Ana Sayfa Gündem, Politika 8 Ocak 2021

Boğaziçili Öğrencilerden Cumhurbaşkanına Cevap

”BİZ ÖĞRENCİYİZ”

Boğaziçi öğrencilerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “terörist” yanıtı: Öğrenciyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma namazı çıkışı yaptığı açıklamada kulalndığı “Arkadaşlar ben neden öğrencilerle görüşeyim. Öğrenciler bu işin içinde değil. Bu işin içinde teröristler var” ifadelerine Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden yanıt geldi.

“Biz öğrenciyiz” sloganlarının atıldığı öğrencilerin açıklamasında “Buradan devlet kademelerine, belediyelere, üniversitelere STK’lara kayyum atamak isteyenlere sesleniyoruz. Yaşasın öğrenci dayanışması” ifadeleri yer aldı.

DEVA PARTİ KURUCUSUBOĞAZİÇİLİ’DEN TERÖRİST TEPKİSİ
Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi öğrencilere yönelik kullandığı “Bu işin içinde olan teröristler var” sözüne tepki gösteren DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi, Boğaziçi’li Baran Deniz Bağatur Twitterden tepki gösterdi.
Bağatur, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Eylemlere katılıyorum. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisiyim. Terörist değilim. Teşekkürler” dedi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE BİR DESTEKTE BAŞKENT ÜNİVERSİTESİNDEN
Başkent Üniversitesi öğrencileri twitter’den yayınladıkları bildiride şöyle:
”Başkentli Öğrencilerden Boğaziçine destek için bildirimiz
Bizler Başkent Üniversitesi öğrencileri olarak kendi üniversitemizin ve Türkiye’deki bütün üniversitelerin demokratik ve özerk bir şekilde yönetilmesinin ülkemizin akademik geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyoruz.
Bu düşünceden hareketle, 2 Ocak 2021 tarihinde Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanımız tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanmasının kanuni olduğu kadar üniversitelerin özerklik ve özgürlüğüne aykırı olduğunu; bu kurumun akademik kadrosunun ve öğrencilerinin iradesini hiçe saydığını düşünüyoruz.
İnsanlığın ihtiyaç duyduğu bilim, sanat, kültür ve teknoloji alanlarındaki gelişmeler üniversitelerde üretilip yayılır. Bu kurumlar, bu görevleri ancak özerk ve özgür ortamlarda yerine getirebilirler.
Boğaziçi Üniversitesi senatosunun 2012 yılında kabul ettiği:
1. Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.
2. Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.
3. Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.

şeklindeki akademik ilkelerin, kurumların yaşadığı özerklik ve özgürlük kaygısına ilişkin olduğunu düşünüyoruz.
Başkent Üniversitesi öğrencileri olarak biz, Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olmasıyla ilgilenmiyoruz. Bizce sorun Boğaziçi Üniversitesinin özelinde olduğu gibi ülkemizdeki üniversitelerin tümünün yasal statülerindedir.
Başkent Üniversitesi öğrencileri olarak bizler, demokratik ve özgürlükçü olmayan bu tür uygulamalarla daha fazla karşılaşmamak için bir an önce üniversitelerin demokratik yönetim ve özerkliğe kavuşturulması gerektiğini düşünüyor bu yönde yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin haklı duruşlarının yanında olduğumuzu kamuoyuna ve ilgililere saygıyla duyururuz.”
08 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |