Ana Sayfa Gündem 8 Mart 2021

DEVLET DENETİMİNDE KENEVİR EKEN YÜZLERCE KÖYLÜ MAĞDUR OLDU

Kenevir ekimi köylülerin başına dert oldu

Türkiye’de ruhsatlı kenevir ekimi yapan köylüler kooperatif öncülüğünde özel bir şirketin kendilerini kenevir ekmeye teşvik ettiğini, mahsulden sonra şirketin paralarını ödemediğini ve tonlarca kenevirin ellerinde kaldığını iddia etti.

Merzifonlu çiftçi Serdar Ekin yaşadıkları mağduriyet için şunları söyledi:
”Bize ekimi yaptıran Tekirdağ Saray da kurul şirket 4 ortaklı bir şirket şirketin diğer ortakları da İstanbul da ve Tekirdağ Saray da faaliyetlerine devam etmektedir. Şirketin yönetim kurulu başkanı E.K. devletle birlikte kenevir üretimi ve işlenmesi konusunda işbirliği hâlinde olduğunu söyleyerek başta Vezirköprü, Bafra, Merzifon, Gümüşhacıköy, olmak üzere köylülerle sözleşmeli üretim yapmış olup ekimden hasada kadar köylülere ve çalışanlara işçilik yapanlara ücretlerini vermemiş 100 e yakın aileyi mağdur etmiş emeklerini boşa çıkarmıştır.” diyen Ekin sözlerini şöyle sürdürdü.

”Köylü ile yapmış olduğu her toplantıda devlet erkanı ile beraber harekat halinde olduğunu dile getirerek bu 100 aileyi çok rahat ikna etmiş olup ekim sürecinden hasat sürecine kadar devlet erkanından isimler vererek işbirliğinde olduğunu söylemesi köylünün de bu duruma milli mesele olarak bakmasından faydalanmıştır.
Şimdi ise üreticilerin telefonunda dahi bakmamakta hasat edilen kenevirler sap ve tohum olarak elimizde kaldı. Sayın Cumhurbaşkanımız kenevirin üretimi ve işlenmesinin ülkemiz için çok önemli olduğunu dile getirip 19 ilde üretim izni vermiştir.
Bunu fırsat bilen özel şirketler köylüyü mağdur edip haksız kazanç elde etmektedir. Cumhurbaşkanımızdan, tarım bakanımızdan, Samsun valimizden, Amasya valimizden; Bafra, Vezirköprü, Merzifon, Gümüşhacıköy kaymakamlarımızdan ve ziraat odaları başkanımızdan yardim bekliyor sesimizin duyulmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Aynı sorunun yaşandığı Samsun’un Vezirköprü ilçesinde de mağdur edildiklerini ve yetkililerin kendilerini sahipsiz bıraktığından yakınan Narlısaray Mahalle sakinlerinden Kazım Pala, “Kenevir bizim baba mesleğimiz. Atalarımız ekiyordu, biz de ektik. Geçen seneki kenevirler elimizde kaldı. Tohumları geçen seneden 40 kuruştan sattık. Mahallemize gelen bir kişi ‘sizin kenevirinizin kilosunu 3 lira 25 kuruştan alacağım’ dedi. ‘Tohumunuzu 60 kuruştan alacağım’ dedi. Bazı arkadaşlarımız bu kişiye verdi. Bizler çubukları komple ona verdik. Ama bu kişi bizim kenevirlerimizin parasının tamamını vermedi. Yüzde 60 ile 70’ini aldık. Geçen senden bahsediyorum. Adam ortalarda yok. Bu sene hiç alamadık. Bu kişi telefonlarımızı bazen açıyor bazen açmıyor. Mazeret gösteriyor. Yetkililerin bize yardımcı olmasını istiyoruz. Buradaki il, ilçe başkanları bize yardımcı olmuyor. İlçe belediye başkanı hakkımızı aramıyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden Bekir Bayar, “Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz var. Kenevirleri onların öncülüğünde ektik. Mahallemize gelen kişi bize kenevir ektirdi. 20 dönüm kenevir ektim ben. ‘Geleceğim’ diyor ama gelmiyor. Paralarımızı vermiyor. Tohumları aldı. Geçen seneden bile alacağım var. Benim 40 bin TL alacağım var. Yetkililer yardımcı olursa çok memnun oluruz” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Ahmet Tokgöz ise “Sözleşmeyi yaptık, bize de ‘para vereceğiz’ dediler. Arıyoruz, telefona bakmıyorlar. Sözleşme de vatandaşın elinde kaldı. Herkesin alacağı var. Geçen seneden de alacaklar var. Şu anki imkanlarla biraz uğraşmak gerekiyor ama onlar ne geliyorlar ne soruyorlar. Adam ‘istersen kenevirini al götür’ diyor. Bundan sonra keneviri nereye götüreceksin. 2 senedir ektiğimiz boşa gitti. Daha önceki verdiğimiz şirket böyle değildi. Daha önce başka bir şirkete ektik, paramızı aldık. Onda bir sıkıntı olmadı” şeklinde konuştu.
Şirketin telefonu olduğu iddia edilen 0268 ….68 numaralı telefonundan ulaştığımız İddiaların odağındaki şirketten dönüş yapılacağı söylenmesine rağmen şirket yetkililerden bir geriye dönüş olmamıştır.
08 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |