Ana Sayfa Dünya, Gündem 1 Eylül 2021

Biden Afganistan’ın tahliyesini olağanüstü bir başarı kabul etti

ABD Başkanı Biden, 20 yıllık savaşın ardından Afganistan’dan tahliyeye son verilmesinden sonra ilk kez halka seslendi. Nisan ayında Afganistan …

ABD Başkanı Biden, 20 yıllık savaşın ardından Afganistan’dan tahliyeye son verilmesinden sonra ilk kez halka seslendi. Nisan ayında Afganistan’daki savaşı bitirme kararı aldıklarını ve geri çekilmek için son gün olarak 31 Ağustos’u belirlediklerini kaydeden Biden, “Beklenti, 20 yıldır eğittiğimiz ve ekipman sağladığımız 300 binden fazla Afgan ulusal güvenlik kuvvetinin Taliban ile iç savaşta güçlü duracağıydı. Ancak Afgan hükümetinin bir süre direneceği varsayımının doğru olmadığını gördük.” diye konuştu.

Afganistan’da kalan son Amerikalıyı da tahliye etmekte kararlı olduklarını söyleyen Başkan Biden, “Yaklaşık 200 Amerikalı hala Afganistan’da ve bazıları ülkeden ayrılmak istiyor. İsterlerse tüm Amerikalıları Afganistan’dan çıkarmaya kararlıyız” dedi.

Başkan Biden, Afganistan’dan ayrılma ve savaşı tırmandırmak gibi 2 seçenek olduğunu söyledikten sonra çekilmenin ABD için en iyi karar olduğunu savundu.

Tahliyeler sürerken Kabil Havalimanı’na intihar saldırısı düzenleyen IŞİD’in Afganistan koluna karşı mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Biden, “Sizinle işimiz henüz bitmedi” dedi.

Karar

1  Eylül 2021     ®️   |   İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News
Etiketler:Tema Tasarım |