Ana Sayfa Gündem, Politika 26 Şubat 2021

CHP’LİLERİN DİSK’İ VE GENEL İŞ’İ KARALAMASINA CEVAP SİLİVRİ’DEN GELDİ

Genel İş Belediyeye En Düşük Maaşa %27.38 Zam İmzası Attırdı

İstanbul Anadolu yakasında belediye yönetimleri tarafından 7 aydır sürümcemeye sokulan belediye işçilerinin toplu sözleşmelerinde imzalar atılmayınca; 4 tane chp belediyesinde (Ataşehir,Kadıköy, Kartal ve Maltepe) başlayan belediye işçileri grevleri üzerinden CHP yandaşlarının DİSK ve Genel -İş Sendikasına yönelik karalama faaliyetleri hız kazandı.

Chp’liler kendi partilerinin belediyelerinde süren grevleri AMA’larla ve PANDEMİ bahaneleri arkasına sığınarak karalarken; başka partilerin belediyelerinde niye grev yapmıyorlar ifadeleri ile DİSK’i , Genel İş Sendikasını ve belediye emekçilerini tövmet altında bırakmayı sürdürüyorlar. Yandaşlık ve particilik anlayışı ile emekçilere karşı yapılan bu haksız ve mesnetsiz suçlamalara en güzel cevap İstanbul da MHP’nin tek belediyesi olan Silivri’den geldi.

Silivri belediyesinde örgütlü olan Genel İş Sendikası ile belediye arasında süren görüşmeler Grev kararı asılmadan ve belediye işçileri greve çıkmadan çözüme kavuşturularak toplu iş sözleşmesi imzalandı.

SİLİVRİ BELEDİYESİNDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ SEVİNCİ
Silivri Belediyesi EZGİ A.Ş bünyesinde çalışan 774 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Maaş zamları ve sosyal iyileştirmelerle ilgili konuşan Başkan Yılmaz, “Silivri’mize hizmet adına ter döken çalışanlarımız için imzaladığımız toplu iş sözleşmesi hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Silivri Belediyesi ve Genel-İş Sendikası arasında 774 işçi için Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. İmza töreni Silivri Belediyesi Eşref Efendi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Törene Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Ezgi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Koçoğlu, Silivri Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Gürbüz Pehlivan, Genel-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi ve işçi temsilcileri katıldı.

01.01.2021 – 31.12.2021 tarihleri arasındaki 1 yılı kapsayan toplu iş sözleşmesi Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve Genel-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi tarafından imzalandı. Sözleşmeyle birlikte işçilerin maaşları ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapıldı.

Başkan Yılmaz, belediye bünyesinde çalışan herkesin çok değerli olduğunu ifade ederek, yemekhaneden çalışma ortamlarına kadar birçok alanda gerçekleştirilen düzenlemeler ile sağlık ve konforlarının düşünüldüğünü kaydetti.

BAŞKAN YILMAZ: “ÇALIŞANLARIMIZA HAYIRLI UĞURLU OLSUN”
Toplu iş sözleşmesine ilişkin açıklama yapan Başkan Yılmaz, “EZGİ A.Ş bünyesinde olup belediyemizin farklı birimlerinde çalışan 774 işçi için, belediyemizin üyesi bulunduğu Mahalli İdareler İşverenleri Sendikası (MİS) ile Genel-İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş müzakereleri anlaşma ile sonuçlanmış ve 01.01.2021 – 31.12.2021 tarihleri arasında 1 yıl süreli ‘Toplu İş Sözleşmesi’ imzalanmıştır. Covid-19 salgınının sebep olduğu kısıtlamalar ve tedbirler altında geçen son bir yıl içerisinde bütün zorluklar ve imkânsızlıklara rağmen belediye hizmetlerimizin aksatılmadan yürütülmesinde büyük katkıları olan çalışanlarımıza bu vesile ile teşekkür ediyorum.” dedi.

EN DÜŞÜK MAAŞTA % 27,38 ZAM
En düşük maaşta % 27,38’lik oranda artış olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Belediyemizin mali imkanları ve hizmetlerin yerine getirilmesi gerekliliği de dikkate alınarak imzaladığımız toplu iş sözleşmesi ile;
103,04 TL/Gün – 3,091,20 TL/Ay olan en düşük ücret, %27,38 artışla 131,25 TL/Gün – 3,937,50 TL/Ay’a yükseltilmiştir.
Farklı oranlarda yapılan ücret ve sosyal yardımlardaki zamlar ile ortalama giydirilmiş ücret; 4,275,17 TL/Ay’a,
1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ise 5.114,96 TL/Ay’a yükselmiş olacaktır.” diye konuştu.
Her zaman işçinin emekçinin yanında yer aldıklarını belirten Başkan Yılmaz, “Çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Silivri Belediyesi, İstanbul ilçe belediyeleri içinde geliri en düşük olan belediyelerden biri konumunda.

CHP’Lİ BELEDİYENİN YALANI ORTAYA ÇIKTI!
Bu Chp belediyelerden Maltepe Belediyesi Maltepe halkına attığı mesajda ”%47 zam önerdiğini” ileri sürmüştü. Sendika bunu yalanlamış ve Ali Kılıç belediyesinin bahsettiği %47 zammın sadece belediyenin iki tane şirketinde (MATAŞ ve MATEG) çalışan toplam 23 kişiyi ilgilendirdiği ve tüm işçileri kapsamadığını duyurdu. Maltepe belediyesi belediye emekçilerini %8 zam ve 1 lira yemek, 1 lira da yol ücret artışına razı etmeye çalışırken işçilerin bu sefalet ücretini kabu etmemesi üzerine 7 aydır süren görüşmeler sonlanmış ve işçiler greve çıkmıştı.
26 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |