Ana Sayfa Gündem, Politika, Türkiye 17 Ocak 2021

DEVLETİN BANKASI ÇİFTÇİNİN 874 TARLASINI HACZ ETTİ

Akp Hükumeti Sudan’da, Nijerde Tarım Arazisi Kiralarken!

Köylülere Ait 122 ev ve 874 de Tarla Hacz Edildi
ÖZGÜR İFADE GAZETESİ/İSTANBUL/ ÖZEL HABER: Türkiye tarımını ve çiftçisini desteklemek için kurulan TC. Ziraat Bankası köylünün 874 tane tarlasını ve 122 tane de evini hacz ederek açık arttırmayla satışa çıkardı.

Ziraat Bankası Gayrimenkul ilanlarında ulaşılan verilere göre hala hazırda Bankanın elinde ödenmeyen kredi borçlarına karşılık köylünün hacz edilen tam 874 adet tarlası satışa sunulmuş durumda.

Bankanın ilanına göre sadece köylü ve çiftçi gayrimenkulleri değil konuttan iş yerine satışa sunulan gayrimenkullerin toplamı 1920 adet.

Bunların içinde 122 adet köylerde köylülere ait müstakil ev, 874 adet tarla, 399 adet apartman dairesi ile 405 adet iş yeri ve dükkan yer alıyor.

Hükumetin çiftçiye üreticiye ve esnafa ve dar gelirliye işaret ettiği banka kredisi sonunun nerelere vardığını gösteren bu tablo karşısında görüşüne baş vurduğumuz bazı yurttaşlar:
”Hükumet ekonomik krizde ki vatandaşlara çözüm olarak bankaları ve kredi çekmeyi iaret edip özendirdi. Çözüm diye sundukları bu düzen sadece ölümü biraz geciktirdi. Şimdi çiftçi köylü tarlasından evinden, küçük esnaf iş yerinden, dar gelirli başını soktuğu evinden oldu”

Borcun borçla kapatıldığı bir düzen dünya da yok diyen vatandaşlar; ”Ne yazık ki halkımız içine düştüğü çaresizlikten bu tuzağa düştü, bir çok kişi evinden, arabasından oldu; bir çok emeklinin emekli maaşlarına haciz konmuş durumda, ama hükumet hala ekranlarda toz pembe tablolar çizip 7/24 kafa yıkamaya devam ediyor” ifadelerine yer verdiler.

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE BÖYLE BİR EKONOMİK MODEL YOK!
Akp hükumeti Türk çiftçisine ve köylüsüne destek vermek yerine bankaların insafına sevk edip faizlerle borç batağına saplanıp yok olmasını seyrederken; çeşitli Afrika ülkelerinde tarım arazisi kiralayıp o ülkelerde ki köylüyü çiftçiyi kalkındırma politikası yürütmesi trajik komik bir durum olarak eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere Akp hükumeti 2014 yılında Sudan’da 99 yıllığına 780 bin dönümlük arazi kiralanmış ve 2020 yılında ise Akp yetkilileri tarafından Nijer de 1 milyon hektar alanda tarımsal üretim için anlaşma yapıldığı kamuoyuna duyurulmuştu. Türk çiftçisinin ve köylüsünün borç batağında haciz şokları ile karşılaşmaya devam ediyorken; Akp iktidarının bu uygulamaları adeta ‘Ellere var bize yok mu!’ dedirtiyor.
18 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |