Ana Sayfa Çevre, Gündem, Özel Haber, Türkiye 15 Mayıs 2021

Bir cennet Parçasını Daha Yok Etmek İstiyorlar

Ülkemizin bir cennet köşesi daha yok edilmek isteniyor. Fotoğraflarını gördüğünüz bu güzelliklerin bağrına Taş ocağı yapılmak isteniyor….

Ülkemizin bir cennet köşesi daha yok edilmek isteniyor. Fotoğraflarını gördüğünüz bu güzelliklerin bağrına Taş ocağı yapılmak isteniyor. Kendileriyle konuştuğumuz Doğanyurtlular Dernek üyeleri taş ocağının yapımını engellemek üzere dernek  çatısı altında tüm köylülerin mücadele etiğini söyledi. Gerek doğası, gerekse zengin bitki ve hayvan çeşitleri ile adeta cennetten bir köşe olan Doğanyurt köyü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Dernek ve köylüler yaşadıkları süreci şöyle anlattılar:

köylüler

Ankara- Beypazarı- Doğanyurt ( köyü) mahallesine 500-600 metre yakınına “Yusufağa madencilik, Er:3373704 numaralı ” 94 hektarlık( 940 dönüm) bir proje sahasına kırma eleme tesisi ve patlatmalı taş ocağı kurmak istemektedir ve ÇED gerekli değildir kararı verilmiştir.

iç resim
Proje sahası ormanlık bir alan olmasına rağmen,şirket buraya taş ocağı açılması kararını aldıktan sonra alanın vasfı usulsüz olarak değiştirilmiş ve alan mera vasfına çevrilmiştir.Kurumlardan görüş sorma aşamasında orman genel müdürlüğü kendilerinden izin alınması gerektiğini belirtti halde, alan usulsüz olarak meraya çevrildiği için orman izinleri alınmadan süreç işletilmistir.
belge

belge

Şuanda ise mera vasıf değişikliği için, Ankara il tarım mera komisyonuna başvurulmuştur. Doğanyurt köyü sakinlerinin tamamı ve ilçe tarım komisyonu mera vasfının değiştirilmesini istememiştir,fakat buna rağmen il tarım mera komisyonu köylülerin ve ilçe tarım komisyonunun görüşlerini dikkate almayıp,mera vasıf değişikliği yapmış ve bakanlığa göndermiştir.Fakat Tarım bakanlığı konunun tekrar görüşülmesi için il tarım Md mera komisyonuna geri göndermiştir.
Taş ocağı kurulacak alan, tarım alanlarımıza çok yakın neredeyse eklidir,proje sahası içinde tapulu arazilerimiz vardır.

belge

 

Hayvanları götürdüğümüz yayla yolu üzerindedir ve yaylamıza geçişlerimizi kapatmaktadır. Ankara tiftik keçisinin en kaliteli yetiştirildiği yerlerin başında gelmektedir. Hayvanları suladığımız ve dinlendirdiğimiz su pınarlarına eklidir.ceviz bahçelerimize, bağ bahçelerimize çok yakındır.
kapak

resim
Beypazarı nın en kaliteli sularının olduğu bir bölgedir, her gün bir çok araç suyunu gelip buradan doldurmaktadır. Dogasi havası çok temizdir,astım hastalarının gelip şifa bulduğu rahatladığı bir yerdir. Rakımı 1400 metre yayla köyüdür.

su

doğa

su
Köye dönüşler başlamış olup,organik arıcılık yapılmaktadır,Ankara armudu ve yöresel ovaca armudu yetiştirilmektedir.Beypazarı halkının ve öğrencilerinin nefes aldığı dinlendiği Piknik mesire alanlarına çok yakındır.

arı
Şirket Ankara üniversitesi hocalarına köylünün kaygılarını gidermek için bir rapor hazırlatmıştır fakat hocalar buraya Ocak Şubat aylarında çiçek böcek sürüngen vb aramak için gelmişlerdir. Geldikleri tarih maalesef buralarda kış ayıdır ve doğa uyanmamıştır.raporu Mart ayında bitirmişlerdir ve gerekli araştırmalar yapılmamıştır.
keşif

kapak
Buna rağmen Kırsal çevre ve ormancılık sorunları derneğini köyümüze davet etmemiz üzerine, dernek yetkilileri Haziran ayında tam zamanında gelmişler ve iki günde 300 e yakın çiçek bitki tespit etmişlerdir,bunlardan 21 adet endemik ve 2 tanesi ise yöreseldir.” Vu kategorisinde “Ayaş gümüşü ve Ana kekik bitkisi ” bulunmuştur.
Yine İstanbul üniversitesi hocalarından Prof Dr Ünal Akkemik hocamız 8 çesit fosil bulmuşlar bu fosillerden bazıları Dünyada hiç bulunmamış ilk defa burada bulunmuştur.
fosil
Yine bölge kızıl geyiklerin yaşam merkezi konumunda olup,26 yabani memeli tespit edilmiş olup bu Türkiye’de çok nadirdir,( kızılgeyik, vaşak, kurt,  karaca, ayı vb)
Yine nesli tükenmeyle karşı karşıya olan kara akbaba ve küçükakbaba ,sakallı akbaba ,,kayakartalı vb yırtıcı kuşlar vardır.

geyik

geyik

geyik

kedi

Taş ocağının bu kadar yakına kurulması burada ki tarım ve hayvancılığı bitirecektir.Tozdan ve gürültüden insanlar köyü terkedeceklerdir.
50 bölge muhtarı buraya taş ocağı açılmaması için resmi belge düzenlemişler( imzalı mühürlü) ve bu belgeler kurumlara verilmiştir.

Dilekçe Gönderilen kurumlar, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Cimer, Tarım bakanlığı ,Çevre Şehircilik Bakanlığı, Çevre Şehircilik il.md, İl Tarım Md, Ankara Valiliği,, Beypazarı Kaymakamlığı, Beypazarı Belediyesi.

CHP bu konu ile ilgili meclise soru önergesi vermiştir.

soru önergesi

kapak

geyik

doğa

doğa

15 mayıs 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |