Ana Sayfa Dünya, Gündem, Türkiye 23 Ocak 2021

ARKADAŞLIK UYGULAMALARI İLE YATIRIM DOLANDIRICILIĞI

Interpol’den Uyarı!

Arkadaşlık uygulamaları aracılığıyla yatırım dolandırıcılığı
LYON, Fransa – INTERPOL, 194 üye ülkesine, tarihlendirme uygulamalarında belirli bir çalışma yöntemini özetleyen bir Mor Bildiri yayınladı. Tehdit, potansiyel eşleşmeleri ararken insanların güvenlik açıklarından yararlanmayı ve onları karmaşık bir dolandırıcılık planına çekmeyi içerir.

İlk aşamalarda, bir flört uygulaması aracılığıyla yapay bir romantizm kurulur. İletişim düzenli hale geldiğinde ve belirli bir güven düzeyi sağlandığında, suçlular kurbanlarıyla yatırım ipuçlarını paylaşır ve onları bir plana katılmaya teşvik eder.

Mağdurlar bir ticaret uygulaması indirir ve bir hesap açar, çeşitli finansal ürünler satın alır ve sözde yatırım zincirinde yukarı doğru ilerler, hepsi yeni “arkadaşlarının” gözetiminde. Altın veya VIP statüsüne ulaşabileceklerine inandırılırlar.

Bu tür dolandırıcılık planlarında çoğu zaman olduğu gibi, her şey meşru görünmek için yapılır. Ekran görüntüleri sağlanıyor, alan adları ürkütücü bir şekilde gerçek web sitelerine benziyor ve müşteri hizmetleri temsilcileri, mağdurların doğru ürünleri seçmelerine yardım ediyormuş gibi yapıyor.

Ancak bir gün tüm temas durur ve kurbanlar hesaba kapatılır. Kafaları karışır, incinir ve paralarını bir daha asla göremeyeceklerinden endişe ederler.

INTERPOL’ün Mali Suçlar birimi, bu dolandırıcılık hakkında dünyanın dört bir yanından raporlar aldı ve flört uygulaması kullanıcılarını tetikte olmaya, şüpheci olmaya ve çevrimiçi ilişkilere girerken güvende olmaya teşvik ediyor. İnsanlar COVID-19 salgını sırasında çevrimiçi etkileşimlere yöneldikçe bu özellikle önemli hale geldi.

İşte çevrimiçi flörtün eğlenceli kalmasını ve banka hesabınızı boşaltmamasını sağlamak için bazı ipuçları:
• Tanımadığınız biri size yaklaştığında, özellikle de para talebine yol açıyorsa, her zaman tetikte olun;
• Şüpheci olun: Hızlı, şaşırtıcı getiri vaatleriyle çevrimiçi yatırımlar genellikle gerçek olamayacak kadar iyidir;
• Para transfer etmeden önce iki kez düşünün, ancak talep ne kadar gerçek görünebilir;
• Araştırmanızı yapın: incelemeleri kontrol edin, uygulamayı, alan adını, e-posta adresini vb. Tekrar kontrol edin;
• Kişisel / gizli bilgileri ifşa etmeyin;
• Bir dolandırıcılığın kurbanı olduğunuzu fark ederseniz, bunu bildirin.

***

DOLANDIRICILIK ŞÜPHESİNDE NE YAPMALI?
Çevrimiçi dolandırıcılık: Paranızı geri almak için çok geç olmayabilir
İnkar etmekten öfkeye ve kabullenmeye kadar, finansal dolandırıcılık kurbanları genellikle yasın beş aşamasına benzeyen bir şeyden geçer.

Çoğu zaman, çevrimiçi dolandırıcılık mağdurları, dolandırıldıklarını fark ettiklerinde, utanç duyduklarında veya paralarını geri almak için çok geç olduğunu düşündüklerinde harekete geçmeye isteksiz olurlar.

Ön saflardaki polis memurları da, özellikle dolandırıcılıklar sınır ötesi mali işlemler gibi uluslararası bir bileşen içerdiğinde ne yapılması gerektiğinden emin olamayabilir. Bununla birlikte, yeni bir INTERPOL araç seti, bir kurbanın parası hesabından transfer edildikten sonra bile, fonlara müdahale etmenin hala mümkün olabileceğini gösteriyor.

“Harekete Geçin: Acil Ödeme Durdurma Talepleri ve Geçici Para Dondurma Emirleri” başlıklı ve yalnızca kanun uygulayıcıları tarafından görülebilen araç seti, INTERPOL’ün 194 üye ülkeden oluşan ağında paylaşılıyor.

29 Temmuz Çarşamba günü, 500’den fazla kolluk kuvveti temsilcisi, ulusal mali istihbarat birimleri (FIU’lar) ve 100’den fazla ülkenin temsil edildiği uluslararası kara para aklama ile mücadele kurumları için bir web semineri düzenlendi.

Bankanı ara, polisi ara
INTERPOL Mali Suçlar Koordinatörü Tomonobu Kaya, “Birçok insan, bir kurbanın parası yurt dışına transfer edildikten sonra yapılabilecek hiçbir şeyin olmadığını düşünüyor, ancak hileli işlemleri geri çağırmak için mevcut sistemler var” dedi.

“İlk hareket tarzı her zaman mağdurun bankasıyla iletişime geçmesi, onlara işlemin hileli olduğunu bildirmesi ve onları yurtdışındaki yararlanıcı bankaya tahsis edilmiş bankadan bankaya iletişim sistemiyle ilgili bir geri çağırma talebinde bulunmaya çağırması olmalıdır.” Kaya ekledi.

Bir geri çağırma talebinin alınması üzerine, hileli havaleyi gerçekleştiren banka, mağdurun parasının izlediği yolu izleyerek alıcı bankaya ödemenin iptal edilmesini talep eden bir mesaj gönderecektir. Fonlar, failler tarafından yararlanıcı bankadan çekilmediği sürece, fonların bloke edilebilmesi ve iade edilebilmesi için yüksek bir şans vardır.

Kaybedecek zaman yok
Mağdur, lehtar bankayı kendisi belirleyebiliyorsa, o bankayla da doğrudan iletişime geçmeye değer.
Banka koduyla birlikte her hesap numarasının bireysel ve benzersiz sınıflandırmasına dayalı olarak, faydalı bankayı bulmak için ücretsiz çevrimiçi araçlar kullanılabilir. Yararlanıcının bankasının adını ve “şikayet” veya “çevrimiçi iletişim” anahtar kelimelerini kullanarak yapılan başka bir hızlı arama, mağdurlara uygun irtibat noktasını göstermelidir.

Bu iki eylem türü yakın vadede çok önemliyken, INTERPOL tarafından konsolide edilen ve desteklenen araç seti ayrıca, mali dolandırıcılıktan elde edilen gelirleri engellemek ve kurtarmak için kolluk kuvvetlerinin atabileceği diğer kanalları ve adımları açıklar. Bunlar, INTERPOL’ün Ulusal Merkez Büroları veya yerel FIU’lar içindeki özel irtibat noktaları ile irtibat kurmayı içerir.

INTERPOL Suç Ağları bölümünün Müdür Yardımcısı Jose de Gracia, “Sonuç olarak, ne kurbanlar ne de polisler çevrimiçi mali dolandırıcılıkla karşılaştıklarında kendilerini güçsüz hissetmemelidir,” dedi.

Dolandırıcılık işlemlerini engellemeye yardımcı olacak sistemler ve insanlar var. Anahtar, bankanızı aramak, polisi aramak ve – en önemlisi – hızlı hareket etmektir. Çevrimiçi dolandırıcılık ve diğer dolandırıcılık türleriyle mücadele söz konusu olduğunda, kaybedilecek zaman yok. ”
23 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |