Ana Sayfa Gündem, Politika 1 Mart 2021

EMEKÇİLERİN MALTEPE GREVİ KAZANANLAR VE KAYBEDENLER

Kazanan Kim! Kaybeden Kim!

İstanbul Maltepe’de belediye emekçilerinin Chp’li belediye yönetimi tarafından 7 ay sürümcemeye sokulan ve işçileri adeta sefalet ücret artışına mahkum etmek isteyen belediye yönetiminin bu hak, hukuk, emek tanımaz tavrına karşı kanunlardan gelen hakkını kullanarak greve çıkan belediye emekçilerinin mücadelesinde sonuçları itibarı ile kazananların ve kaybedenlerin tarihe not düştüğü anlama ile sonuçlanarak TİS imzalandı.

Öncelikle kazananlardan ve kazanımlardan bahsetmekte yarar var; çünkü son yıllarda Türkiye de emek üreticisi işçi sınıfının sürekli hırpalandığı ve sendikaların siyasi partiler tarafından teslim alınmış olmasından kaynaklı hak mücadelelerinin gerektiği gibi yapamadıkları bir sürecin yaşandığı tartışmasız bir gerçektir.

KAZANAN İŞÇİLER
Bu grev sürecinde kazanların en başında gelen hiç kuşkusuz ki emekçiler olmuştur. Nedenlerine bakacak olursak;
-İçi sınıfının içinde bulunduğu dağınıklığa rağmen Maltepe belediye işçileri birlikte hareket ettiklerinde ne kadar güçlü oldukların görmüş oldular.
-Bu güne kadar hiç bir ciddi grev tecrübesi olmayan belediye emekçileri bu tecrübeyi 2019 direnişinin üstüne katarak edinmiş oldular.
-İlk kez yaptıkları bir grevde karşılaştıkları grev kırıcılık teşebbüslerine karşı nasıl tavır alacaklarını bilmeyen belediye emekçileri bu tecrübeyi, birikimi elde ettiler.
-Bu kazanımların TİS ile elde edilen maddi kazanımlardan çok daha büyük ve anlamlı olduğu ileri ki süreçlerde çok daha iyi anlaşılacaktır.
İŞÇİ SINIFININ MÜCADELESİNİ SELAMLIYORUZ

KAYBEDEN DİSK
Her şart altında emekçilerin ve işçi sınıfının desteği ile müşerref olan Disk merkez yönetiminin Kadıköy belediye grevinde sendika şubesini ve işçileri bay-pas eden tavrı onların emekten yana değil sömürenden yana tarafgirlik içinde olduklarını ifşa etmişti.
Bu tespitlerde bulunan emek ve işçi sınıfının teşhisinde yanılma olmadığını ve aynı emek satışının Maltepe grevinde de yapılarak; işçilerden onay almadan emekçilerin örgütlü olduğu şubenin bilgisi dışında kapalı kapılar ardında TİS imzalamaları sendikal mücadele tarihine kara bir tarihi not olarak düşmüş oldu.
İŞÇİ SINIFINA YAPILAN BU İHANETİ KINIYORUZ

KAYBEDEN CHP
Her fırsatta emekten, alın terinden, işçiden dem vuran Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezi ve idari kadrolarının söylemlerinde ciddiyetlerinin olmadığını; kendi çıkarları neyi öngörüyorsa ona göre şekil ve renk aldıklarına işçi sınıfı geçmişte olduğu gibi bir kez daha tanıklık etti.
Türkiye de yılların sendikal mücadelelerinde grevin ne olduğunu hangi şartlarda greve çıkıldığını çok iyi bilen CHP kadroları; aynı zaman da grev kırıcılığın ne olduğunu da gayet iyi bilmekteler. Bu aşamada başta HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK diyen Ekrem İmamoğlu önderliğinde Maltepe belediye emekçilerine karşı gerçekleştirdikleri grev kırıcılık onların emek ve emekçiden yana samimi duygulara sahip olmadıklarını net bir fotoğraf olarak ortaya koydu.
Aynı grev kırıcılık mesleğini 2019’da da icra eden İBB başkanı İmamoğlu ve Chp polip bürosu bu aşamadan sonra kendini emekçilere ve işçilere anlatamaz-anlatamayacaktır.
EMEKÇİLER BUNUN HESABINI MUTLAKA SORACAKTIR

KAYBEDEN MALTEPE SPOR
Başında bir dönem kulüpte yöneticilik yapan chp belediye meclis üyesinin bulunduğu ve Maltepe Spor kulübünden bir takım kişilerin ve amigolarının emekçilerin bu sürecini baltalamak için sahaya çıkmaları spor adına utanç verici bir gelişme olarak kayda geçti. Konu hakkında Maltepe Spor’un değerli yöneticilerinde Hasan KOÇ ‘Bahsedilen kişinin Maltepe yönetiminden çıkartıldığını, Maltepe sporla bir ilişiğinin kalmadığı’ bilgisini aktararak Maltepe Spor Kulübünün her hangi bir ferdinin böyle bir grev kırıcılığı içinde olmasının kabul edilemeyeceğini ve konunun takipçisi olacağını ifade etti.
Ne diyor Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ”Ben Sporcunun; Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim”
Bu aşamada Maltepe emekçileri nezdinde kaybedenlerin başında gelen Maltepe Spor Kulübüne Maltepe halkının sahip çıkması ve siyaset kirliliğine bulaştırılmış kulübün bu çirkeflikten kurtarması gerektiği ortadadır.
SİYASETÇİLER PARTİLERİNİZE DÖNÜN SPOR SEVDALILARI KULÜBE SAHİP ÇIKIN

BİR KAZANAN DAHA VAR!
Bu süreçte bir kazanan daha var ki bu pek çok kişinin gözünden kaçmıştır. Düşünün ki emekçiler emekleri ve alın terleri için hak mücadelesi yapıyor. Buna karşın Chp’li belediye ve oradan beslenen grev kırıcılık vazifesi ile görevlendirilmiş bir takım çıkar menfaat gurupları da sokaklara çıkıp terör estiriyor. İşçilere emekçilere saldırma teşebbüslerinin de olduğu süreçte Maltepe Kaymakamı sayın Meftun Dallı ilçeyi adeta bir baba şefkati ile kucaklaması günün belleklerde yer edinen yaşanmışlıklarından biri oldu.
Kolay değil bir tarafta emekçiler hakları için sahaya çıkmışken öte yanda grev kırıcılık için sokaklara çıkan başlarında Chp meclis üyeleri, belediye rant şirketlerinin müdürleri, Maltepe spor bağlantılı bir takım karanlık tiplerin işçilere ve emekçilere karşı saldırılar yaptığı bir süreçte idare ettiği ilçede ciddi olayların yaşanmaması için her iki tarafı yönete bilmek.
Demokrasi kültürünü ve ifade özgürlüğünü işleten ve bu açıdan ilçe de kazananların başında gelen sayın Kaymakamımız Meftun Dallı’yı kutluyor ve ilçemiz adına teşekkür ediyoruz.
01 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |