Ana Sayfa Gündem, Magazin 2 Mart 2021

BALIKESİR EDÇEP’TE KENETLENDİ DALYAN İÇİN AYAKTA

Dalyan’ın Betonlaştırma Planına Tepkiler Büyüyor

Balıkesir Edremit’te Dalyanın imara açılarak betonlaştırılmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Balıkesir’in doğasını, yoprağını ve yeşilini korumakta kararlı Balıkesirliler Edremit Çevre Platformu (EDÇEP) etrafında adeta kenetlendi.

Halkı bilgilendirme ve toplantılara hız kesmeden devam eden EDÇEP Edremit’te Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da katıldığı bir toplantıda yine Dalyan savunması anlatıldı.

Dalyan beton olmasın mücadelesinin ön safında yer alan Kubilay S. Öztürk toplantı hakkında şu açıklamayı yaptı:
”Değerli dostlar,
Bugün Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Yücel Yılmaz ve ekibi ile Edremit’te 4,5 saat süren bir toplantı yaptık. 5-6 kişi de değil, çeşitli dernek ve kuruluşlardan 29 katılımcı vardı toplantıda. Önce Yücel bey’i dinlemek istediğimizi söyledik. Meclis’te daha önce dile getirdiklerini, toplantıya katılanlar önünde bir kez daha ifade ettiler. Sonra da sivil toplumun eleştirilerini ve taleplerini sabırla dinlediler. İlçemizin pek çok çevre sorununa da değindik ama esas olarak elbette Dalyan konusu görüşüldü.

Net sonuç alınamadı ama bize söylenen şunlardır: “Halk istemiyorsa yapmam”, “Hazine’den aldığımız bu yeri, biz değerlendirmezsek elimizden kaçar”, “başka görüşleri de dinleyip, öyle karar verelim”.
Bu ifadelere önem veriyoruz. Bir emrivaki tarzı yok bu yaklaşımda.. Şimdi sivil topluma düşen, neden daha fazla beton istemediğimizi net bir şekilde tekrar tekrar anlatmak ve alternatif önerilerimizi de aktarmak olacak. Edremit’te herkes bu konudaki görüşlerini dile getirdikten ve taleplerini aktardıktan sonra da, Belediye Meclisi kararını verecek. Meclis üyelerine de çok iş düşüyor bu anlamda..
Devam edeceğiz dostlar.. Dalyan’dan elimizde kalan son arazileri geleceğe aktarmak için gerekeni yapacağız. Bu nedenle “Dalyan beton olmasın, doğa parkı olarak korunsun” diyen herkesi yanımızda görmek istiyoruz..” dedi.

HALKTAN EDÇEP’E BÜYÜK DESTEK VAR
Hülya Apaydın ”Emeği geçenlere teşekkürler lütfen Altınkum ve Dalyan betonlaşmasın”

Cemil Yavuz ”Toplumcu çevre hareketi adına önemli ve değerli bir aşamadır. Hatta kazanımdır. EDÇEP’in sorumlu, gerçekçi, özverili ve de ısrarlı çabaları yol açıcıdır. Bu yolda her emek bir katkıdır. Takdire şayandır.”

Asuman Sağ ”Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bizler de körfezde yaşayanlar olaraktan temiz çevre temiz Deniz temiz doğa için ne gerekiyorsa yaparız.”

Sinan Erdönmez ”Doğayı korumak anlamında her zaman yanınızdayız. Emeklerinize sağlık. Yazın bu alanda buranın beton olmaması için büyük bir miting düzenlenebilir tabi pandemi süreci bittiğinde veya yasal izin alındığında. Çok anlamlı olur diye düşünüyorum.”

Fidan Malakcıoğlu ”Burhaniye Adyar,da bir kaç yıl önce zeytinlik olan yerlerdeki zeytin ağaçları kesildi yerine beton binalar dikildi. Şimdi soruyorum biri bana mantıklı bir cevap versin hani zeytinlikler imara açılmaz,dı bunu AKP,side CHP, side yapıyor ben hiç birine güvenmiyorum yemyeşil olan Burhaniye betona boğuldu yazık hem de çok yazık . Şimdi sizin yazınızı okuyunca yazmak istedim.”

Süheyla Ülker ”Herzaman yanınızdayız emeği geçenlere teşekkürler.beton değil dogal park olsun.”
02 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |