Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 8 Nisan 2021

Çevrimiçi aşı dolandırıcılığı: INTERPOL ve Ulusal Güvenlik Araştırmaları kamu uyarısı yayınlıyor

Çin ve Güney Afrika’daki son operasyonun ardından halk, çevrimiçi aşı dolandırıcılığına karşı uyarıldı LYON, Fransa – INTERPOL…

Çevrimiçi aşı dolandırıcılığı: INTERPOL ve Ulusal Güvenlik Araştırmaları kamu uyarısı yayınlıyor
Çin ve Güney Afrika’daki son operasyonun ardından halk, çevrimiçi aşı dolandırıcılığına karşı uyarıldı

LYON, Fransa – INTERPOL ve Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Soruşturmaları (HSI), halkı iddia edilen COVID-19 aşılarını ve tedavilerini çevrimiçi olarak satın almaya karşı uyarmak için güçlerini birleştirdi.

Sahte aşılar üreten, dağıtan ve satan suç gruplarıyla halk için riskler açıktır: bunlar, yalnızca COVID-19’a karşı koruma sağlamayan, aynı zamanda yutulması veya enjekte edilmesi durumunda ciddi bir sağlık tehlikesi oluşturan bir ürünü satın almayı içerebilir. Bu tür ürünler test edilmez, düzenlenmez veya güvenlik kontrolü yapılmaz.

Bilgi Görseli 1 - Çevrimiçi Aşılar - Bilgi ışığı

Bilgi Görseli 3 - Çevrimiçi Aşılar - Zarf

Bilgi Görseli 2 - Çevrimiçi Aşılar - Şişeler

Yasal aşılar satılık değildir. Ulusal sağlık düzenleyicileri tarafından sıkı bir şekilde yönetilir ve dağıtılır.

Bu ürünleri çevrimiçi satın alan herkes, parasını organize suçlulara verme riskini de taşır.

Suç dalgası

Salgının en başından beri suçlular, hızlı para kazanmak için insanların korkularını avladılar. INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock dedi.

“Ulusal tedarikçisinden almak yerine çevrimiçi olarak bir aşı sipariş eden herkes sahte bir ürün satın alıyor olacak.”

“Bu suçların arkasındaki ağların küresel hedefleri var. Hiçbir ülke veya bölge bu tür suçlarla tek başına mücadele edemez. INTERPOL, hem suç şebekelerini tespit etmek hem de ortadan kaldırmak için dünya çapındaki kanun yaptırımlarına yardım ediyor, “diye ekledi Genel Sekreter Stock.

INTERPOL tarafından 2020’nin sonlarında yayınlanan küresel bir uyarının ardından, dünya polis teşkilatı kısa süre önce Çin ve Güney Afrika’da suç şebekeleri kesintiye uğradıktan sonra sahte aşılarla bağlantılı olarak ilk uluslararası bağlantılı tutuklamaları ve ele geçirmeleri duyurdu.

INTERPOL ayrıca sahte aşı dağıtımı ve huzurevleri de dahil olmak üzere sağlık kurumlarını hedef alan dolandırıcılık girişimleri hakkında ek bilgi alıyor.

“Sahte aşılar, pandemik durumdan mali kazanç için yararlanmak isteyen hain aktörler tarafından kandırılan tüketicilerin sağlığını tehdit ediyor. HSI Direktör Yardımcısı ve Direktörü, HSI ve kanun uygulayıcı ortakları, halkın COVID-19 aşısı arayışından yararlanan suçlular ve aşıların korumayı amaçladığı kişilerin hayatlarını tehlikeye atanlar için şiddetle soruşturacak ve kovuşturma arayacaklar. Ulusal Fikri Mülkiyet Hakları Koordinasyon Merkezi’nden Steve Francis.

Bay Francis, “HSI, sahte COVID-19 aşıları ticareti yapan uluslararası suç örgütlerinin her düzeyini hedefleyen soruşturmaları koordine etmek için INTERPOL ile birlikte çalışmaya devam edecek” dedi.

Çevrimiçi dolandırıcılık

Ortaya çıkan bir trend, siber suçluların COVID-19 virüsüne karşı aşılar için ön sipariş sunan meşru ulusal ve / veya dünya kuruluşları olduklarını iddia eden yasadışı web siteleri kurduğunu gördü. Bu web siteleri, ödemeleri Bitcoin cinsinden ve diğer ödeme işleme yöntemleriyle sunar.

Onaylı COVID-19 aşıları üreten büyük ilaç şirketlerinin ticari marka logolarını kullanan sahte web sitelerinin, kimlik avı saldırıları yapmak ve / veya kurbanları hayırsever bağışlar yapmaya ikna etmek için kullanıldığından şüpheleniliyor.

İnsanlar, iddia edilen COVID-19 aşılarını çevrimiçi olarak satın almaya çalışırken bilgisayarlarını siber saldırılara açmanın yanı sıra, kimliklerinin çalınması riskini de taşıyor.

Aralık 2020’de HSI, COVID-19 virüsü için tedaviler geliştiren biyoteknoloji şirketlerine ait olduğunu iddia eden iki web sitesini ele geçirdi. Bunun yerine, bilgileri sahtekarlık, kimlik avı saldırıları ve / veya kötü amaçlı yazılım dağıtımı dahil olmak üzere cezai amaçlarla kullanmak amacıyla siteleri ziyaret eden kişilerin kişisel bilgilerini toplamak için kullanılmış gibi görünüyorlardı.

Hastanelere, laboratuvarlara, yerel yönetimlere ve diğer hedeflere yönelik fidye yazılımı saldırıları da gerçekleştirildi, bilgisayar sistemlerini uzaktan engelledi ve bunların serbest bırakılması için bir ödeme talep edildi.

Bu tür siber-etkin dolandırıcılık ve mali suçlara karşı küresel bir yanıt ihtiyacı göz önüne alındığında, INTERPOL, kamu ve özel sektör ortaklarıyla uluslararası işbirliğini ve yeniliği geliştirmek için 2020 yılında üye ülkelerle Küresel Mali Suç Görev Gücü’nü (IGFCTF) oluşturdu.

Kaynak : INTERPOL

08 nisan 2021/ Özgür İfade ®️ | HABERTema Tasarım |