Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Politika 23 Şubat 2021

BELEDİYEDEN EMEKÇİLERE KARŞI GREV KIRICILIĞI VE MOBİNG

Belediye Emekçilerinin Grevinde Grev Sözcüsünden Açıklamalar

Disk / Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 2.No’lu Şubesi temsilcileri GREV kararıyla ilgili Maltepe Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.
“MOBİNG UYGULAYIP, GREV KIRICILIĞI YAPILIYOR”
Maltepe Belediyesi işçileri grev kararı sonrasında şantiyerde bir araya geldiler. Öğle saatlerinde belediye binası önünde basın açıklaması Disk / Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 2.No’lu Şubesi temsilcileri GREV kararıyla ilgili şunları söylediler.

Grev sözcüsü yaptığı açıklamada; Belediye yönetimi siz greve çıkın dedi. Biz de nasıl grev yapılır göstereceğiz. Onlar zannediyorlar ki, sıkıyı görünce meydanları bırakacağız. Gerek sahada gerek masada mobbing uygulayıp dev kırıcılığı yapıyorlar. Yasal yollarla bunlarla mücadele edeceğiz. Bizim arkadaşlarımız onurludur, gururludur. Grev kırıcılığı yapmazlar” dedi.

MALTEPE BELEDİYESİNDEN MANİPÜLASYON
Maltepe belediyesi yaklaşık 7 aydır oyaladığı işçilerin greve çıkması ile birlikte elinde ki kamu olanaklarını kullanarak emekçileri ve sendikayı karalama ve itibarsızlaştırma faaliyetlerine başladı.

Sendika Başkanı Yenigün Özen Dolgun; Kamuoyunda algı operasyonu yapılıyor. Teklifi kabul etmediğimiz söyleniyor. Bizi kamuoyuyla karşı karşıya getirmek istiyorlar. Burada 1.588 işçi çalışıyor. Belediye yönetimi aylardır sunduğu teklifle aklımızla alay ediyor. Geçen yıl imzaladığımız anlaşmalarında tartışmaya açmışlardır. Tavrımız nettir” dedi.

MALTEPE BELEDİYESİ 23 KİŞİYE VERDİĞİ ZAMMI TÜM İŞÇİLERE VERMİŞ ALGISI YARATIYOR
Maltepe belediyesi yüzde 7 zam teklif ettiği belediye emekçilerine yol için 1 lira yemek içinde 1 lira artış teklif ettiğini gizleyerek belediyenin rantiye şirketleri olan Mataş ve Mateg’de çalışan 2800 lira ücret ödediği toplam 23 çalışanın ücretlerine yaptığı iyileştirme ile yaklaşık yüzde 47 zamla 4000 lira seviyesine çıkarmayı Maltepe kamuoyuna sanki tüm işçilere %47 zam vermiş gibi kirli bir siyasetle algı operasyona imza attı.

MALTEPE BELEDİYESİNDEN İLÇE HALKINA VE KAMUOYUNA ALGI OPERASYONU
Maltepe Belediyesi yaptığı açıklamada şunları ifade ediyor:
”Belediyemizde çalışan 1588 personelimizi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimiz, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile 6 aydır sürmektedir. Emekçilerimizin tüm sosyal ve idari haklarında anlaşma sağlanmış olup, maddi konularda anlaşma sağlanamamıştır.
En düşük 2.800 TL alan emekçilerimizin ücretlerine ikramiyeler hariç yaklaşık %47 zam sonucunda net 4.118 TL’ye çıkarma teklifimiz sendika tarafından reddedilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

MALTEPE BELEDİYESİNİN EMEKÇİLERE VERDİĞİ BİR İKRAMİYE YOKTUR!
Maltepe belediyesinin yaptığı açıklamada dikkat çeken başka bir ayrıntıda ikramiye ifadeleri. Konu hakkında Sendika temsilcilerinden aldığımız bilgilerde ”Belediye emekçilerinin ikramiye olarak devletin KHK ile kendilerine verdiği 10 günlük ikramiye haricinde maltepe belediyesinin bu güne kadar bu ikramiyeye 1 gün eklemişliği yoktur, devletin verdiği ikramiyeyi kendileri vermiş gibi sunmaları siyasi ahlaksızlıktır” ifadelerine yer verdiler.

İ.D. isimli emekçi Maltepe Chp belediyesi tarafından yapılan bu maiplasyona karşı adeta hodri meydan dedi:
”BU BİR YALANDIR. BÜYÜK BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM MALTEPE BELEDİYE BAŞKANI YALAN SÖYLÜYOR.
Maltepe Belediyesinin işçilere en son zam önerisi
5 TL OLAN YOL PARASI ÜCRETİNİN
1 TL (BİR TURK LİRASI) ZAM YAPILARAK 6 TL
9 TL OLAN YEMEK PARASI ÜCRETİNİN
1 TL (BİR TURK LİRASI) ZAM YAPILARAK 10 TL OLMASI
VE YOL, YEMEK, SOSYAL HAKLAR, İKRAMİYE VS… VS…
BÜTÜN HERŞEY DAHİL BİR İŞÇİ MAAŞINA 18 AY İÇİN TOPLAM 215 TL ZAM.
“İKRAMİYELER HARİÇ %47 ZAM ” CÜMLESİ MALTEPE HALKI İLE İŞÇİLERİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İÇİN SÖYLENMİŞ UTANMAZCA BİR YALANDIR.
HODRİ MEYDAN,
MALTEPE BELEDİYE BAŞKANI BU ACİKLAMADAKİ CÜMLESİNİ;
“İKRAMİYELER HARİÇ %47 ZAM” DİYEREK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE YAZSIN VE ALTINA İMZA ATSIN.
İŞÇİLER DE BU SÖZLEŞMEYİ DAVUL ZURNA İLE İMZALAYACAK. AKSİ HALDE MALTEPE BELEDİYE BAŞKANINA SÖYLENECEK TEK BİR SÖZ VAR YA-LAN-CI” tepkisi gösterdi.
#Maltepe #BelediyeGrev #İşçilerGrev #Disk #Genelİş #GrevKararı #MaltepeBelediyesi
#Grev #Maltepe #BelediyeGrev #DiskGenelİş #MaltepeGrev #SendikaMaltepeGrev
23 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |