Ana Sayfa Gündem, Magazin, Türkiye 4 Mart 2021

DALYAN YAĞMASINA KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Balıkesir Halkı, Çevre ve Doğa Dostları Dalyan İçin Kenetlendi

Dalyan yağmasına karşı kenetlenen Balıkesir’liler mücadeleyi daha da güçlendirmek için imza kampanyası da başlattı.

Balıkesir Edremit Dalyan çevre ve doğa dostları Edremit Çevre Platformu (EDÇEP) öncülüğünde change.org üzerinde imza kampanyası başlattı
https://www.change.org/p/bal%C4%B1kesir-b%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir-belediyesi-dalyan-sat%C4%B1lmas%C4%B1n-do%C4%9Fa-park%C4%B1-yap%C4%B1ls%C4%B1n

(ÖNEMLİ NOT: İmza için yukarıda ki linki kopyalayarak tarayıcınıza yapıştırarak imza sayfasına ulaşa bilirsiniz. İmza Kampanyası sayfasında BAĞIŞ YAPIN şeklinde geçen ibareyi dikkate almayın, bu imza kampanyasının üzerinde düzenlendiği change.org kendi otomatik sistemi içinde ortaya çıkan bir durumdur. İmzanızı AD, SOYAD ve MAİL adresi vermeniz yeterlidir)

Açıklamada şöyle denildi:
Dalyan Satılmasın, Doğa Parkı Yapılsın
”Değerli çevre dostları,
Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Edremit Körfezi kıyısındaki Altınkum’da bulunan sazlıklar, vaktiyle burada uzanan devasa Dalyan’dan günümüze ulaşan ve elimizde kalan son bölümdür. Kazdağları ekosisteminin denizle kucaklaştığı bölgede, halen konut ve tesislerle kuşatılmış olan bu arazi, binlerce canlının içinde yaşadığı bir doğal sulak alandır. Mülkiyeti Hazine’ye ait olan bu arazilerinin 380 dönümlük kısmı, 2020 yılı başında “şartlı ve bedelsiz” olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne “yapı rezerv alanı” olarak devredilmiştir. Burada ifade edilen şart, arazilerin “kentsel dönüşüm” amacıyla kaynak olarak kullanılması hususu olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca üç senelik süre verilmiştir. Devir işlemi, Şubat 2020’de Belediye Meclisi’nde onaylanmıştır. Şimdi planlama aşamasındadır.

Şüphesiz bir kenti dönüştürmenin tek yöntemi, Hazine arazilerinin imara açılması, satılması ve betona boğulması olmamalıdır. Aksine, bu sulak alanda mükemmel bir doğa parkı kurulabilir. Çevresi insan baskısına karşı korunmaya alınıp, içinde hem doğal yaşamın devamı ve hem de kontrollü ziyaretler sağlanabilir. Bakanlığın vermiş olduğu süre dolmadan, doğru bir planlama yapılarak bu alanın doğa parkına dönüştürülmesi, en isabetli değerlendirme yöntemi olacaktır. Bölge halkının ve Körfez’in ortak talebi bu yöndedir.

Beton lobisine karşı, elimizde kalmış olan sulak alanların savunulması için desteğinizi istiyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Dalyan’daki araziye bir doğa parkı yapmalıdır. Dalyan yapılaşmadan kurtarılmalıdır.”
04 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |