Ana Sayfa Dünya, Gündem, İstanbul, Türkiye 9 Nisan 2021

Erdoğan’la görüşen Putin’den ‘Montrö Sözleşmesi’ vurgusu

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bölgesel istikrar ve güvenliğin…

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanması için 1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümleri uyarınca belirlenen Boğazlar rejiminin korunmasının önemini vurguladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek hususlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Kremlin’den yapılan açıklamada da Putin’in, Erdoğan’ın talebi üzerine Rusya’nın Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin yaklaşımlarını anlattığı belirtildi. Açıklamada, 2015 tarihli Minsk anlaşmalarının, çözümün alternatifsiz dayanağı olduğunun vurgulandığı aktarıldı.

Sputnik Türkiye’nin aktardığı Kremlin’in açıklamasına göre Erdoğan, Dağlık Karabağ’da istikrarın sağlanması, 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihinde Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri tarafından yapılan üçlü açıklamaların kademeli olarak uygulanması konusunda Rusya’nın attığı adımları çok takdir ettiğini söyledi.

Türkiye’nin Kanal İstanbul projesiyle ilgili planlarının ele aldığı bölümde Putin, bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanması için 1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümleri uyarınca belirlenen Boğazlar rejiminin korunmasının önemini vurguladı./ BirGün
09 nisan 2021/ özgür ifadeTema Tasarım |