çevirmek İstesin. Gülsuyu Cem Evi İbadethane mi Olsun? Ticaret Hanemi?” eleştirisinde bulundu.

Mecidözü ”Belediye başkanı yanlış yol sürüyor. Cemevimizi yönetmek hiç bir siyasi partinin h,iç bir belediyenin ne işidir nede haddidir”

Kızılköy Dernek başkanı Muzaffer Çırçır ”Hiç kimse devakıf kurdum ben yöneteceğim diye cemevimiz üzerinden siyaset yapamaz. Hiç bir kurumu tanımıyoruz, kendi kurduğumuz Cemevi Derneğimiz var, kendi kendimizi yönetmeyi başardık, bundan sonrada öyle devam edecek” dedi.

Mecitözü Dernek Başkanı Hüseyin Kaya; ”Siyasi partilerin ve belediyelerinin ibadethanelerimize çöreklenmesine arka bahçesi görmesine ve ben yöneteceğim zihniyetini kınıyoruz. Cemevimizi kendimiz yönetiyoruz, belediye başkanı kendi işiyle meşgul olsun, onu alevilerin başına müdür seçmedik, belediye başkanı seçtik tüm halka hakkaniyetli ve eşit hizmet vermekle meşgul olsun”

Yaşanan çökme girişiminin arkasında İstanbul ve Ankara ayağının bulunduğuna işaret eden katılımcılar, belediye başkanına bu saldırgan cesareti bu ayakların verdiğinin altı çizilen toplantı da çevre belediyelerde ki örnekler verilerek Ali Kılıç ve Chp’nin Alevilerle derdi ne eleştirileri yapıldı.

”Çevre belediyelerde bariz örnek var, Cemevlerini yapıp Alevilerin kurumlarına teslim edip elini ayağını çekip gidiyorlar; Maltepe belediyesinin yapması gereken sadece budur; her aklına esen vakıf kuruyorum ben yöneteceğim gibi bir saçmalıkla alevi topumu üzerinde tahakküm kuramaz, herkes konumunu ve yerine bilecek” ifadelerine yer verilen toplantının devamında şu ifadeler dillendirildi.

”Alevi toplumu kendi çinde kavga etmez, belediyenin yapmak istediği kendi içinde kavga yaratmak ve bölüp parçalayarak kendi zihniyetlerine göre dizayn etmek. Avrupadan bir takım kişileri getirtmesi de bu amaçladır. Maltepe de yüzden fazla cami var, bir çoğunun arsası ve mülkiyeti Maltepe belediyesine ait; Ali Kılıç hangi camiyi yönetiyorsun ki kalkmış alevilerin tek cemevini arsa belediyenin gerekçesi ile belediye malı yapmaya çalışıyorsun” tepkisi ortak bir dil olarak öne çıktı.

Tokat derneğinden Turan Teke, Killik dernek başkanı Hasan Yılmaz, Aydoğdu Derneği şube başkanı Necati Çoban, Erzincan TESGİD dernek başkanı İsmet Kaçmaz ve Durmaş Yılmaz’ın benzer ifadelerle belediyeye tepki gösetirldiği toplantıda Mahalle derneklerinden GÜLDAM ile Gülsuyu Gülensu Güzelleştirme derneği ile Kadın Dayanışma başkan ve yöneticilerinin katılım gösterdiği toplantı istişareler ve durum değerlendirmesi için başta alevi kurumları olmak üzere toplum bilgilendirmesi yapılarak 17 Mart’ta tekrar bir araya gelme kararı verildi.
09 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |