Ana Sayfa Gündem 3 Ocak 2021

BİR TRUVA ATI; GÜLSUYU-GÜLENSU PLANLARI

Eski Belediye Meclis Üyesi Hasan Gökkaya’dan Gülsuyu ve Gülensu İmar Planları Değerlendirmesi: BİR TRUVA ATI; GÜLSUYU-GÜLENSU PLANLARI…

Eski Belediye Meclis Üyesi Hasan Gökkaya’dan Gülsuyu ve Gülensu İmar Planları Değerlendirmesi:
BİR TRUVA ATI; GÜLSUYU-GÜLENSU PLANLARI
Mahalle Bilinci ve Dayanışma Kültürü sayesinde 50 yıldır birlik ve beraberliğini sürdüren Gülsuyu-Gülensu Mahalle Halkı Belediyenin yaptığı planlardaki gizli rant ilişkilerine feda ediliyor.

İlk hedef önce Mahalle Dayanışmasının yok edilmesi, sonra yasal imkânlar oluşturularak dönüşümden rant çıkarmak olarak görülüyor.

Mahalleler için planlama süreci üzerinden büyük bir oyun oynanıyor. Bunun birinci aşaması planlama çalışmasında gerçekleştirildi ve ada bazlı yapılması gereken planlamalar, Belediyenin tüm parsellerde söz sahibi yapılarak belediyesince yapılacak uygulama planları tasarımlara bırakılmıştır.

Bu süreçte tüm mahallenin geleceği Maltepe Belediyesinin yetkisine bırakılmış olup, ısrarla talep edilen uygulama sürecine Mahalle Katılımını sağlayacak olan hükümlerine kasıtlı olarak plan notlarında yer verilmemiştir.

İkinci aşama daha büyük bir tehlike bulunuyor. Bu tehlike, Belediye tarafından tapusu verilecek kişilere yaptırılmak istenen sözleşmede yatıyor. Vatandaşa tapu dağıtımlarında dayatılan sözleşme ile halkın zararına, müteahhitlerin yararına olarak düzenlemelerin yapılması sağlanmaya çalışmaktadır.

RANT ÇARKLARININA SUNULAN PLANLAR
16.Aralık.2016 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan, 1/5.000 ölçekli Gülsuyu-Gülensu Nazım İmar Planlarına Mahalle Dayanışması ile toplamda 534 kişi itiraz dilekçesi vermiştir.

İtirazların %75 oraninda planlarda hak sahiplerinin bağımsız şekilde kendi binalarını yapabilecekleri büyüklükte imar haklarının verilmesi taleplerini içermektedir. İstanbul’un birçok bölgesinde, mahallesinde ve ilçesinde verilen imar hakları bu planlarda Mahallelerimize verilmeyerek taleplerimiz ret edilmiştir. Yani vatandaşın kendi evini kendi başına yaptırabilmenin, yerinde dönüşümün imkanı Mahalledeki tapu sahiplerine verilmemiştir.

Yine itiraz dilekçelerinde yer alan yüksekliklerin artırılarak yataydaki yapılaşmayı azaltarak donatıların arttırılması talebi yine değerlendirilmeden ret edilmiştir. Ancak tüm Maltepelilerin bildiği gibi Belediyesince Maltepe’de 30 katlı binalara hiçbir donatı alanı bırakmadan inşaat hakları verilmiştir. Lüks konut ve alışveriş merkezlerine verilen bu haklar Gülsuyu-Gülensu için birçok sorunun kolayca çözülme imkânı oluşturabilirdi.

Belediyesince bu imkanlar Mahalle Halkına hak görülmemiştir. Planlarda %80 oranında 5 katlı binalara yer verilmiştir. %25 oranında ise 6 ile 8 kat arasında yüksekliğe izin verilmiştir. Hatta ada bazlı uygulamalarda yerin uygun olması, imarın uygun olması halinde bile bu planlar 8 kat üstünde imar hakkını Mahalle Halkına uygun görmemiştir.

Mahallenin tek başına yapılanmayı yapmaması için getirilen bir uygulamada TAKS ve EMSAL üzerinden yapılmıştır. Mahallelerin genelinde TAKS; 0,20-0,40 taban alanı katsayısı getirilmiştir. Bu değerler rahat ve seyrek bir yapılaşma oluşturmak için kullanılan düşük yapılaşma değerleridir. Bu değerler üzerinde Mahallelerde mevcut yapılaşmanın yeniden yapılmasının imkânı sadece EMSAL ve bina yüksekliklerin arttırılmasıyla olur ancak EMSAL ve bina yükseklikleri de sınırlandırılarak tapu sahiplerinin kendi iradeleri ile yerinde dönüşüm imkânları önlenmiştir.
04 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |