Ana Sayfa Gündem, Politika 12 Ocak 2021

CHP OLİGARŞİSİNİN HALKA HESAP VERME YALANLARI

Biz Özgür İfade’yiz, Biz Bu Oyunu Bozarız

Meydanlarda, kürsülerde, televizyon ekranlarında ve gazete sayfalarında süslü laflarla halkı kandıran chp oligarşik yapısı bir kez daha mat oldu.

Her fırsatta halka hesap vermekten bahseden chp oligarşisi halkın vergileri ile yaptıkları sosyal hizmetlerin bile hesabını vermekten kaçıyor ve bunu saklıyorsa bu işte kesin bir çapanoğlu var dedirtiyor.

Maltepe Chp Ali Kılıç belediyeciliği 2014’ten beri Maltepe halkını, kadınları ve esnafını ‘Halk Kart’ masalıyla avutuyordu. Kılıçdaroğlunun da katılımıyla gerçekleşen Türkan Saylan Kültür Merkezinde 3006 hak sahibi tespit ettiklerini ve bu hanelerde ki kadınlara her ay 600 lira yüklecekleri HALK KART vereceklerini ilan eden Kılıçdaroğlu ve prensi Ali Kılıç’ın bu sözlerinin gerçekle uzaktan yakından bir ilgisinin olmadığı geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı.

3006 MASALINDAN 59 KART GERÇEĞİ ÇIKMIŞTI
Ali Kılıç belediyeciliği duyurduğu ihtiyaç sahibi 3006 hak sahibi Kadın ilanının tamamen yalan olduğu ve Maltepe halkının büyük bir yalan tezgahıyla kandırıldığı 2020 yılı Nisan ayında 59, Ağustos ayında ise 55 adet HALK KART ödemesi yapıldığını belgeleriyle ortaya çıkarmıştık.

Maltepe halkına söylenen bu yalanları deşifre eden Özgür İfade gazetesi yılın son aylarına; Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin verilen halk kart sayısını Maltepe kamuoyunun öğrenmesi adına SOSYAL VE HALKA HESAP VEREN iddiasında ki CHP Maltepe belediyesinden talep ettik.

İŞTE O BAŞVURU:
”Başvuru No : 1338448 31.12.2020
Belediyemiz tarafından ihtiyaç sahibi ailelerde kadınlara 600 TL yükleyerek verdiği ‘HALK
KART’ projesi konulu bir araştırma haber için, aşağıda belirtilen 2020 yılı Ekim, Kasım ve Aralık
bilgilerine ihtiyaç bulunmaktadır; gereğini rica ederim.
1-Ekim 2020 de kaç kadına halk kart ödemesi yapıldı?
2-Kasım 2020 de kaç kadına halk kart ödemesi yapıldı?
3-Aralık 2020 de kaç kadına halk kart ödemesi yapıldı?”

Sosyal belediyecilik ve halka hesap veren iddiasında ki CHP’nin Maltepe belediyesi 12.01.2021 tarihli cevabında bu doğal ve makul sorulara şöyle cevap vermiş:

İŞTE HESAP VEREN SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN CEVABI:
”31.12.2020 , 1338448 sayılı başvurunuzda istemiş olduğunuz bilgilerin 4982 sayılı Bilgi edinme kanununun 7. maddesi 2. fıkrasında ”Kurum ve kuruluşlar ayrı veya özel bir çalıma, araştırma inceleme yada analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap vere bilirler” Aynı kanunun 25. maddesinde de ”Kurum ve Kuruluşların KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEYEN ve sadece personel ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır” Yukarıda belirtilen maddelere istinaden tarafınıza sunulamayacağı hususu bilgilerinize sunulur.”

Halka hesap veren sosyal Maltepe Chp belediyesinin bu evlere şenlik cevabında bahsettiği kanun maddelerine şöyle bir bakmakta yarar var:
Madde 7- Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır.
Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler.
İstenen bilgi veya belge, başvurulan kurum ve kuruluştan başka bir yerde bulunuyorsa, başvuru dilekçesi bu kurum ve kuruluşa gönderilir ve durum ilgiliye yazılı olarak bildirilir.
Madde 25- Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır.Kurum içi görüş, bilgi notu ve tavsiyeler

Halka hesap veren iddiasında CHP sosyal belediyecilik reklamcılığının KAÇ HALK KART DAĞITTINIZ sorusuna ne gibi bir özel çalışma yapması gerektiğin doğrusu biz anlamadık. Maltepe belediye bakanı Ali Kılıç Maltepe halkının vergileriyle kaç adet halk kart dağıttığı bilgisine ve Maltepe belediyesi bu verilere SAHİP değil mi ki 7.MADDE gerekçe olarak ileri sürüp özel bir çalışma maskesi ve bahanesine sığınıyorsunuz?
Maltepe halkının vergilerini ve merkezi bütçeden gelen gelirlerini nereye, nasıl, kaç adet, kaç lira harcadığınızı-aktardığınızı BİLMEDİĞİNİZİ Mİ söylüyorsunuz!!!
Nasıl yani bay başkan, Maltepe belediyesi bakkal dükkanı mı, kim kime dumduma bir düzeni mi var!!!

Halk hesap veren CHP sosyal belediyeciliğinin sığındığı diğer bir madde ise 25. madde; komedinin bu kadarına pişkinliğin de bu denlisine pes. Maltepe belediyesi halkın vergileri ve merkezi bütçeden gelen ödenekleri ile bir kısım yurttaşa yardım dağıtmasının vermesinin Maltepe Belediyesinin personeli ile ne ilgisi var ne alakası bulunuyor bu kadar da aymazlık olmaz dedirtiyor.

Maltepe Chp Belediyesinin verdiği bu cevaba ilişkin İbrahim Bilgin şu değerlendirmelerde bulundu.
”Son bir aydır inanılmaz bir şekilde artık bir cevap verme ihtiyacı duymaları Maltepe Chp belediyesi anlayışı babında daha önce onlarca soruya hiç cevap vermemesi göz önünde bulundurulduğunda bir aşama olduğu açık. Verilen cevap ise Chp siyasetinin iki yüzlülüğünü ve halka sürekli yalan söylemelerinin adeta bir belgesi. Talep ettiğimiz bilginin özel bir çalışma gerektirmediği aylık olarak verdiklerini iddia ettikleri halk kart sayısını söylemek istemedikleri, Maltepe halkını kandırmaya yalanlarla avutmaya devam etmek istedikleri için sayıyı söylemekten kaçıyorlar. Kaldı ki bu bilgilerin Maltepe belediye personeli ile çalışanları ile uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı da ortada. Tamamen 3006 halk kart yalanlarını devam ettirmek amacıyla bu cevapları vermedikleri oldukça açık. Maltepe halkı ve kamuoyu bunun değerlendirmesini yapacaktır” dedi.

HALK KART SAYISI 50’LİLERİN ALTINDA
Maltepe halkının merak ettiği ‘BU 3 AY DA KAÇ ADET HALK KART DAĞITILDI’ sorusunun karşılığının ise; Bir belediye kaynağından aktarılan bilgiye göre Ağustos 2020 ayında dağıtılan halk kart sayısından da az olduğu belirtiliyor.
Kısaca Maltepe Chp Sosyal Belediyeciliğin 3006 Halk Kart Masalı ‘NEREDENNN NEREYE’ oldu.

KILIÇDAROĞLU’NUN NABZA ŞERBET 10 OCAK 2021 DE ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NİNNİLERİNİ BİR KEZ DAHA HATIRLAMAKTA VE HATIRLATMAKTA YARAR VAR.
İşte Sayın Bay Kılıçdaroğlu’nun o İçi Boş Sözleri:
* Sizler günün 24 saati çalışırsınız. Bir şekliyle dünyadan haberleri alırız. O haberleri bize ulaştıran kişiler sizlersiniz. Herkes size teşekkür etmek zorundadır.
* Bütün bu sorunlara karşı görevinizi azim ve kararlılıkla yapıyorsunuz. Kaleminizi satmıyorsunuz. Habercilere minnet borçluyuz. Medya da vesayeti kabul etmez. Etmemesi gerekir.
* Gazeteciler haber kaynaklarını açıklamaya bu konuda tanıklık yapmaya zorlanamaz. Gazetecilik bir kamu görevidir.
* Medyanın dördüncü güç olarak halk adına yasama, yargı ve yürütmeyi denetlemesini sağlamıştır. Parlamentoda olumsuz bir haberi geniş kitlelere ulaştıran medyadır. En güçlü denetleme organının medya olduğunu 21. yüzyılda aklı olan herkes kabul etmektedir.
* 2021 yılında gazeteciler 479 kez yargının önüne çıkarılıyorsa burada bir sorun vardır. 2020 yılında 68 gazeteci Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hapishanelerinde ise orada oturup düşünmek lazım. 2020 yılında televizyonlara karartma, gazetelere ilan ambargosu, doğru habere erişim engeli getiriliyorsa…
* Basın İlan Kurumu’nca beş gazeteye doğru haber yaptıkları için 333 gün ilan kesme cezası veriliyorsa, Basın İlan kurumu, Basın İnfaz Kurumu’na dönüşüyorsa oturup düşünmek lazım, Cumhurbaşkanı bir gazeteyi hedef gösterip “Ben almıyorum, siz de almayın” diyorsa orada oturup düşünmek lazım.
* Sıradan biri söylemiyor, devletin başında oturan zat söylüyor. Bir ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı görevinden istifa ettiği halde 1775 radyo ve televizyon kanalı 27 saat bakanın istifasını talimat alamadıkları için veremiyorlarsa oturup düşünmek lazım.
* Bütün baskılar ve baskıların yoğunlaşmasına karşın kalemini satmayan, özgürce haber yapan bütün baskılara direnen bir medyamız var. Dünyaya örnek olması gereken bir medyamız var. Bir dikta yönetiminde direnen bir medyamız var. 12 Eylül askeri darbesinde bile bu kadarını görmemişti.
12 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |