Ana Sayfa Dünya, Gündem, Magazin 19 Şubat 2021

AVUSTRALYA’DA YENİ BİR HAYVAN KEŞFEDİLDİ

“Süper uzun tüylü kuyruğu onu ele verdi’

İki yeni Avustralya planör türünün keşfi, biyolojik çeşitlilik için bir nimettir, ancak koruma için ciddi bir zorluk teşkil etmektedir.Doğa rehberinin gizli silahı olan gece görüş gözlüğü takarken Vision Walks Eco-Tours’dan Wendy Bithell, “İlk gördüğümde, bir gece yürüyüşüne çıkıyordum ve üstümüzde okaliptüs ağaçlarında bu büyük çarpışmayı duyduk,” dedi. Yeni Güney Galler’in (NSW) kuzeyindeki yağmur ormanlarındaki gece yaratıkları tespit etmek için.

“Yukarı baktık ve süper uzun tüylü kuyruğu onu ele verdi,” diye ekledi Bithell. “Bakmak için güzel yaratıklar, ama düşündüğünüz kadar zarif değiller.”

Büyük tüylü kulakları, büyük yuvarlak gözleri ve doğu Avustralya’nın okaliptüs ormanlarında yaşayan tüylü boa benzeri kuyruğu olan, ağaçlarda yaşayan tek bir keseli olan büyük planör, genellikle beceriksiz uçan keseli sıçan olarak tanımlanır. Sadece daha sevimli.

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) ekolojisti Dr. Kara Youngentob Zoom aracılığıyla bana “Yaşayan Kuklalar gibiler,” dedi. “Çoğu insan şeker planörlerine daha aşinadır [yasadışı uluslararası evcil hayvan ticaretinde ağır şekilde sömürülen küçük, tatlı dişli bir planör türü] – büyük planörün daha büyük, daha tembel, daha yumuşak kuzenleri olduğunu düşünün.”

Daha büyük planör, kavrayıcı bir kavrayıcı kuyruğu olmayan halka kuyruklu keseli sıçan ailesinin tek üyesidir. Ama aynı zamanda, sadece okaliptüs yapraklarında (koalalar gibi) yemek yemesi ve sadece dirseklerinden ayak bileklerine uzanan (ön pençelerine uzanan zarları olan kuzenlerinin aksine) kayan zarlara sahip olması bakımından da akrabalarından benzersizdir. Bu, daha kontrollü kaymalar yapmalarına izin verir ve onlara uçuşta süper kahraman kalitesinde bir şeyler verir.

Youngentob, “Atladıklarında, küçük kollarını Wonder Woman gibi önlerine koyuyorlar” dedi. Çizgi roman kahramanına benzer şekilde, türler de uzun mesafelerde kayabilir – ağaç tepeleri arasında 100 metreye kadar, burada oluşması bir yüzyıldan fazla sürebilen ağaç oyuklarında yoğunlaşır.

Üç kat daha sevimli
Daha önce, Uzak Kuzey Queensland’ın buharlı tropikal yağmur ormanlarından, yaklaşık 3.000 km’lik bir alan olan Victoria’s Central Highlands’ın serin, ıslak ormanlarına kadar uzandığı düşünülen büyük planör, kısa süre önce üç ayrı tür olduğu kanıtlanmış ve gece keseli hayvanlar küçülüyordu. daha kuzeyde yaşarlar.

Büyük kanatlılar 1800’lerde bilimde ilk kez tanımlandığında (İskoç bilim yazarı Robert Kerr tarafından İsveçli botanikçi ve “modern taksonominin babası” Carl von Linné’nin çalışmaları üzerine 1792 tarihli bir kağıt binasında) boyut varyasyonları kaydedildi, ancak varsayıldı Örnekler, ısıyı korumak için daha düşük enlemlerde büyüyen bir türdü ( Petauroides volans ), Bergmann kuralı olarak bilinen bir teori.

Kasım 2020’de yayınlanan araştırmaya liderlik eden James Cook Üniversitesi araştırmacısı Denise McGregor, bu teoriyi doktorasının bir parçası olarak, kuzey Queensland’daki (küçük bir ringtail keseli sıçan boyutuna kadar büyüyen) daha büyük planörlerden alınan genetik materyalle test etti. Oğlak Dönencesi’nin güneyinde bulunan kedi büyüklüğündeki güney türlerinden farklı bir türdü (bilimsel adı Petauroids volans şimdi anılıyor . Ama yapacağı tek keşif bu değildi.

McGregor, “O zamana kadar başka bir grup – Jackson ve Groves – kayan memeliler hakkında [Avustralya Memelilerinin Taksonomisi (2015)] üç ayrı tür olduğunu önerdikleri bir kitap yayınladılar,” dedi. “Bu yüzden, üçüncü türün yaşadığını düşündükleri yerlerden bazı örnekler almam gerektiğini düşündüm [Queensland’in ortasında, Mackay’ın batısında Townsville’e kadar] ve kesinlikle üç türle geri döndük.”

Merkezi türler ( Petauroides armillatus ) ve kuzey türler ( Perauroides minor ; topraklarının Cairns’in hemen kuzeyine kadar uzandığı düşünülen ) hakkında çok az şey biliniyor ve keşfin heyecanı, türleri korumaya yönelik çıkarımları ile hafifletildi.

Çevresel tehditler
Bir türün ekolojisinin anlaşılması, koruma yönetiminin geliştirilmesi için önemli olsa da, çalışmanın ortak yazarı olan Youngentob, daha büyük kanatları üç türe ayırmanın, korunacak daha az türün kaldığı anlamına geldiğini söyledi.

” Geçen yazki orman yangınlarından önce yeni tür verilerine zaten sahiptik , bu yüzden güneydeki büyük planör habitatının tamamı yandığında, türlerin başka hiçbir yerde var olmadığını bildiğimiz için taşlaşmıştık” dedi.

Yine de, Avustralya’nın önde gelen büyük planör uzmanı olan ANU Profesörü David Lindenmayer tarafından yürütülen uzun vadeli anketlere göre, güney nüfusu orman yangınlarından önce bazı bölgelerde zaten% 80 oranında düşmüştü. Bu kayıp, büyük ölçüde, daha büyük kanatlıların güvendiği içi boş ağaçların geniş alanlarını yok eden ağaç kesimine atfedilir.

Nitekim, 2020 Dünya Yaban Hayatı Fonu raporu , türün 2016’da federal hükümet tarafından nesli tükenmeye karşı savunmasız olarak listelendikten sonra NSW ve Queensland’de büyük planör habitatının yok edilmesinin% 52 arttığını ortaya koydu.

Lindenmayer, “Ağaç kesimi sadece daha büyük planör habitatını yok etmekle kalmıyor,” dedi. “Ayrıca orman yangınlarının daha sıcak yanmasına neden oluyor ve peyzajın bileşimini daha az lezzetli yiyecek ağaçlarına dönüştürüyor.”

İklim değişikliği de yükselen gece sıcaklıklarıyla türleri etkiliyor – Sydney 2020’de kaydedilen en sıcak Kasım gecesini kaydetti – tıpkı insanların sıcak havalarda yaptığı gibi, daha fazla kanatlıların iştahlarını kaybetmesine neden olduğu düşünülüyor.

Youngentob, “Büyük planörlerde yağ depoları minimum düzeyde tutulur, böylece yemek yemeden birkaç günden fazla hayatta kalamazlar.” “Bazı yerlerde, daha sıcak geceler muhtemelen bu hayvanları öldürüyor.”

Daha büyük kanadı kurtarmak
Orman yangınları, federal hükümeti büyük planörün koruma statüsünü yeniden gözden geçirmeye sevk etti, ancak araştırmacılar, türleri korumak için daha fazla eyleme ihtiyaç olduğunu iddia ediyor.

Lindenmayer, şu anda karşı karşıya olduğu yok olma krizine atıfta bulunarak, “Kömür madenciliği için binlerce hektarlık araziyi temizlemeyi ve odun yongası üretmek için binlerce hektar ormanı kesmeyi bırakmazsak, büyük planör bir sonraki koala olacak” dedi . ikonik keseli.

Bu arada, Avustralya’nın doğu kıyısındaki vahşi yaşam örgütleri, türleri kurtarmak için çabalarını artırıyor. Queensland Yaban Hayatı Koruma Derneği’nin bir kolu olan Queensland Glider Network , 2020’nin ortalarında, koruma bilincini teşvik etmeye yardımcı olmak için eyaletin güneydoğusundaki daha büyük bir planör izleme projesi başlattı. Sınırın güneyinde, korumacılar şu anda Kuzey Doğu Orman İttifakı (NEFA) tarafından düzenlenen yakın tarihli bir araştırmanın da daha önce bilinmeyen iki savunmasız hayvanın varlığını ortaya çıkardığı, Casino’nun kuzeyindeki Bungabbee Eyalet Ormanı da dahil olmak üzere birçok kuzey NSW planör habitatında planlanan ağaç kesme kampanyalarına karşı mücadele ediyor – uzun burunlu potoroo ve mermer kurbağaağzı.

“Varlığını bile bilmeden başka bir planör türünü potansiyel olarak kaybedebiliriz.
1990’larda çevre aktivizmi, 1990’larda çevre aktivizminin ortaya çıkmasına yol açan NEFA kurucu ortağı Dailan Pugh, “Bölgede zaten büyük içi boş ağaçlardan yoksun bırakıldı, bu yüzden daha büyük kanat nüfusu büyük bir sıkıntıya girecek” dedi. eyaletin ilk nesli tükenmekte olan fauna türleri mevzuatı.

Victoria’da çevreciler, 2019’da daha büyük kanatlı uçakları korumaya yardımcı olmak için 96.000 hektarlık orman alanını bir kenara bırakarak alkışladılar. Ancak yeni yıla gelindiğinde, koruma alanının yaklaşık yarısı orman yangınları nedeniyle yok olmuştu.
McGregor, “Varlığını bile bilmeden başka bir planör türünü potansiyel olarak kaybedebiliriz” dedi.

Yeni “karanlık” turizm mi?
Yalnızca hava karardıktan sonra aktif, genellikle ağaç tepelerine yapışan ve kılı kırk yarağı gibi daha büyük gece yaratıklarının kaynaklar için onlardan daha fazla rekabet ettiği yerleşim alanlarından kaçınma eğiliminde olan daha büyük kanatlılar tespit etmek için biraz çaba sarf edebilir. Bu, daha büyük planör turizminin neden tam olarak (henüz) gelişmediğini açıklamanın bir yolunu buluyor. Ancak bu gizemli yaratıkları tespit etmek için bir fırsat aramak, korunmalarına katkıda bulunabilir.

Queensland Yaban Hayatı Koruma Derneği, Melbourne merkezli koruma kuruluşu Greening Australia gibi , çeşitli koruma programlarını destekleyen ilgili maliyetlerle periyodik büyük planör spot aydınlatma turları düzenler . Merkezi QLD’deki Carnarvon Gorge Eco Tours ve eyaletin güneydoğusundaki Faunagraphic Wildlife Tours tarafından daha düzenli turlar sunulmaktadır . Üreme mevsimi boyunca gidin (McGregor’un düşündüğü türler arasında değişebilir) ve kur yaparken kuyruklarını iç içe geçmiş bir çifti fark edecek kadar şanslı olabilirsiniz.

Youngentob, “Güneydeki türler farklı renklerde gelir, bu nedenle genellikle bu harika kontrastı, açık ve koyu olanı birbirine sarılı olduğunda elde edersiniz,” dedi.

Kendi gece görüş yürüyüşümde uzun burunlu bandicootları, pademelonları, kısa kulaklı keseli sıçanları, çalı fareleri ve hatta büyük, kaba pullu bir yılanı gözetliyorum. Ama bir ağaç gövdesi üzerinde öz yiyen bir şeker planörünün yaptığı kesikler, bir zamanlar yerel yağmur ormanlarımın ortak bir özelliği olan daha büyük bir kanadı tespit etmeye en yakın olanı.

“Ben birini görmeyeli epey zaman oldu,” Bithell mahvoldu, “ama yaptığımızda, onların hala orada olduklarını bilmek rahatlatıcı.”
Sarah Reid
(BU HABER: Nature’s Curiosities , maceracı gezginleri beklenmedik bir keşif yolculuğuna çıkaran doğal dünyaya yakından bakış sunan bir BBC Seyahat serisidir.)
19 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |