Ana Sayfa Dünya, Gündem, Türkiye 14 Haziran 2021

Erdoğan, Türkiye’nin NATO’ya bağlılığını teyit etti: En fazla harekâta katılan 5 ülkeden biriyiz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında düzenlenen Brüksel Forumu etkinliğinin ‘İstikrara Katkı’ başlıklı…

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında düzenlenen Brüksel Forumu etkinliğinin ‘İstikrara Katkı’ başlıklı oturumuna video mesaj gönderdi. Türkiye’nin, NATO harekât ve misyonlarına ‘en çok katkı sağlayan’ ilk 5 ülke arasında olduğunu dile getiren Erdoğan, “Unutulmamalıdır ki Türkiye’nin sınırları aynı zamanda NATO’nun sınırlarıdır” dedi.

Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında düzenlenen Brüksel Forumu’nun ‘İstikrara Katkı’ başlıklı oturumunda video mesaj yoluyla konuştu.

Dünyanın asimetrik tehditlerle yüzleştiği sancılı bir dönemde düzenlenen sempozyumun ‘tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını’ dileyen Erdoğan, sorunların bütüncül bir vizyonla ele alınması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin bu anlayışla, bölgesinde ve ötesinde, ‘güvenilir bir müttefik olarak üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini’ kaydeden Erdoğan, bugün istikrarın tesisinin önündeki en büyük engellerden birinin ‘terör’ olduğunu söyledi.

“Türkiye, NATO başta olmak üzere ilgili tüm uluslararası platformlarda terörle mücadelede ilk safta yer almaktadır. PKK/PYD’den DEAŞ ve FETÖ’ye kadar birçok terör örgütüyle sınırlarımız içinde ve dışında yoğun bir mücadelenin içindeyiz” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“TÜRKİYE’NİN SINIRLARI, NATO’NUN SINIRLARIDIR”

“Sınır ötesi operasyonlarımızda 4 bine yakın DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdik. Terörün her türlüsüne karşı yürüttüğümüz mücadelede maalesef müttefik ve ortaklarımızdan beklediğimiz destek ve dayanışmayı göremedik. Suriye, Irak ve Türkiye’de eli masumların kanına bulaşmış terör örgütü elebaşlarının meşru bir aktör gibi en üst seviyede muhatap alındığına, desteklendiğine şahit olduk. Unutulmamalıdır ki Türkiye’nin sınırları aynı zamanda NATO’nun sınırlarıdır. Bu bakımdan, sadece kendi milli menfaatlerimiz için değil, transatlantik coğrafyasının güvenlik ve istikrarının temini için de önemli bir sorumluluk üstlendiğimizi biliyor, adımlarımızı bu bilinçle atıyoruz.”

“TÜRKİYE NATO’YA EN ÇOK KATKI SAĞLAYAN İLK 5 MÜTTEFİK ARASINDA”

Türkiye’nin, NATO harekat ve misyonlarına ‘en çok katkı sağlayan’ ilk 5, ‘ortak bütçeye en fazla katkı veren’ ilk 8 müttefik arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin komutası da bu sene Türkiye’dedir. İttifakın en büyük ikinci ordusuna sahip olan Türkiye, NATO’nun güncel tehdit ve imtihanlara karşı adaptasyonu için aktif rol oynamaktadır. Hazırlıklı olabilmek bakımından müttefikler olarak atacağımız adımlar kadar, ortaklarımızın kapasite geliştirmelerine yapacağımız katkılar da önemlidir. Türkiye, dinamik ekonomisi, güçlü savunma sanayisi, ilkeli dış politikası ve müttefikleriyle iş birliği içinde, küresel barış, refah ve istikrarın tesisine yardımcı olmayı sürdürecektir. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bu zorlu süreçte dayanışma ve iş birliği içerisinde hareket etmenin önemini tekrar vurgulamak istiyorum.”

14 haziran 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |