Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Politika, Türkiye 27 Şubat 2021

EMEKÇİLERE VE İŞÇİLERE BU DA DERS OLSUN

Her Şey Çok Güzel Olacak Ekrem’den Grev Kırıcılığı

İBB bakanı Ekrem İmamoğlunun talimat vererek İBB içilerini Maltepe de grev yapan belediye işçilerinin grevini kırmaya göndermeye çalımasına İgdaş içileri ve örgütlü sendikası TES-İŞ’ten tepki geldi. Maltepe belediye işçilerinin haklı olduğunu ifade eden sendiika yöneticileri içilere hitaben yaptığı açıklamada şöyle dedi:
”Yukarıdaki buraya talimat vermiş, sahaya gideriz ama çöp almayız, kimse ile sürtüşmeyiz. Sendeki olarak biz grev kırıcılığı yapmayız. İgdaş’ta ki bu birim müdürüyle, şefiyle, formaniyle burda. Yapmak istemidiğiniz bir şeyi kimse size zorla yaptıramaz; çünkü orada (Maltepe) grev kararı almışlar, haklı olarak, o arkadaşlar haklıdır.” ifadelerine yer verdi.

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ki İSTAÇ, Fen Hizmetleri ve yol bakım hizmetlerinde çalışan 500’e yakın işçiyi Maltepe’ye grev kırıcılığına gönderdiği gün boyu Maltepe yerelince yollarda onlarca İBB aracının görülmesi ile ortaya çıktı.

İBB araçları sokağa çıkma yasağında Maltepe sokaklarında vızır vızır çalışıyorlar. Maltepeli işçilerin emeğine saygısızlık yapıyorlar. Bu yapılan düpe düz işçileri bir birne kırdırmak, emekten ve emekçiden dem vuran CHP daha doğru ifade ile YCHP’nin emek ve emekçilere bakışını gözler önüne seren bu görüntülerden emekçilerin ve işçilerin epey bir dersler çıkartacaklardır.

Takvim Gazetesi 15 Ocak 2021 de ‘Çöpçüler Kralı’ diye resmettiği Kılıçdaroğlu şöyle cevap vermişti. ”Bir tane çöp sepeti var, elimde de süpürge var. Çöpçülerin sorunlarını çözmek, çöpçülerin haklarını savunmak benim için onurlu bir görevdir. Alın teriyle geçinen adamın yanında olmak lazım”Onlarla Birlikte olmaktan şeref duyarım. Çöpçülerin kralı değilim ama yoldaşıyım, haklarının savunucusuyum. Çok şükür, emekçiyi hakir gören kirli zihniyetin değil, alın teriyle geçinen tertemiz insanların tarafındayım” ifadelerini kullanmıştı.

Bu polemiğin üzerinden bir ay geçmeden Kılıçdaroğlu’nun pernsi Bay ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’ İmamoğlu Maltepe de Chp’li Ali Kılıç belediyesinin %8 sefalet zammına razı etmeye çalıştığı işçilerin belediye emekçilerinin başlattığı grevi kırmak için yüzlerce araç ve İBB personelini Maltepe’ye grev kırıcılığına gönderdi.

Her şey çok güzel olacak nidaları ile seçim kazanan İmamoğlu; 2019 yılında da yine Maltepe de belediye işçilerinin eylemini baltalamış ve İBB’nin Kıyı Temizlik personelini ilçeye göndererek grev kırıcılığı yapmıştı. O dönem de Bay Kılıçdaroğlu yapılan grev kırıcılığı saldırısına karşı emekçilerin ve işçilerin yanında yer almamıştı; klasik YCHP durumları kısaca.

KAYSERİDEN MALTEPEYE GREV KIRICLIĞINA ÇÖP KAMYONU GELDİ
Grevdeki Maltepe Belediyesi işçileri grev kırıcıları engellemek için sokağa çıktıklarında Kayseri plakalı bir çöp toplama kamyonunda Maltepe Belediyesi CHP Meclis Üyesi Gönül Dinler ile karşılaştı. Gönül Dinler grevin sürdüğü Maltepe’de çöp toplarken yakalandı. İşçilerin tepki gösterdiği Dinler cevap vermedi, grev kırıcılığı teşhir etmek isteyen işçilerin fotoğrafını çekti.
MALTEPE’YE GREV KIRICILIK DESTEĞİNİ KAYSERİ’DEN KİM VERİYOR?
Kayseri de CHP’nin hiç bir belediyesinin olmaması nedeniyle, gönderilen çöp arabalarının kim tarafından gönderildiği merak konusu oldu.

MALTEPE DE YALANLAR KARALAMALAR, TERTİPLER VE CHP’LİLERİN SALVOLARI
DİSK’e bağlı Genel İş Sendikasının yine örgütlü olduğu Maltepe belediyesinde belediye yönetiminin belediye emekçilerine önerisinin ve dayatmasının ne olduğunu görmeyen görmekte itina edenlerin particilik zihniyeti ile başta emek sınıfına, sendikal örgütlenmeye ve emekçilere saldırısı kabul edile bilinir olmasa gerek.
Maltepe CHP belediyesinin işçilere önerdiği teklifleri sıralayacak olursak; %8 zam dayatmasının yanı sıra, 9.5 lira olarak verdiği yemek ücretine 1 lira, 6,5 lira olarak verdiği yol ücretine 1 lira zam önerisini işçilerin kabul etmemesine karalama yapıyor. İkramiye YOK, işçilerin almakta olduğu 10 günlük bir ikramiye bulunmakta ancak bunun belediye ile alakasının olmadığı Devletin KHK ile verdiği bir hak olduğunu sendika yönetimi tarafından altı özellikle çiziliyor.

Maltepe belediye yönetimi ve sayın Ali Kılıç elindeki kamu olanaklarını kullanarak Maltepe halkına ve kamuoyuna sosyal medya üzerinden ve belediye mesaj sistemi ile gerçek dışı tamamen yanıltmaya ve yandaşlarını sendikal mücadeleye ve belediye emekçilerine karşı kışkırtıcı açıklamalarda bulundu.

BELEDİYENİN %47 YALANI
Yaptığı açıklamada; ”İşçilere %47 zam önerdik kabul etmediler” gibi akıllara durgun veren aklı başında hiç kimsenin inandırıcı bulmadığı manipülasyon ve algı operasyonuna giriştiler. Yapılan araştırmalarda bahsedilen ve Maltepe halkını aldatmaya yönelik açıklamanın aslı astarının olmadığı; belediye yönetiminin bahsettiği %47 zammın işçileri değil sadece belediyenin rant şirketleri olan MATAŞ ve MATEG isimli iki kuruluşta görev yapan sadece 23 kişiyi ilgilendirdiği ve kapsadığı sendika yönetimi ve belediye emekçileri tarafından net olarak ortaya konuldu.

Bunun kallavi bir yalan olduğunu Yeniden Refah Partisi Maltepe İlçe Başkanı Küçükağa Efendioğlu kamuoyuna net ifadelerle aktardı.
Maltepe halkına algı operasyonu yaptığınız o %47′ manipülasyonunu gerçek olsa belediye emekçileri 40 gün 40 gece kutlama yapar.

Bütün bu gelişmeler içinde Maltepe belediyesi ve CHP ardı şıkkı konumunda ki 3 tane mahalle muhtarının kaymakamlığa greve müdahale edin başvurusu yapması da Maltepe de CHP yönetimi ve zihniyetinin emekçilere karşı düşüncelerinin ne olduğunu gözler önüne serdi.
27 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

MUHARREM İNCE GÜMBÜR GÜMBÜR

MUHARREM İNCE GÜMBÜR GÜMBÜRTema Tasarım |