Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 8 Ocak 2021

DÜNYAYI 2021 DE BEKLEYEN TEHLİKE

Rus Bilim İnsanları Uyardı

İklimbilimci, 2021 yazında Rusya’da tehlikeli bir anormallik konusunda uyardı.
Gelecek yaz anormal olacağı uyarısında bulunan Catherine Pestryakova; climatologist ve meteorolog daha kuru olabilir görüşünde. Pestryakova, Sibirya’da son iki yıldır istikrarlı bir antisiklonun hâkim olduğunu ve şimdi Urallara geldiğini hatırladı.

Pestryakova, “Kışın antisiklon soğuk bir rüzgar getirir ve yazın sıcaktır. Yazın ılık olacağını düşünüyorum, daha az yağış olacak. Kuru bir yazdan çok korkuyorum. Son yılların trendi gitgide daha kuru hale geliyor. Bu kötü.” Dedi.

Ek olarak, iklim uzmanı geçen yıl Urallarda eşi görülmemiş bir yüksek basıncın kaydedildiğini hatırlattı – normalin on milimetre üzerinde cıva. Bu, bulutsuz soğuk hava getiriyor, ancak ekoloji açısından bu kötü – atmosferde kirlilik yayılması var.

Hidrometeoroloji Merkezi başkanı Roman Vilfand, ”Urallarda kalan bir antikiklonun nadir bir fenomen olduğunu belirtti. Bu nedenle, şimdi aşırı donlar var – sıcaklık, uzun vadeli değerlerin yedi veya daha fazla derece altına düştü. Önümüzdeki günlerde, Sibirya’nın yoğun nüfuslu bölgelerinde yaşayanlar hafif bir ısınma yaşayacak, ancak 12 Ocak’a kadar sıcaklık yeniden normalin sekiz ila on iki derece altına düşecek.” ifadelerine yer verdi.

Rusya Bilimler Akademisi Obukhov Atmosferik Fizik Enstitüsü müdür yardımcısı Vladimir Semyonov , Rusya’daki iklim değişikliğinin küresel ısınmayla ilişkili olduğunu söylerken;
”son 20 yılda Kuzey Kutbu’ndaki buzları eritme sürecinin yoğunlaştığını açıkladı . Isınma Laptev Denizi’ni de etkiledi: bu yıl donmadı. Felaketlerin sayısı artabilir: seller, fırtınalar ve yangınlar.” açıklamasında bulunmuştu.

TÜRKİYE’DE SON 10 YILIN EN KURAK DÖNEMİ
Küresel ısınma ve iklim değişikliğine maruz kalan ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Türkiye, son 10 yılın en kurak dönemini yaşıyor. İçme suyu ve tarım arazilerini sulamak için kullanılan barajlar kurumaya başladı. Türkiye’de küresel ısınmanın bir diğer etkisi de, binlerce yıllık buzulların erimeye başlaması oldu.

TÜRKİYE’NİN 2 MİLYON YILLIK BUZULLAR ERİYOR
Türkiye’nin en büyük buzulların bulunduğu Hakkari Cilo dağlarında bulunan 2 milyon yıllık buzullarda küresel ısınmada nasibini aldı. Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hacı Tansu, Hakkari’de ki buzulların, 4 km uzunluk ve 200 metre genişliğinde olduğunu belirterek ”9 yıldır buzulların çok hızlı şekilde eridiğini” vurguladı.
08 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |