Ana Sayfa Dünya, Ekonomi, Gündem, İstanbul, Politika, Türkiye 6 Nisan 2021

Erdoğan emekli amiralleri kanal planları yüzünden darbe planlamakla suçladı

Medya: Erdoğan emekli amiralleri kanal planları yüzünden darbe planlamakla suçladı AYRICA OKU Rus amiral, Erdoğan’ın Montrö Karadeniz…

Erdoğan emekli amiralleri kanal planları yüzünden darbe planlamakla suçladı

Medya: Erdoğan emekli amiralleri kanal planları yüzünden darbe planlamakla suçladı

Emekli Türk amiraller, Montrö Sözleşmesi’nin Ankara’nın İstanbul Kanal Projesi ile bağlantılı olarak Boğaz ve Çanakkale üzerindeki egemenliğine ilişkin olası revizyonuna karşı çıktı. Emekli amiraller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk devletinin laik temellerini tamamen yok etme niyetinde olduğundan şüphelendikleri için ülke yasalarını değiştirmesinin kolaylığından korktular. Kommersant, yetkililerin amiralleri bir darbe planı yapmakla suçladığını yazıyor.

Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi ile Montrö Konvansiyonu arasında bağlantı kurmanın yanlış olduğuna işaret etti. “Montrö Sözleşmesinden herhangi bir şekilde çekilme niyetimiz yok,” diye vurguladı.

Türk cumhurbaşkanı, kanalı 2011 yılında inşa etmeyi planladığını açıkladı. Beklentiler, Boğaz’dan geçen 118-125 gemiye kıyasla 160-185 geminin su yolundan geçeceği yönünde.

“Türkiye toprakları, sadece boğazlar (İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi) için geçerli olan sözleşmenin konusu değildir. Pen & Paper hukuk firmasının Moskova ofisinin yönetici ortağı Anton Imennov, sözleşmenin ilkelerini ihlal etmiyor, “dedi. Kanal projesinin amacının para kazanmak olduğunu vurguladı. “Yeni kanalın Montrö Sözleşmesi kapsamına girdiği tespit edilirse, Türkiye gelir elde etmekte zorluklarla karşılaşabilir. Sözleşmeye göre tüm gemiler herhangi bir ücret ödemeden boğazlardan geçiş özgürlüğünden yararlanmaktadır. Dolayısıyla Türkiye, eğer kongre yeni kanala uygulandı. “dedi.

Bu arada, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Doçenti Yulia Kudryashova, Nezavisimaya Gazeta’ya emekli amirallerin aslında ülkelerinin NATO ile ilişkileri daha fazla bozmasını istemediklerini söyledi. Mesele şu ki, Montrö Sözleşmesi kapsamına girmeyen bir kanalın kontrolüne sahip olmak, Türkiye’yi istisnai bir konuma getirecek ve Batılı müttefiklerinin şikayetlerini tetikleyecektir.

Kaynak :  TASS.com

6 Nisan 2021  / Özgür İfade ®️ | HABERTema Tasarım |