Ana Sayfa Gündem, Politika, Türkiye 18 Şubat 2021

ANKARA’DA ÜÇ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ KAÇIRILDI

Kaçıranlar Beyaz Torosçular Mı!

Ankara’da üç üniversite öğrencisi evlerinin önünden sivil araçlara bindirilerek kaçırıldı. Daha sonra öğrencilerden Uğurcan Baynal’ın Pursaklar, Ali Berke Aydoğan’ın Gölbaşı, Sena Bademli’nin ise Sincan’da bırakıldığı öğrenildi.

Ankara’da polisin Genel Bilgi Tarama Sistemi (GBT) yaptıktan sonra sivil araçlara bindirilerek kaçırılan Uğurcan Baynal, Ali Berke Aydoğan ve Sena Bademli isimli 3 üniversite öğrencisi bırakıldı.

Sosyal medyada Ali Berke Aydoğan’a ulaşıldığı ve “Çok kötüyüm. Ayağımın üstüne basamıyorum. İşkence yaptılar” dediği iddia edildi.

Arkadaşlarının akıbetini soran ve sosyal medya üzerinden “#ÜniversitelilerNerede” etiketiyle çağrıda bulunan üniversite öğrencileri Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün açıklama yapmasını talep etti.

ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ: ARKADAŞLARIMIZDAN HABER ALAMIYORUZ
Öğrenci Kolektifleri sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklamada, “Ankara’da arkadaşlarımız yoldan GBT bahanesiyle arabalara bindirilerek kaçırılıyor. Arkadaşlarımızdan haber alamıyoruz. Bir arkadaşımızın bile başına bir şey gelirse sorumlusu AKP’dir! Arkadaşlarımızı derhal geri verin” dedi.

TİP: ARKADAŞIMIZ ARABADAN ATILDI
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara İl Örgütü’nün sosyal medya hesabından yapılan açılamada ise, “Yöneticimiz Ali Ayduğan’ın, kaçıran polisler tarafından yol boyunca işkence edildiği ve Gölbaşı civarında arabadan atıldığı haberini almış bulunmaktayız. Olayın failleri hesap verecek, gerekli suç duyurusunda bulunulacak, hiçbir şey karşılıksız kalmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

İHD ANKARA ŞUBESİ: AKIBETLERİ DERHAL AÇIKLANMALI
İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi de öğrencilerin akıbetinin açıklanmasını talep ederek, “Bugün 3 Üniversite öğrencisi Ankara’da GBT gerekçesiyle göz altına alındı ama buna dair resmi bir kayıt bulunmamakta ve nerede oldukları bilinmiyor. Bu hukuksuzluklara derhal son verilsin! Öğrencilerin akıbetleri derhal açıklanmalıdır” dedi.

90’LI YILLARIN ÖLÜM ARAVALARI ‘BEYAZ TOROSLAR’
90′ lı yıllarda JİTEM üyelerinin devriye aracı olarak bilinen Beyaz Toros, bir çok bölgede halkın korkulu rüyasıydı… Beyaz toroslarla kaçırılan bir çok kişiden bir daha haber alınamadığı karanlık bir dönemin karanlık arabaları olarak nam salmıştı.
18 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

İlginizi çekebilir

ÇARE OLUR MU BİLMEM?

ÇARE OLUR MU BİLMEM?

Tema Tasarım |