Ana Sayfa Gündem 22 Ocak 2021

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİNİN İMAR PLANLARI İPTAL EDİLİYOR!

Hem 1000’lik Hem 5000’lik Planlar iptal Oluyor

Mimarlar Odasının Çekmeköy Belediyesi’ne inşaat yoğunluğu ve rant nedeni ile açtığı davanın sonuçlandığı sadece tebligatın geciktirildiği konuşuluyor. Buna göre 5 mahallede imarlar durdurulacak.

flashaber’in katardığına göre; Mimarlar Odasının Çekmeköy Belediyesi’ne inşaat yoğunluğu ve rant nedeni ile açtığı davanın sonuçlandığı sadece tebligatın geciktirildiği konuşuluyor. Buna göre 5 mahallede imarlar durdurulacak.

İŞ BİLMEZLİKTE ZİRVE
Su toplama alanlarındaki yoğunluk ve yeşil alanların birilerine peşkeş çekilmesi nedeni ile Mimarlar Odası’nın Çekmeköy Belediyesi’ne açtığı davanın sonuçlandığı ancak tebligatta gecikmenin yaşandığı konuşuluyor. Hem 1/ 100’lik hem de 1/ 5000’lik planların iptali için açılan dava sonuçlanırsa; Merkez Mahallesi, Mimar Sinan, Mehmet Akif, Hamidiye ve Çamlık Mahallesi’ndeki planlar durdurulacak.

BU SEFER HEM 1000’LİK HEM 5000’LİK PLANLAR İPTAL!
Çekmeköy Belediyesi’nin yaptığı 1/5000’lik planların mekânsal plan yönetmeliğine uymaması, sosyal donatı alanlarının yetersiz oluşu ve inşaat yoğunluğunun gerekçe gösterilerek Mimarlar Odası dava açmıştı. Mimamrlar Odası daha önce 2014’de açtığı dava 2017’de sonuçlanmış ve 1/1000’lik planlar iptal edilmişti. Mahkeme 1/5000’lik planlara gerek olmadığını söylemişti. Ama üst mahkeme bu kararı bozdu. Yeni açılan davada hem 1000’lik hem de 5000’lik planlar işin içine dahil oldu. İki planın da iptal edilmesi bekleniyor.

BİR TEK ÇEKMEKÖY’DE YAŞANIYOR
İmar plan iptallerinin İstanbul’da en çok Çekmeköy’de yaşanması, ‘Bu planları kim yapıyor?’ sorusunu akıllara getiriyor. 2017’de yine 5 mahallede planlar iptal olmuş ve 1 sene inşaatlar durdurulmuştu. Çekmeköy Belediyesi’nin hem imar yetkilileri hem de hukuk yönetiminin iş bilmez oldukları bir kez daha tescillenmiş oldu.
22 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |