Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 7 Ocak 2021

DÜNYA DAHA HIZLI DÖNMEYE BAŞLADI

2020 zamana bile zarar vermiş!

Zaman bile 2020’den zarar görmeden kaçmadı.
Live Science tarafından yayınlanan haberde “Negatif” bir sıçrama saniyesi anlamına gelebilir ifadelerine yer verildi.

Kayıtlara geçen en hızlı 28 gün (1960’tan beri) 2020’de gerçekleşti ve Dünya , ekseni etrafındaki dönüşlerini ortalamadan milisaniyeler daha hızlı tamamladı. Bu özellikle endişe verici değil – gezegenin dönüşü, atmosferik basınç , rüzgarlar, okyanus akıntıları ve çekirdeğin hareketindeki değişiklikler nedeniyle her zaman biraz değişiyor . Ancak, herkesin saatlerini ayarladığı Eşgüdümlü Evrensel Zamanı (UTC) ölçmek için ultra hassas atomik saatler kullanan uluslararası zaman tutucular için uygun değildir. Dünya’nın bir tam dönüş yapması için gereken zamana göre ayarlanan astronomik zaman, UTC’den 0,4 saniyeden fazla saptığında, UTC bir ayarlama yapar.

Şimdiye kadar, bu ayarlamalar, Haziran veya Aralık ayının sonunda yıla bir “sıçrama saniye” ekleyerek astronomik zamanı ve atomik zamanı tekrar sıraya getirmekten ibaretti. 1960’ların sonlarında ve 1970’lerin başlarında doğru uydu ölçümü başladığından bu yana Dünya’nın genel dönüş eğilimi yavaşladığı için bu artık saniyeler üzerinde duruldu . Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’ne (NIST) göre, 1972’den bu yana bilim adamları ortalama olarak her bir buçuk yılda bir sıçrama saniye eklediler . Son ekleme 2016’da, Yılbaşı gecesi 23 saat, 59 dakika ve 59 saniyede fazladan bir “artık saniye” eklendiğinde geldi.

Bununla birlikte, Time and Date’e göre, Dünya’nın dönüşündeki son ivme, bilim adamlarının ilk kez negatif bir saniyeden bahsetmesine neden oldu. Bir saniye eklemek yerine, bir tane çıkarmaları gerekebilir. Bunun nedeni, bir günün ortalama uzunluğunun 86.400 saniye olmasıdır, ancak 2021’deki astronomik bir gün, ortalama olarak 0.05 milisaniye daha kısa olacaktır. Yıl boyunca bu, atomik zamanda 19 milisaniyelik bir gecikme anlamına gelecektir.

Birleşik Krallık’taki Ulusal Fizik Laboratuvarı’ndan fizikçi Peter Whibberley The Telegraph’a “Dünyanın dönüş hızı daha da artarsa ​​negatif bir saniyeye ihtiyaç duyulması oldukça olası, ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini söylemek için henüz çok erken” dedi . “Artık saniyelerin geleceği hakkında uluslararası tartışmalar da var ve olumsuz bir sıçrama saniyesine duyulan ihtiyacın artık saniyeleri tamamen sona erdirme kararını itmesi de olası.”

2020 yılı zaten her zamankinden daha hızlıydı, astronomik olarak konuşursak (rahat bir iç çekiş işareti). Zaman ve Tarihe göre Dünya, 2005 yılında 28 kez belirlenen en kısa astronomik gün için bir önceki rekoru kırdı. O yılın en kısa günü olan 5 Temmuz, Dünya’nın 1.0516 milisaniye ile 86.400 saniyeden daha hızlı bir dönüşü tamamladığını gördü. 2020’nin en kısa günü, gezegenin bir dönüşü 1.4602 milisaniye 86.400 saniyeden daha hızlı tamamladığı 19 Temmuz’du.

NIST’e göre artık saniyelerin artıları ve eksileri var. Astronomik gözlemlerin saat zamanı ile senkronize edildiğinden emin olmak için kullanışlıdırlar, ancak bazı veri kaydı uygulamaları ve telekomünikasyon altyapısı için güçlük yaratabilirler. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ndeki bazı bilim adamları, astronomik ve atomik zaman arasındaki boşluğun, telekomünikasyondaki kesintiyi en aza indirecek bir “sıçrama saati” gerekene kadar genişlemesine izin vermeyi önerdiler. (Bu arada gökbilimciler kendi ayarlamalarını yapmak zorunda kalacaklardı.)

Fransa, Paris’teki Uluslararası Yeryüzü Döndürme ve Referans Sistemleri Hizmeti (IERS), artık saniye eklemenin veya çıkarmanın gerekli olup olmadığını belirlemekten sorumludur. Şu anda IERS, hizmetin Dünya Oryantasyon Merkezine göre, eklenmesi planlanan yeni artık saniye göstermiyor .
08 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Güney’de kazanan AK Parti

Güney’de kazanan AK PartiTema Tasarım |