Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Türkiye 13 Haziran 2021

Bakanlıktan İBB şirketine sözleşme engeli: Hastaneler kantinsiz bırakıldı

İBB şirketi BELTUR’un işlettiği hastane kantinleri, Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeleri yenilememesi nedeniyle aylardır kapalı. Farklı hastanelerde toplam 48…

İBB şirketi BELTUR’un işlettiği hastane kantinleri, Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeleri yenilememesi nedeniyle aylardır kapalı. Farklı hastanelerde toplam 48 kantinin kapatılmasına tepki büyük, Bakanlık ise sessiz.

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şirketi BELTUR tarafından işletilen hastane kantinleri, Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeleri yenilememesi nedeniyle aylardır kapalı. Yurttaşlar ve sağlıkçılar, hastane kantinlerinin kapalı olmasına tepkili.

BirGünün edindiği bilgilere göre, farklı hastanelerde BELTUR’un işlettiği toplam 48 kantin yaklaşık altı aydır kapalı tutuluyor. Kantinlerin Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeleri yenilememesi nedeniyle kapatıldığı ve BELTUR’un kantin alanlarını boşaltmak zorunda kaldığı ifade ediliyor.

“Tahminimce kantinler üzerinden yine farklı hesaplar yapılıyor” diyen CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, kantin sözleşmelerinin yenilenmemesine tepki gösterdi. Karabat, “Hastane kantinleri 6 aydır kapalı. Bundan kim zarar görüyor? Öncelikle bir kamu idaresi olan belediyemiz zarara uğratılıyor, en önemlisi de bu kantinlerden yararlanan vatandaşlar ve sağlık çalışanları mağdur ediliyor” dedi.

BAKANLIKTAN TEBLİGAT

“Halk Ekmek büfelerini açtırmayan, pandemi dönemindeki desteklerin üzerine çöken ve adeta belediye vatandaşa hizmet götüremesin diye uğraşan iktidar, bu sefer de kantinler üzerinden İBB’yi çalıştırmamak için uğraşıyor” diyen CHP Milletvekili Özgür Karabat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yaşanan krizin temel sebebi bakanlığın sözleşmeleri yenilememesi. Bize gelen bilgiye göre bakanlık buraların boşaltılması için tebligat göndermiş. Normalde vatandaşa ucuz ve temiz hizmet götüren bu işletmeler kapatılıyor, hem de pandemi döneminde. Böylece vatandaşlar ve sağlık çalışanları işportacılara mahkûm ediliyor. Akılla izanla açıklanacak bir durum değil. Bu acizliktir.”

OTOMATLAR ÇOK PAHALI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak, kantinlerin kapalı olması nedeniyle yurttaşların ve sağlıkçıların hastanelere yerleştirilen otomatlardan alışveriş yapmak zorunda kaldığını belirtti:

“Hastanelerde otomat makinaları var. Orada küçük şişelerdeki su 3 TL’den satılıyor. Çay 2,5 TL’ye, kahve 3,5 TL’ye ve soda 3 TL’ye satılıyor. BELTUR’un işlettiği kantinlerde sağlıkçılara çay 50 kuruştan, kahve ise 1 TL’den satılıyordu. Otomatlarda sağlıkçılara indirim yok, sıcak çorba ve tost gibi yiyeceklerin satılmasına da imkân yok. Ayrıca bu otomatlar özel bir şirkete ait ve bu şirketler kâr ediyorlar.”

İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç da kantinin hastanelerde önemli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kılıç, “Kantinler hasta yakınlarının ve sağlıkçılarının yararlandığı mekânlar. Hastanelerin kantinsiz bırakılması kabul edilemez. Bu o kadar rezil bir olay ki anlaşılır gibi değil” ifadelerini kullandı

Ulaştığımız Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, konuya ilişkin bir açıklama yapmayarak BirGün’ün sorularını yanıtsız bıraktı.

13 haziran 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |