Ana Sayfa Gündem, Maltepe, Politika, Türkiye, Yazarlar 1.02.2021 288 Görüntüleme
CHP’NİN ERKEN SEÇİM ZORLAMASININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI!

CHP’NİN ERKEN SEÇİM ZORLAMASININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI!

Chp genel başkanı Kılıçdaroğlu ve Genel merkez yöneticilerinin erken seçim zorlamasının ardında ki sır perdesi aralanıyor.
İktidar partisi AKP’ye olan desteğin hala yarısına bile ulaşamayan CHP yönetiminin kazanma ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu bir erken seçimde neden bu kadar ısrarcı olduğu ve zorladığı anlaşılamamıştı.

SIR PERDESİ ARALANIYOR!
Her ne kadar yandaş şişirme anketleri servis eden ve oylarının yükseldiği manüplasyonu yapan Chp yönetimi; bağımsız ve tarafsız anketlerin devreye girmesi ile gerçek su yüzüne çıkmış durumda.

Son ankette CHP’ye soğuk duş! Parti dibe vurdu, bu kadarını beklemiyorlardı.
ADA Araştırma’nın yaptığı “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” anketinde ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu şaşırtacak sonuçlar ortaya çıktı. Ankette Cumhur İttifakı yine zirvede yer alırken, son anketlerde düşüş yaşadığı görülen CHP ise %19,8 oy oranıyla yüzde 20’nin altına indiği ortaya çıktı.

ADA Araştırma’nın “Türkiye’nin Nabzı Ocak 2021” anketinden de çarpıcı sonuçlar çıktı.
CUMHUR İTTİFAKI ZİRVEDE Ankete katılanlara “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Anket sonuçlarına göre Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 48,3 oldu. AK Parti yüzde 38,7 oy alırken MHP’nin oyu yüzde 9,6’da kaldı.

CHP’NİN OYLARI DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR
Chp Kılıçdaroğlu döneminin dip noktasında; buna göre genel başkan olduğunda 24 ile 26 bandında olan chp Kılıçdaroğlu yönetiminde yüzde 20’nin de altına inmiş oldu.. Ankete göre AK Parti’yi yüzde 19,8’la CHP takip etse de ana muhalefet partisinin son zamanlarda yapılan anketlerde ortaya çıkan sonuçlara göre bir düşüş yaşadığı görülüyor. Ankette CHP’yi takip eden İYİ Parti yüzde 11,5, HDP ise yüzde 9.5 oy oranına sahip.

MUHARREM İNCE’NİN PARTİSİ İLK KEZ ANKETLERDE
CHP’den ayrılarak başlattığı Memleket Hareketi’ni partileştirme kararı alan Muharrem İnce’nin kuracağı parti ise ilk defa bir ankette yer aldı. Buna göre İnce’nin ilk anketinde aldığı oy oranı yüzde 2,7 oldu.

PARTİLERİN OY ORANLARI
AK Parti %38,7 CHP %19,8 İYİ Parti %11,5 MHP %9,6 HDP %9,5 Memleket Hareketi (Muharrem İnce) %2,7 DEVA Partisi %2,5 Gelecek Partisi %1,8 Saadet Partisi %1,2

CHP’NİN ERKEN SEÇİM ZORLAMASI DÜŞÜŞ GERÇEĞİNDE
Chp genel merkez tebası elde ki anamuhalefet makamını kaybetme ile karşı karşıya olduğu bu durumdan kurtuluş reçetesi olarak biran önce erken seçime gidip elinde ki anamuhalefet koltuğunu muhafaza etme derdine düşmüş durumda.

YILMAZ , SARIGÜL VE İNCE GERÇEĞİ
Hala hazırda Öztürk Yılmaz’ın Yenilik partisi ve Mustafa Sarıgül’ün Değişim Partisinin kurulmasıyla chp’den kayıpların olacağını öngören CHP oligarşik kadroları; Muharrem İnce’nin Memleket Hareketinin partileşmesi durumunda yaşanacak oy kayıplarının çok yüksek olacağı ve bununda ikinci parti rüyasının sonu olacağı kanaatinin hakim düşünce olduğu öne çıkıyor.

CHP’DE HEDEF MUTLAKA ERKEN SEÇİM
Yıllardır akp’nin gerisinde ikinci parti olarak çıkıp anamuhalefet koltuğuna yerleşen Chp kadrolarının iktidar hedefinden çok ellerinde ki anamuhalefet koltuğunu kaybetme korkusu ile erken seçim zorlaması yaptığı ve bunun için tüm kozları oynamayı göze aldığı oldukça bariz bir şekilde kendini hissettiriyor.

KAOS, KARGAŞA, TANSİYONU YÜKSELTME
İktidarın erken seçime yanaşmaması karşısında Chp kadrolarının kaos ve kaotik girişimlerle tansiyonu yükseltmeye devam edeceği görülüyor. Önümüzde aylar mecliste tansiyonun her geçen gün daha da yükseltileceğini şimdiden kestirmek güç olmasa gerek.
01 Şubat 2021 / Abidin SARI
ÖZGÜR İFADE/Maltepe

Google News XX Sitesi

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:
Tema Tasarım |