Ana Sayfa Dünya, Gündem 2 Şubat 2021

DÜNYA UZAYA YOLCU GÖNDERİYOR BİZ ÖĞRENCİ DÖVÜYORUZ

Eller Uzay Yolunda Biz Öğrenci Dövmelerdeyiz

İlk uzay yolculuğu olacak! Katılacak 4. kişi çekilişle belirlenecek
Elon Musk’a ait SpaceX şirketi ilk uzay yolculuğu için hazırlıklarına devam ediyor. Yolculukla ilgili yeni gelişme yaşandı. Buna göre uzay yolculuğuna çıkacak dördüncü kişi çekilişle katılacak. Çekiliş ABD’de yer alan çocuk hastanesine bağış yapan kişiler arasında yapılacak.

Independent’ın haberine göre Inspriation4 adı verilen yolculuk, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak Falcon 9 roketinin taşıyacağı Dragon kapsülüyle yapılacak.

Toplam dört kişinin katılacağı yolculuğun yılın son çeyreğinde muhtemelen Ekim’de yapılması planlanıyor. Kapsülün yörüngede kaç gün geçireceği henüz bilinmiyor.

Yolculuk, Shift4 Payments ödeme sistemleri şirketinin sahibi 37 yaşındaki Jared Isaacman için yapılacak. 16 yaşında lise eğitimini yarıda bıraktıktan sonra bu şirket ve hava kuvvetleri pilotlarına eğitim veren Draken International’ı kurarak büyük bir servete kavuşan Isaacman, çocukluğundan beri uzaya ilgi duyduğunu söylüyor.

Isaacman’in bu yolculuk için ne kadar ücret ödediği belli değil. Uçuşun komutası Isaacman’de olacak. Isaacman, beraberinde üç kişiyi de uzaya götürecek.

Bu kişilerden biri Memphis’teki St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’nde görevli bir sağlık çalışanı, diğeri de Shift4 sistemini kullanan bir iş insanı olacak. Dördüncü kişi, bu hastane için 200 milyon dolar toplanmasını amaçlayan kampanya çerçevesinde buraya bağışta bulunan kişiler arasından çekilişle belirlenecek.

Jared Isaacman, “Bundan 50-100 yıl sonra çocukların uzay roketlerine atladığı, uzay kıyafetleri giymiş çocuklarıyla Ay’ın etrafında dolanan ailelerin olduğu bir dünyada yaşamak istiyorum. Çocuk kanserini yendiğimiz bir dünyada yaşamak istiyorum” dedi. Isaacman’le yolculuğa çıkacak kişilerin adlarının gelecek ay açıklanması bekleniyor.

ELLER UZAY YOLUNDA BİZ ÖĞRENCİ DÖVMELERDEYİZ
Prof. Dr. Melih Bulu’nun geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepki olarak başlayan eylemler, polisin kampüs içerisinde yaptığı sert müdahale ve iktidarın başta LGBTİ olmak üzere bazı kesimleri hedef göstermesi ve sorumlu tutmasıyla farklı bir boyuta taşındı.

Haftasonu iki öğrencinin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Pazartesi günü kampüs içerisinde eylem düzenleyen öğrencilere polisin müdahalesi sonucunda 159 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların büyük bölümü polis sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “sokakların karıştırılmak istendiğini ve darbe çığırtkanlığı” yapıldığını öne sürdü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olaylardan LGBTİ bireyleri sorumlu tuttu. Ancak Twitter, Soylu’nun attığı mesajlara kullandığı ifadelerin “nefret davranışı hakkındaki” kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı ekleyerek, gizledi.

BAZILARI İÇİN DİN HER ZAMAN MÜKEMMEL BİR ARAÇ
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklanan arkadaşları için yapacağı basın açıklaması polis engeliyle karşılaşırken Beyazıt’ta ise AGD’nin başını çektiği bir grup, öğrencileri hedef alıp “İslam düşmanı” ilan ettikleri bir eylem” düzenledi.

Kadıköy’de, Boğaziçi Direnişi’ne destek olmak amacıyla bir araya gelen demokratik kitle örgütleri ve birçok siyasi parti temsilcisi engellemelere rağmen Rıhtım’da toplandı. Polis plastik merm ve gaz bombaları ile saldırıdığı gurupta bir çok kişiyi göz altına aldı. Emniyetten yapılan açıklamaya göre 102 kişi göz altına alınmış durumda.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlere destek için Ankara’da toplanan öğrenci gruba polis müdahale etti. Çıkan olaylarda 69 kişi gözaltına alındı.
02 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |