Ana Sayfa Gündem, Maltepe, Politika, Türkiye 14 Ocak 2021

CHP’LİLERİN OYLARIYLA MENEMEN BELEDİYESİ AKP’YE GEÇTİ

Yalova’dan Sonra Menemen Belediyesi de Akp’ye Geçti

Kılıçdaroğlu’nun prenslerinden Aksoy Rüşvet ve Yolsuzluktan tutuklandı
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un “zimmet ve irtikap” suçlarından hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmasının ve ardından tutuklanmasıyla sonuçlanan süreç Belediye Meclis üyeleri içinde seçimle belediye başkan vekilliği yapılmıştı.
Chp’den Deniz Karakurtile AKP’den Aydın Pehlivan’ın yarışmıştı.
MECLİSTE CHP GRUBU 19, AKP GRUBU 12 ÜYEYE SAHİPTİ
İzmir Menemen Belediyesinde yolsuzluktan görevden alınan ve tutklanan CHP’li belediye başkanının yerine belediye meclisinde seçim yapılmıştı.
Meclis Üyesi Aritmetiğinde:
CHP: 16 , AKP: 10 , İYİ: 3 , MHP: 2 belediye meclis üyesine sahip.

CHP’LİLER AKP ADAYINA OY VERDİ:
Seçimde 3’te 2 çoğunluğun arandığı ilk turda CHP’li üye Deniz Karakurt 17 oy alırken, AK Parti’li Aydın Pehlivan 14 oyda kaldı.
İkinci turda ise Karakurt 16, Pehlivan 15 oy aldı. CHP grubunun isteği üzerine toplantıya 10 dakika ara verildi.
Salt çoğunluğun arandığı üçüncü turda ise iki aday da 15’er oy aldı. Seçimin son turunda da bir oy boş çıkınca, eşitlik bozulmadı ve kuraya geçilmişti.

Kura çekimine itirazların ardından İzmir Valiliği tarafından sürecin tamamlanması için Başkan Vekili olarak İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan görevlendirilmişti.

13 Ocak’ta yapılan kua çekimi meclis toplantısına CHP’den toplantıya sadece Başkan Vekili Adayı Deniz Karakurt ve CHP İlçe Başkanı Turan Erdoğan katılırken, İYİ Partili meclis üyeleri meclis toplantısına katılmadı. AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri ise toplantıya katıldı.

Toplantı yeter sayısı olan dörtte bir çoğunluğun sağlanmasının ardından gündemin tek maddesi olan Başkan Vekilliği için kura çekimine geçildi.

Başkan Vekili olarak aday gösterilen AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan ve CHP’nin adayı Karakurt’un isimlerinin yazılı olduğu kağıtlar katlanarak siyah bez bir torbaya konuldu. Doğan tarafından yapılan kura çekimi sonucu Başkan Vekili olarak AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan belirlendi.

AKP’DEN TOP ATIŞLI KUTLAMA
AKP’nin kurayı kazandığının açıklanmasının ardından dün akşam saatlerinde Menemen’de 5 pare top atışı yapıldı. Belediye Başkanvekilliği koltuğuna oturan AKP’li Aydın Pehlivan’ın ilk icraatı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir fotoğrafını makama getirmek oldu.

CHP POLİTBÜROSU HALKIN OYLARINA İHANET ETTİ
Böylece daha önce seçimde halkın oyları ile kazandığı Yalova’yı Akp’ye kaptırarak halkın iradesini çöp yapan Chp oligarşik yapısı Menemen’i de Akp’ye kaptırarak halkın kendisine verdiği oylara layık olmadığını ve olamayacağını bir kez daha gösterdi.
Bütün bunlar yaşanırken CHP genel merkezi ve zatı alileri sayın Kılıçdaroğlu ve oligarkları Maltepe de Alevilerin Cemevine çökmek için tezgahlar, kumpaslar ve entrikalar çevirme işiyle meşguldüler.

YALOVA BELEDİYESİ DE AKP’YE GEÇMİŞTİ
Yalova belediyesinde rüşvet ve yolsuzlukları
Yalova belediyesini 2016 da ortaya çıkan ve 4 yıl boyunca yolsuzlukların üstünü örten Yalova Belediye başkanı, Yalova Chp İl Başkanlığı ve Kemal Kılıçdaroğlu idaresinde ki Chp Genel merkezi ortaklığı tarafından Akp’ye kazandırıldı.

RÜŞVET VE YOLSUZLUKLARI ÖRTBAS EDEN CHP GENEL MERKEZİ YALOVA’YI AKP’YE İKRAM ETMİŞTİ
2016 yılında belediyede ki rüşvet ve yolsuzlukları partide gündeme getiren 2 chp meclis üyesi Faruk Kırtay ve Ahmet Yavuz partiden atılarak örtbas edildi.
2017 yılında bu kez rüşvet çarkını gündeme getiren Muharrem İnce’nin kardeşi Hüseyin İnce belediye görevlileri ve chp’liler tarafından restoran da darp edildi ardından partiden atıldı.
2020 yılında chp genel başkanının, genel merkezinin, Yalova chp il başkanlığının ve belediye başkanının örtbas ettiği rüşvet ve yolsuzluk ayyuka çıktı ve belediye başkanı görevden alınırken onlarca kişi tutuklandı; belediye başkanı Vefa Salman da aynı davadan tutuksuz yargılanması devam ediyor.
Yalova Belediyesi CHP Meclis Üyesi Yavuz Bingöl ile Çınarcık Belediyesi CHP Meclis Üyesi Ali Altıparmak, Mhp’ye geçtiler.
Belediye meclisinde yapılan oylamada Yalova belediye başkan vekilliğini Akp adayı kazanmış ve Yalova belediyesi Akp’ye geçmişti.
14 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |