Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Kültür, Maltepe, Politika, Türkiye 24 Ocak 2021

BELEDİYEDEN ALEVİ İŞÇİYE ‘CEMEVİNE NİYE GİTTİN’ SORUŞTURMA VE TEHDİTİ

Belediye iş mesaisi bittikten sonra Cemevine giden belediye işçisinden savunma istedi. Akıllara durgunluk veren olay şöyle gelişti.Cemevine…

Belediye iş mesaisi bittikten sonra Cemevine giden belediye işçisinden savunma istedi.

Akıllara durgunluk veren olay şöyle gelişti.
Cemevine gittiği ve burada bir fotoğraf karesinde bulunduğu için İstanbul Anadolu yakasında ki Maltepe Ali Kılıç belediyesi tarafından ifadesi alınan işçiye ”Cemevine niye gittin, ne işin var orada, bir daha gidersen işten atılırsın” diyerek işten atmakla tehdit ettiler.

12 Kasım 2020 gecesi gece 23.00 sıralarında bulunduğu Maltepe Cemevin de çekilen bir fotoğraf karesinde bulunması nedeniyle Ali Kılıç belediyesi tarafından ifades alınıp bir daha giderse işten atılmakla tehdit edildiği aktarıldı.

Cemevi üyesi ve aynı zamanda Cemevi yönetiminde yedek yönetici olan Alevi işçiye Cemevine noterden tebligat gönderterek içinde bulunduğu fotoğrafın Cemevinin resmi sosyal medya hesabından kaldırtmaya zorladılar.

İBB’ye Ekrem İmamoğlu’na hitaplı sorduğumuz soruların başvurusu kayda alınmakla birlikte olumlu olumsuz bir dönüş ve açıklama gerçekleşmedi.

KILIÇDAROĞLU, KAFTANCIOĞLU VE İMAMOĞLU YAŞANANLARA SES ÇIKARTMIYOR
Yaşananları başta Chp genel merkezi ve genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere; İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İBB Belediye başkanı Ekrem İmamoğluna bir dizi soru ile kendilerinden 28 Kasım 2020 tarihinde kurumlarının resmi mail adresleri üzerinden görüş ve bilgi istedik ancak her üç Chp yetkili biriminden de konuya ilişkin bir bilgi dönüşü yapılmadı.

İŞTE CHP GENEL MERKEZİNE, CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINA VE CHP İBB BELEDİYE BAŞKANINA YÖNELTTİĞİMİZ SORULAR:
”Sayın Kemal Kılıçdaroğlu;
28 Kasım 2020
1) Yönetimi partinizde olan İstanbul Anadolu yakası Maltepe Belediyenizde 12 Kasım 2020 tarihinde gece 23 sularında ilçede ki Maltepe (Gülsuyu) Cemevinde bulunduğundan hareketle bir Alevi belediye işçisinin Maltepe Belediye başkanınız sayın Ali Kılıç ve ekibi tarafından İFADESİ alındığını ve bu Alevi işçiye Cemevine gitmek SUÇTUR muamelesi yapıldığı ve Cemevine bir daha giderse işten atılmakla TEHDİT edildiği bilgisine ulaştık.
-Alevi yurttaşların Cemevine gitme engellemesi, zorbalığı ve tehdidini hangi gerekçe ile gerçekleştirmektesiniz?
-İlçede ki 130’a yakın cami ve bir Kiliseye giden yurttaşlara yönelik de böyle bir engelleme, zorbalık ve tehdit yapıyor musunuz?
-Maltepe ilçe belediye başkanınız sayın Ali Kılıç’ın Alevilere yönelik kurduğu ve kurmaya çalıştığı baskı, sindirme, zorbalık ve tehditlerin amacı nedir?
-Belediye başkanınız sayın Ali Kılıç’ın Alevilere ve Cemevine yönelik saldırganlığı, düşmanlığı, kin ve kindarlığı hangi nedene ve amaca dayanmaktadır?
-Bu amaç ilçede belediye başkanınız sayın Ali Kılıç’tan önce yapılmış ilçenin tek Cemevine çökme çabasıyla mı alakalıdır?

2) Belediye başkanınız sayın Ali Kılıç’ın geçmişte Fetö, Akp ve Mhp tarafından da kurulan çakma Alevi kurumlarından esinlenerek çakma bir alevi vakfı kurduğu bilgileri gelmektedir.
-Parti olarak belediye başkanlarınıza Alevi kurumları kurma görevi mi verdiniz?
-CHP olarak bugüne kadar benzer şekilde toplam kaç tane alevi kurumu kurdunuz, bunlar nerelerde kuruldu?
-Sünni yurttaşların camilerine de el atacak ve buralarda kendi belediyeleriniz üzerinden Sünni toplumu yönetmek ve dizayn etmek için Sünni kurumlar da kurduracak mısınız?
-Partiniz Alevi misyonu görevine mi soyundu?
-Belediyeleriniz üzerinden kurdurmakta olduğunuz bu çakma alevi kurumlarıyla ne yapmayı planlıyorsunuz ne amaçlıyorsunuz?
(Yaşanan vahim durumun Maltepe kamuoyu ile paylaşmak için en kısa sürede bilgilendirme dönüşü yapılmasını rica ederiz)
Maltepe Özgür İfade Gazetesi”
not: aynı sorular 28 Kasım 2020 de chp istanbul il başkanına ve ibb belediye başkanına da yöneltildi; her 3 chp adresin de sorulara cevap vermedi.

CHP’LİLER ZORBALIĞA VE TEHDİTE SESSİZ KALIYOR
Yaşanan saldırıya karşı Chp yönetiminin sesiz kalması bu ahlaksızlığı onaylıyor düşüncesini öne çıkartırken; Camilere, Kiliselere giden yurttaşlara da benzer bir zorbalık ve tehdit yapıyor musunuz? sorusunu akıllara getiriyor.

BELEDİYE BAŞKANI CEMEVİNE ÇÖKMEYE ÇALIŞIYOR
2014 de Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Maltepe’ye tepeden indirilip belediye başkanı yapılan Ali Kılıç göreve geldiği günden beri ilçede ki Alevilerin tek Cemevine çökme girişimlerinde bulunuyor. Arsa belediyenin gerekçesi ile Cemevini ele geçrmek ve belediye malı ardından da avrupadan getirdiği eski dostlarını içine kattığı kurduğu vakfın üstüne geçirerek yandaşlarının mülkiyetine dönüştürmek ve miras hukukunda kendi çocuklarına miras olarak devredecekleri bir menfaat ve çıkar mücadelesi sürdürüyor.

ÇALIŞANLARA FİRAVUN ZİHNİYETİYLE KÖLE MUAMALESİ
Bu amaç doğrultusunda Cemevi yönetimini sürdüren Cemevi derneğine karşı tezgahlar ve tertipler çeviren belediye başkanı son yaşanan ahlaksız soruşturma ve tehdit haricinde belediyede çalışan alevilerin cemevine gitmemeleri, faaliyetlerinde olmamaları hatta sosyal medya hesaplarında bile bulunmamaları yönünde sistematik bir şekilde tehdit vari uyarıldığı Maltepe yerelinde bir çok kimse tarafından ifade ediliyor.

Alevi işçiye karşı yapılan ve örneği sadece faşist yönetimlerde görülen ifade, soruşturma ve işten atma tehditini Cemevi yöneticilerine sorduk. İşte o açıklamalar:
”Bahsettiğiniz olay doğrudur, ne yazık ki Cemevinde bulunmuş diye Chp Maltepe belediyesi tarafından Cemevimizin üyesi ve aynı zamanda yedek yönetimde bulunan canımızın ifadesini almışlar soruşturmadan geçirmişler. Üstelik ‘Bir daha oralara gidersen işten atılırsın’ diye de tehdit etmiler, Alevilere terörist, Cemevini kanunsuz yerlermiş muamelesi yapan Belediye başkanı Ali Kılıç’ı kınıyoruz. Bu çok ahlaksız bir durumdur, Cemevine geldi, burada bulundu diye bir canımıza sırf belediyede çalışıyor diye hiç kimsenin bu saldırıyı yapma hakkı yoktur. Bunların insan haklarına da saygısı yok, belediye ellerinde diye çalışanları kendilerinin uşağı kölesi sanıyorlar; bu düpe düz Firavun zihniyetidir, yezidliktir. Chp genel merkezinin bu ahlaksızlığa neden seyirci kaldığını anlamı değiliz, böyle bir aymazlık, ahlaksızlık olamaz”

Cemevine karşı göreve geldiği 2014’ten beri husumet içinde olan ve kendisinden önce kurulmuş Cemevinin bitmiş yedi katı ve çatısı konmuş binasına çökme girişimlerini bu güne kadar devam ettirdiğini belirten Aleviler:

”Ali Kılıç Chp genel merkez güdümünde Maltepe’ye belediye başkanı yapıldıktan sonra Cemevimize çökmek için sürekli tezgahlar tertipledi. Önce yıkma girişiminde bulunan belediye başkanına halk karşı durdu ve bunu gerçekleştirmesine müsaade etmedi. Ardından herkesten gizli Cemevimizin arsasının belediyenin olmasından hareketle Cemevimizi süreyyapa isimli vakfa devrriğini 3 yıl sonra öğrendik. Buradan da aylık gelirinin yüzde 15”inin Süreyyapaşa vakfına verilmesi şartı ile protokolle 25 yıllığına belediyenin ticari firması Mataş’a kiraya vermişler.”

CHP’NİN FETÖ’DEN DEVRALDIĞI ‘ÇAKMA ALEVİ KURUMU’ BAYRAĞI
Bütün bu olup bitenlerin karşısında Cemevimizi ele geçirmelerine belediye mülküne dönüştürmelerine engel olduk. Bu kez belediye başkanı avrupanın çeşitli ülkelerinden ve yurt içinde de bazı çıkar menfaat hesabında ki kişileri kurduğu bir vakıfla cemevine çökme faaliyetelerine hala devam ediyor. Daha önce fetö tarafından kurdurulan çakma alevi kurumlarını bu kez chp Maltepe belediyesi devam ettiriyor; bu oldukça dikkat çekici bir durum”

”Belediye başkanının bu Cemevine çökme girişimlerini Maltepe halkı olarak engellerken kin ve kindarlıkla bileylenen belediye başkanı bir çok akıllara zarar ahlak dışı saldırıları Cemevimize karşı gerçekleştirdi. Elektriğimizi suyumuzu kestirmeye kalkıştı, gece yarısı gönderdiği elemanlarıyla Cemevimizin kapısı kırdırdı, etrafında topladığı ne olduğukları meçhul kişilerle bizi ‘Mermi’ ile tehdit ettiler. Belediyede çalışan Alevi canlara karşı son olayda olduğu gibi Cemevine gitmemeleri için sürekli tehdit ve baskı yapıyorlar. Sırf Cemevimizi yalnızlaştırmak, kimsesizleştirmek ve planladığı tezgahı hayata geçirerek Cemevimize çöküp kurduğu çakma alevi vakfının üzerine geçirmek. Bu amaçla bu saldırıları yapıyor” dedi.
06 Aralık 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |