Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 27 Şubat 2021

DÜNYANIN HER YERİNE ENERJİ IŞINLAYAN ABD’NİN YENİ OYUNCAĞI PRAM

Pentagon Dünya’nın her yerine enerji gönderebilen uydu geliştirdi

Araştırma, güç aktarımı teknolojisinin en uç uygulamasının “sınırsız elektrik gücünün Dünya’ya sürekli aktarımı” olduğunu belirtiyor.

Pentagon için çalışan bilim insanları, uzaydan Dünya’nın herhangi bir noktasına elektrik gönderebilen güneş panelini başarıyla test etti.

Fotovoltaik Radyofrekans Anten Modülünün (PRAM) mevcut boyutu bir pizza kutusu kadar olsa da, söz konusu teknolojinin boyutu mikrodalgalar vasıtasıyla Dünya’ya büyük miktarlarda temiz ve yenilenebilir enerji yollanması maksadıyla artırılabilir.

Geçen sene ABD Hava Kuvvetlerinin gizli X-37B uzay-uçağından yörüngeye fırlatılan güneş paneli, Dünya atmosferinden geçmeyen güneş ışığından gelen enerjiyi yakalıyor. Böylelikle yeryüzündeki kurulumlarla yakalanması imkansız güneş enerjisini kullanabiliyor.

Projenin ortak geliştiricilerinden Dr. Paul Jaffe, CNN’e verdiği demeçte, “Uzayda sadece bu sayede tonlarca ekstre güneş ışığı alıyoruz” dedi. Bir sonraki mantıklı adım bunu daha fazla güneş ışığı toplayarak daha fazla mikrodalgaya dönüştürecek daha geniş bir alana ölçeklendirmek olacak.

Mevcut kurulum sadece 10 watt’lık enerjiyi yakalayıp Dünya’ya aktarabiliyor. Bu miktar, taşınabilir bir elektronik cihazı çalıştırmak için yeterli. Öte yandan ölçeklendirme başarılı olduğu takdirde bahse konu teknoloji yerleşim yerlerindeki aşırı yüklü elektrik şebekelerine rahatlama sağlayacağı gibi dünyanın ücra noktalarına da önemli miktarlarda güç aktarabilir.

Sistemin çok yönlülüğü, acil durumlarda veya doğal afet hadiselerinde de yardım amaçlı kullanılabileceği anlamına geliyor. Uzaydan mikrodalga güç aktarımı üzerine ilk tezini 2013’te yazan Dr. Jaffe, “Güneş enerjisi uydularının diğer tüm güç kaynaklarına nazaran benzersiz avantajı küresel aktarım kabiliyetidir” diyor.

Şikago’ya güç gönderebilir ve bir saniyeden kısa bir süre sonra, ihtiyaç duyuyorsanız bu kez Londra’ya veya Brazilya’ya yollayabilirsiniz. Bu potansiyelin gerçekleştirilebilmesi için mevcut ticari uzay girişimi maliyetleri değerlendirildiğinde ekonomik bakımdan uygun olmayan bir kilometrelik uzay antenine ihtiyaç duyuluyor.

Ancak Jeff Bezos’un Blue Origin’i ve Elon Musk’ın SpaceX’i gibi özel şirketler vasıtasıyla tekrar kullanılabilir hızlı roketlerin geliştirilmesi, maliyetlerin hızla düştüğü ve sistemin gelecekte uygulanabilir olabileceği anlamı taşıyor.

Deney sonuçlarının yayımlandığı IEEE Journal of Microwaves isimli bilimsel yayında, güç aktarımı teknolojisinin en uç uygulamasının “sınırsız elektrik gücünün Dünya’ya sürekli aktarımı” olduğu belirtildi. Uzay tabanlı güneş enerjisinin temel teknolojilerinin daha fazla sergilenmesi amacıyla 2023’te yörüngeye birden fazla fırlatma gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Uydularda güneş enerjisi toplamak ve onu Dünya’ya ışınlamak için fütüristik bir plan, ABD ordusunda büyük bir destekçi kazandı. Ulusal Güvenlik Uzay Bürosu tarafından dün yayınlanan bir rapor, ABD hükümetinin güneş enerjisi üreten uyduları gösterme ve teknolojinin daha fazla özel gelişimi için finansal teşvikler sağlama projelerine sponsor olmasını tavsiye ediyor.

Uzay tabanlı güneş enerjisi, yörüngede güneş ışığını toplamak için kilometre büyüklüğünde güneş paneli dizileri kullanır. Daha sonra, gücü yerdeki antenlerde toplanacak ve ardından elektriğe dönüştürülecek olan mikrodalgalar veya lazer şeklinde Dünya’ya ışınlayacaktı. Zemine dayalı güneş panellerinin aksine, Dünya’nın üzerindeki sabit yörüngeye yerleştirilen güneş enerjisi uyduları geceleri ve bulutlu koşullarda çalışabilir.

ABD Deniz Piyadeleri NSSO’dan yarbay Paul Damphousse dün Washington, DC, ABD’de bir basın toplantısında, “Bu teknolojiyi ilerletmek için bir katalizör olabileceğimizi düşünüyoruz,” dedi. NSSO raporu (pdf) ABD hükümeti Dünya’ya elektrik gücü aşağı 10 megavat ışınlama yapabilen bir deney uyduyu inşa etmek önümüzdeki 10 yıl içinde 10 milyar $ harcama önerir.

Bol enerji kaynağı
Aynı basın toplantısında, bir düzineden fazla uzay savunuculuğu grubu, uzay güneş enerjisini teşvik etmek için yeni bir ittifak duyurdu – Geleceğin Enerjisi için Uzay Solar İttifakı. Uzay temelli güneş enerjisinin bu destekçileri, teknolojinin fosil yakıtlar, rüzgar ve nükleer enerjinin birleşiminden daha fazla enerji sağlama potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

NSSO raporu, güneş enerjisi üreten uyduların, yakıtın şu anda tehlikeli konvoylarla birlikte taşındığı Irak gibi uzak yerlerdeki arz sorunlarını da çözebileceğini ve bazı üsler için elektrik maliyetinin kilovat-saat başına 1 doları aşabileceğini söylüyor – yaklaşık 10 ABD’deki maliyetinin katı. Rapor ayrıca, teknolojinin temiz, bol enerji kaynağı sağlama ve petrol için küresel rekabeti azaltma potansiyelini de vurguluyor.

Uzay temelli güneş enerjisi ilk olarak 1968’de Arthur D. Little danışmanlık firmasında bir mühendis olan Peter Glaser tarafından önerildi. Eski bir NASA araştırma müdürü ve uzay güneş enerjisinin aktif bir destekçisi olan John Mankins, ilk tasarımların 50 kilometrekarelik güneş paneli dizilerini içeriyordu, uzayda yüzlerce astronot gerektiriyordu ve 1 trilyon dolara mal olduğu tahmin ediliyordu.

Ekonomik olarak olanaksız
Ön araştırma yaptıktan sonra ABD, 1970’lerde ekonomik olarak olanaksız olduğu için bu fikri terk etti. O zamandan beri, diyor Mankins, fotovoltaik, elektronik ve robotikteki gelişmeler, boyutu ve maliyeti orijinal planların bir kısmına indirecek ve insanların ekipmanı uzayda monte etme ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Düşük maliyetli uzay fırlatmalarının geliştirilmesi de dahil olmak üzere bazı teknik zorlukların üstesinden gelinmesi gerekiyor. Modern bir fosil yakıt tesisi ile aynı miktarda elektrik gücü sağlayabilen bir uydu, yaklaşık 3000 tonluk bir kütleye sahip olacaktır – Uluslararası Uzay İstasyonu’nunkinden 10 kat daha fazla. Bu malzemenin yörüngeye gönderilmesi için yüzden fazla roket fırlatılması gerekir. ABD şu anda her yıl 15’ten az roket fırlatıyor.

Bu zorluklara rağmen, NSSO ve destekçileri, bu fikre devam etmek için hiçbir temel bilimsel atılımın gerekli olmadığını ve uzay temelli güneş enerjisinin önümüzdeki birkaç on yıl içinde pratik olacağını söylüyor.
Damphousse, “Şu anda gösteriyi durduran hiçbir teknoloji engeli yok” dedi.
27 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

ABD’NİN DİĞER OYUNCAKLARINA GÖZ ATMAK İSTER MİSİNİZ?

ABD’NİN 2. DÜNYA SAVAŞINDAN HAARP PROJESİNE UZANAN 75 YILI

ABD’NİN ELEKTROMANYETİK SİLAHI TAMAM ŞİMDİ SIRA SAVAŞ ÇIKARTIP TEST ETMEKTE

CHEMTRAİLS EMPERYALİSTLERİN KURGULADIĞI YENİ DÜNYA DÜZENİ PROJESİ

DÜNYAYI VE İNSANLARI BEKLEYEN YENİ VİRÜS ‘ÇİP’

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |