Ana Sayfa Gündem, Politika 2 Şubat 2021

CHP’NİN EKMEK ŞOVU!

Ekmek İçin Ekmelettincilerin Trajik Komik Ekmek Popülizmi

ÖZGÜR İFADE/MALTEPE Yoksul ve dar gelirli vatandaşların içine düştüğü çaresizlik üzerinden popülist siyaset üreten siyasi partilerin ekmek üzerinden yürüttüğü çelişkilere bir yenisi daha eklendi.

CHP’Lİ BELEDİYEDEN ‘SADAKA TURİZMİ’
Kısa bir süre önce MHP tarafından başlatılan ‘askıda ekmek’ kampanyasının halka hakaret olduğunu ve sert bir şekilde eleştiren CHP’nin sokaklarda ekmek dağıtma kampanyası düzenlemesi tepkilere neden oldu.

İBB İLE PROTOKOL
İstanbul Maltepe’de CHP belediyesi Ekrem İmamoğlu İBB’si bünyesinde ki Halk ekmek ile protokol imzalayarak mahallelerde ekmek dağıtmaya başlaması bölge halkından tepkiyle karşılandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu taklit ve insanları rencide eden ekmek popülizmi hakkında ne düşündüğü de merak konusu olmuş durumda.

Akp’nin makarna, çay dağıtma görüntülerini eleştiren; MHP’nin askıda ekmek gibi fakir ve yoksul edebiyatı üzerinden siyaset yürüten projelere tepki gösteren CHP’nin aynı yöntemi şimdi kendisi tarafından yürütülmesi karşısında şaşkın olduklarını ifade eden Maltepeliler;
”Bu kadar ikiyüzlü siyaset olmaz, başkalarının fakirlik ve yoksulluk üzerinden popülizm yapmasına tepki gösteren CHP bu gün aynı popülizmi kendisi icra ediyor” eleştirileri yapılıyor.

Yine bölge halkından bir vatandaş:
”Bu kadar ilkesiz bir parti olamaz, hep başkalarını taklit etmekle gün geçiriyorlar; fakirin yoksulun gururuyla onuruyla oynamayı adeta sıraya koymuşlar. Akp’nin makarnasına çayına eleştiri yapan, Mhp’nin askıda ekmeğine haklı tepki gösteren Chp bu kötü taklitçiliğiyle bir arpa boyu yol alamaz.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal medya da adeta dalga geçilen Chp’nin sokakta ekmek dağıtma şovuna tepkilerden bazıları şöyle:
”Daha 2 ay önce iktidarın yavru ortağı Bahçeli’nin Askıda Ekmek kampanyasını yerden yere vuranlar bugün daha beter bir kampanyayla şov yapıyorlar. Muhtarlık oluşan kuyruklar bir yana bir de Belediye Başkanı olarak basını, fotoğrafçısı vs… ile bir yardımı şova dönüştürüp gururla paylaşıyorlar. Sefiller kitabının yazarı Victor Hugo halkı ekmeğe muhtaç edenlere;
“Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk, işte bu yüzden anlaşamıyoruz” diyordu kitabındaki kahraman aracılığıyla.”

Başka bir tepkide;
”Şu Fotoya bakın Maltepe Belediye başkanı ekmek dağıtıyor ..Yahu bu iş böyle meydanlarda insanları rencide ederek mi yapılır? Yazık ! bunun adıda halklçı belediyecilik mi ?Hadi canım sende !!!” denildi.

İŞTE MALTEPELİLERDEN TEPKİLER:
– Maltepenin bilinen simalarından Esin Köymen: ”İnsanları açlığa mahkum eden politikaları sorgulamak ve değiştirmek yerine sadaka kültürü üzerinden reklam yapmak nedir”
– H.And Kızılay: ”Ekmek Kutsaldır, Siyasete Malzeme Yapılamaz!!! Ne diyor sayın Genel Başkan, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Halkın yoksulluğunu teşhir edilemez. İhtiyaç sahipleri, sokak ortasında deşifre edilemez. Devletin görevi, ihtiyaç sahibini tespit etmek ve ihtiyacını reklam etmeden çözmektir. Sokak ortasında ekmek tezgahı kurup, vatandaşı 2 liralık ekmek için ayağınıza getirmek, olsa olsa ucuz, basit algı operasyonudur. Binlerce çalışanın var. Dağıttır bu ekmekleri İnsanların evlerine. Ama derdiniz ekmek ve yoksulluk değil. Ancak derdiniz NİMETİ siyasete alet etmek ise !! Dikkat edin Ekmek adamı çarpar. Benden söylemesi!!!”
– Cemile Karakas: ”ihtiyaç sahiblerinin gururuyla oynuyorlar”
– Müslüm Erol: ”Bu görüntü hiç ama hiç hoş değil EKMEK Dağıtmak söylemi bile hoş deyil,!”
– Asaf Erem: ”Veren eli ,alan el görmemeli diye yetistirildik..bu ayıplı çok,çok küçük trajik şov derhal durdurulmalı.. askıda fatura yapsın.. daha iyi degil mi.. Ayrıca şahsen ben şov değil, Maltepe için çok gecikmiş ESERLER bekliyorum..
– Kasim Güzel: ”Bir elin verdiğini diğer el bilmeyecek derlerdi büyüklerimiz. Ayıplıyorum bu durumu. Ama iş yapmak için iş yaparsan böyle olur. Çok bilmişliğin sonucudur. Dün sevgili Mehmet Doğan aynı üzüntülerini paylaşmıştı. Şimdi dikkat ediyorum da, ilerici, demokrat iyi insanlar yönetimlerdenuzaklaştırılmış rant paylaşım ağları kurulmuş, değerler ayakaltı yapılmış. Bize de üzülmek kalmış. Yazık. Gerçekten çok üzüldüm.
– Aynur Ūçkuloğlu: ”Kör gözü ne parmağım”
– Hayrettin Keskin: ”Reklam peşindeler,fakirlik,fukaralık bilmeyen insanlar, Bir elin verdiğini diğer el görmemelidir.”
– Mehmet Doğan: ”Gerçek Sosyal demokratlar, solcular, CHPliler de bu ŞOVDAN rahatsızdır. Bu yapılan hizmet değil aç bırakılan 2 ekmeğe muhtaç bırakılan isanların onurlarını kırmak rencide etmek ekmek ihtiyacı üzerinden göz boyayıp başarısızlıklarını iş bilmezliklerini örtme telâşıdır.”
– Haldun Açıksözlü: ”Çok ayıp ya”
– Aziz Celep: ”Maçmı var orda köfte ekmekmi veriyorlar bir bayrakları eksik”
– Mete Demirtaş: ”Onlar politikacı (!) şova ihtiyaç duyuyorlar.”
– Avni Kılıçarslan: ”Önceleri kızıyordum…Artık siyaset diye yapılan bu tür şovlardan nefret etmeye başladım.”
– Kadri Önal: ”Pişkinlikten bıkmadılar yuh olsun bu anlayışa”
– Nuran Kozer: ”Cumhuriyet Halk Partililer. Toplum icin yaptiklari her halka dokunusu boyle yapmaz. Bizim kulturumuzde sokakta ekmek asla boyle halka ulastirilmaz. Cok ayip.”
– Tunç Şenel: ”devlet bahçelinin askıda ekmek dağıtmasından ne fark var ?”
– Şirvan Armutlu: ”Bedava ekmek dağıtacağına, yoksulluk içinde kıvranan işçinin hakkını versin, temizlik işçilerinin durumu ortada”
– Cumaali Ünal: ”Önce çalışan emekçisin hakkını versin yüzde 7 zam neya”

Aylardır toplu sözleşmeleri sürüncemeye sokulan ve Chp Ali Kılıç belediyesi tarafından %7 gibi komik zam önerilen bir belediye işçisi ise tepkisini şöyle belirtiyor.
”Maltepe Belediye Başkanı Sn. Ali Kılıç, belediye çalışanlarının alın terinin hakkını verdiğinde bu kış günü muhtarlık önünde ekmek dağıtmasına gerek kalmaz. Hakkını alan insanlar ekmeğini de aşını da kendi alın terleriyle kazandıkları para ile alır. Kameralar önünde şov yaparken arka tarafta binlerce işçiye sadaka gibi bir zam önermenin adı (en hafif tabirle) şovdur.” tepkisi gösterdi.

600 LİRALIK HALK KART VAADİNDEN 2 LİRALIK EKMEĞE
Hatırlanacağı gibi Belediye başkanı Ali Kılıç genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte 12 Mayıs 2018 deTürkan Saylan Kültür Merkezinde HALK KART dağıtım töreni düzenlemiş, yapılan açıklamada şöyle denilmişti.
”İlçede 53 bin hanenin kapısını tek tek çalarak ihtiyaç sahibi 3 bin 6 haneyi tespit ettik. Bu 3006 ailede ki kadınlara her ay hesaplarına 600 TL yatıracağımız HALKKART vereceğiz. Bu kartlar sadece Maltepe sınırları içinde geçerli olacak; Maltepenin parası Maltepe de kalacak, Maltepe esnafı da kazanacak” demişlerdi.

HALK KART MASAL OLDU HİKAYE 2 LİRALIK EKMEK
Ancak bütün bunlar yalan çıktı, Maltepe halkının, yoksul ailelerin ve o hanelerde ki kadınların, Maltepe esnafının kandırıldığını aldatıldığını Özgür İfade Gazetesi olarak kısa bir süre önce ortaya çıkartmıştık. Chp popülist siyasetinin dün eleştirdiği ekmek şovunu bu gün kendilerince taklit ediliyor olması karşısında Maltepeliler de haklı olarak ”bu kadar da olmaz” tepkisi gösteriyor.
02 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |