Ana Sayfa Gündem, Türkiye 20 Mart 2021

CHP’de 7 İsim Hakkında İhraç Kararı

Yüksek Disiplin Kurulu, CHP İzmir İl Gençlik Kolları Kongresi’nin çıkan olaylar hakkında kararını verdi. CHP İzmir İl…

Yüksek Disiplin Kurulu, CHP İzmir İl Gençlik Kolları Kongresi’nin çıkan olaylar hakkında kararını verdi.

CHP İzmir İl Gençlik Kolları Kongresi’nin sonuçlarının açıklanmasından sonra partililer arasında kavga çıkmış ve olayı görüntülemeye çalışan basın mensuplarına saldırı gerçekleşmişti.

Olaylı kongre sonrası İl Disiplin Kurulu’nun verdiği cezalar tartışma konusu olurken, Yüksek Disiplin Kurulu dosyaya noktayı koydu, 7 ismin kesin ihracına karar verdi.

Gerçek İzmir’in haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) olaylı İzmir İl Gençlik Kolları Kongresi sonrası başlayan disiplin süreci Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) açıkladığı kararla noktalandı.

Kongrede sonuçların açıklanmasının ardından partililer arasında kavga çıkmış ve olayı görüntülemeye çalışan basın mensuplarına saldırı gerçekleşmişti.

Yaşananlar sonrası il başkanlığı komisyon kurmuş ve görüntüleri izlemişti. Komisyonun tespit ettiği 9 kişi, il yönetimi tarafından kesin ihraç istemi ile İl Disiplin Kuruluna sevk edilmişti.

İl Disiplin Kurulu Onur Kurt, Yakup Yılmaz, Tayfun Ozan, Taner Gül’e geçici ihraç (1 yıl), Hüseyin Gül, Mehmet Tokan ve Atakan Demirtaş için kınama, Emre Gelen için uyarı cezası verdi. Tarık Akbaba’ya herhangi bir ceza verilmedi.

Disiplin Kurulu’nun kararları il yönetiminde tepkiyle karşılandı. CHP İl Başkanı Deniz Yücel başkanlığında gerçekleşen toplantıda il yönetimi, disiplin kurulu kararlarını masaya yatırırken, dosyaları Genel Merkez’e taşıma kararı aldı. Bu gelişmenin ardından dosyayı inceleyen YDK nihai kararını açıkladı.

YDK, Tarık Akbaba’ya herhangi bir ceza vermezken dosyada bulunan diğer 7 kişi (Onur Kurt, Yakup Yılmaz, Tayfun Ozan, Taner Gül, Hüseyin Gül, Atakan Demirtaş ve Emre Gelen) hakkında kesin ihraç kararı verdi.

Öte yandan YDK geride kalan hafta aynı dosyadan disipline giden Mehmet Tokan’a İzmir İl Disiplin Kurulu tarafından verilen kınama cezasını da kaldırmıştı.- YönHaber
20 mart 2021/ Özgür İfade

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |