Ana Sayfa Gündem, Türkiye 22 Şubat 2021

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ İHALESİNDE MANSUR YAVAŞ DAMGASI

AOÇ arazilerinin metrekaresi aylık 1,5 liradan kiralanması ihalesini Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki Anket A.Ş. kazandı.

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin metrekaresi aylık 1,5 liradan kiralanması girişimine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş geçit vermedi. Yavaş’ın talimatı ile Belediye’nin Anket AŞ firması bürokratları ihaleye katıldı. 74 bin metrekarelik arazi için tek teklifi de başka katılımcı olmayınca 75 bin lira olarak Büyükşehir Belediyesi verdi. İhaleye giren ABB, otopark alanı ve rekreasyon alanı olarak kiraya verilme ihalesine 75 bin lira teklif önerdi. İhale komisyonu kararı teklife yönelik kararını daha sonra açıklayacak.

YAPILAN SUÇTUR
İhale sırasında cübbeleri ile AOÇ önüne gelen Halkın Kurtuluş Partili avukatlar da protesto gösterisi yaptı. HKP temsilcisi Sait Kıran yaptığı açıklamada “AOÇ Mustafa Kemal’in mirasıdır, peşkeş çekmek suçtur. Halkımıza ait bir değer, bir miras yasalar hiçe sayılarak heba edilmekte, yağmalanmakta, yandaşlara peşkeş çekilmektedir” dedi.

BAŞKAN YAVAŞ’TAN AÇIKLAMA
Başkan Yavaş twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:
”Ankara’mızı ‘Yeşilin Başkenti’ yapmak için önemli bir adım daha atıyoruz. Mülkiyeti Atatürk Orman Çiftliği’ne ait toplam 35.382 m²’lik taşınmazı 10 yıllığına kiraladık. Atatürk’ün mirasına uygun bir şekilde rekreasyon ve park alanı yaparak halkımızın kullanımına açacağız.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da ‘’AOÇ ihalesine Ankara Büyükşehir Belediyesinin , katılarak ihaleyi alması çok anlamlı. Kiralanan tüm alanların kentsel tarım alanı olarak kullanılması, otopark ve rekreasyon amaçlı uygulamalardan vazgeçilmesi ve geçici bile olsa yapılaşma süreçlerine girilmemesi gerekiyor. Atatürk’ün şartlı bağışla halkına emanet ettiği toprakların ihaleye çıkarılması kabul edilemez” dedi.

YAVAŞ EYLÜL 2019’DA DA İKİ ARAZİ İÇİN DEVREYE GİRMİŞTİ
Ankara Büyük Şehir Belediyesi daha önce de yine ihaleye çıkartılan AOÇ arazinde ki iki parselin ihalesine girİp kazanmıştı. Yavaş kazanılan o ihaleden sonra 17 Eylül de 2019 şu paylaşımı yapmıştı:
”Atatürk Orman Çiftliği’ne ait iki parsel arazinin kiralanma ihalesini belediyemiz iştiraki Metropol İmar A.Ş. kazanmıştır. Bu arazilerin Atatürk’ün vasiyetine uygun şekilde kullanılacağına dair vatandaşlarımıza söz veriyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”
22 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |