Ana Sayfa Dünya, Gündem 27 Mart 2021

Alman şirketleri Türkiye’deki sürece nasıl bakıyor?

Türkiye siyaseti ve ekonomisinde tansiyon son dönemde epey yüksek. Cumhurbaşkanı Erdoğan güven ve istikrar sloganıyla reform vaatlerinin…

Türkiye siyaseti ve ekonomisinde tansiyon son dönemde epey yüksek. Cumhurbaşkanı Erdoğan güven ve istikrar sloganıyla reform vaatlerinin altını tekrar çizerken Alman şirketleri Türkiye’ye nasıl bakıyor?

Türkiye’de son günlerde HDP’nin kapatılmasına start verilmesi, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılacağının açıklanması, Merkez Bankası başkanlığındaki ani değişiklik ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı gibi hızlı siyasi ve ekonomik gelişmeler Avrupa’dan da yakından izleniyor. Yaşananlar karşısında Avrupa’da eleştiri ve endişe hakimken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta düzenlenen parti kongresinde uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısını bir kez daha yineledi.

Erdoğan’ın ve AKP hükümetinin son aylarda yaptığı yatırım çağrıları uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet yürüten Alman şirketleri arasında karşılık buluyor mu? Yeni yatırımlar yapmayı ya da Türkiye’den çekilmeyi düşünüyorlar mı? İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler, yargı bağımsızlığı, demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri gibi farklı alanlarda yaşanan gelişmeleri yatırımcılar nasıl değerlendiriyor? Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala davaları başta olmak üzere, uluslararası mahkemelerin verdiği kararların Ankara tarafından uygulanmaması Alman şirketlerini meşgul ediyor mu? Die Welt gazetesinden Deniz Yücel bu soruları, aralarında Siemens, BASF, Allianz, Deutsche Bank, TUİ, Haribo, Bosch, Lufthansa gibi Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet yürüten 25 şirkete yöneltti. 20’sinden cevaplar aldı.

Türkiye’de yeni yatırım planları var mı?

Türkiye’de 5 milyon 700 bin müşterisi bulunan sigorta şirketi Allianz’ın 2 bin 500 çalışanı var. Geçen yıl 14,7 milyar TL ciro yapan şirketin 12 de bölgesel ofisi bulunuyor. Ajansları ve bankalarla yaptığı işbirlikleri sayesinde Allianz 81 ilde temsil edilmekte. Şirket, geleceğe dair planlamalarını uzun vadeli yaptığını, buna uygun ürünler geliştirdiğini ve Türkiye’de büyük potansiyel gördüğünü açıklamakla birlikte orada “olağanüstü bir yatırım” planlamadığını belirtiyor.

Köklü kimya devi BASF ise halen Türkiye’de üç üretim tesisi, dokuz ofisi ve bir de inovasyon merkezine sahip. 700 kişiyi istihdam eden şirketin geçen yılki cirosu 6,5 milyar TL. 1880’lerden bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren BASF de ülkede iyi bir potansiyel gördüğünü beyan etmekle birlikte yeni yatırımlar planlamıyor. Ayrıca şirket, planlarını kısa vadeli gelişmelere bağlı kılmadığını bildirirken, Türkiye’den çekilmeyi de düşünmediğini açıklamasına ilave ediyor./ DW Türkçe
27 mart 2021/ özgür  ifade

Google NewsTema Tasarım |