Ana Sayfa Gündem, Politika, Yazarlar 4 Şubat 2021

ERKEN SEÇİM KİM GAME OVER OLACAK!

‘Ne Zaman ve Nasıl Olacak’

Türkiye gündeminden erken seçim  tartışması iktidar partisinin kesin bir dille 2023’ü işaret etmesine rağmen düşmüyor. Bir çok görüşte Haziran diye lanse edilen erken seçimin Haziran treninin kaçtığı artık netleşti.

Erken seçim kararının alınmasına müteakip 6 ay koşulu Haziran iddialarını çürütmüş durumda. Peki erken seçim olacak mı! Olmayacak mı!

Öncelikle Türkiye’de ki bazı mevcut durumlara bakmakta yarar var.
Erken seçimde öne çıkan sandık hiç kuşkusuz ki hala hazırda uygulamada ki adıyla Başkanlık sisteminin Cumhurbaşkanlığı seçimi olacağı tartışmasız bir gerçek.

Peki böyle bir siyaset çalımı organize ediliyorsa Akp ve tüm kurmayları Cumhurbaşkanı dahil erken seçim yok açıklamaları ve bunun tam aksi yönünde anamuhalefet partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğu ve ekibinin erken seçim çığırtkanlığı ne anlam ifade ediyor sorusu akla gele bilir.

Öncelikle iktidar partisinin penceresinde ki ışığa bakmakta yarar var. Muhalefet partisinin erken seçim taleplerine boyun eğer mi, tamam der mi, bu dayatmayı kabul eder mi? CHP’nin baskısı sonuç seçim kararı aldı etiketini kendine yapıştırır mı? Elbette ki bütün bu soruların cevabı kocaman bir HAYIR’dır.

Peki anamuhalefet partisi kurmayları da bu gerçeği bilirler mi!
Yani onların istediği bir talebe AKP’nin karşı refleks göstereceğine gayet iyi vakıf mıdırlar. Kesinlikle EVET tabi ki. O zaman Chp yönetimi bunu bildiği halde neden erken seçim söylemini gündemde tutmaya 7/24 bunu tekrarlamaya devam ediyor?

ÖNCE TARİHİ BİR ANEKDOT:
Hatırlanacağı üzre 12 askeri darbesinden sonra yapılan ilk seçimlere 2’si favori bir tanesi de hiç şans tanınmayan 3 parti arasında geçmişti. Kimdi bunlar:
Necdet Calp’in Halkçı partisi, Turgut Sunalp’in Milliyetçi Demokrasi partisi ve Turgut Özal’ın Anavatan partisi…
Seçimin Calp’in HP’si ile Sunalp’in MDP’si arasında geçeceği düşünülürken bir strateji planı devreye sokulmuş ve halkın büyük çoğunluğunun tepki gösterdeği askeriyenin açıktan destek verdiği MDP’den kaçan oylar Özal’ın ANAP’ına yönelmiş ve seçimlerde üçüncülükten fazla şans tanınmayan doğru dürüst tanınmayan bilinmeyen Turgut Özal seçimi %45 ile kazanarak sözde süpriz yapmıştı. HP’nin %30 oyla ikinci çıktığı seçimlerde; Seçimlerden aylar öncesinden başlatılan propagandalarda birinci çıkacağı servis edilen asker destekli MDP ise %24 ile ancak 3. olmuştu. Seçime katılan 50 bağımsız adayın hiç biri seçilemedi.

Oysa işin sırrı kurgulanan oyunun mükemmel bir işleyişle sahnelenmesinden ibaret olduğu; darbecilikten kaynaklı sağcısıyla, solcusuyla, muhafazakarıyla, devrimcisiyle askerden nefret eden Türkiye halkının göstereceği tepkiyi çok iyi hesaplayarak Sunal MDP’sini işaret ederken aslında istedikleri Özal ANAP’ına seçim kazandırmaktı. TÜRKÇESİ amaç hasıl edilmişti.

ŞİMDİ GELELİM BUGÜN Kİ İKİ KUTUPLU AYRINTININ ANALİZİNE:
CHP’nin erken seçim talep ediyor görüntüsü tamamen bir aldatmacadan ibaret olduğu anlaşılıyor. Bunun için mevcut duruma şöyle bakmakta yarar var. Son anket sonuçları da gösteriyor ki Chp oyları yüzde 20 bandının altına inmiş durumda; kaldı ki Chp içinde çıkan iki parti kuruluşlarını tamamladı üçüncüsü olan Muharrem İnce Memleket Hareketi hazırlıklarına devam ediyor. Bu durum da CHP’nin şuan %20 bandının altına inmiş oylarının daha da aşağıya ineceğini tahmin etmek güç olmasa gerek.
Bu gerçeğe oldukça vakıf olan chp yönetimi; akp’nin söylediklerini yapmayacağından hareketle aslında çakma bir erken seçim talebinde bulunuyor, yani söylemde talep ediyor fakat özünde iki nedenden dolayı erken seçimi kesinlikle istemiyor.
BİRİNCİ Nedeni yukarıda izah edilen düşen oylar ve partide her geçen gün artarak devam eden üye istifaları

VE İKİNCİ NEDEN!
Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şuan ikinci dönemi olduğu ortada. Kanun gereği 3. adaylığı şuan için mümkün değil, en azından normal bir seçim takviminde aday ola bilmesi imkansız görünmüyor.
”Adaylık ve Seçimi (Madde 101) Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir”

Buna göre görevdeki Cumhurbaşkanı, Ağustos 2014 ve Haziran 2018’de “iki defa” seçildi. Haliyle aynı kişi, Anayasa’nın açık ve herhangi bir ayrık düzenleme içermeyen amir hükmü gereği, Haziran 2023 seçimlerinde aday olamayacak.

Buna karşılık, tek ayrık durum, Meclis’in yenileme kararı: “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.”
Karar yeter sayısı, TBMM üye tam sayısının 2/3 çoğunluğu olduğuna göre, yenileme kararı için, 360 vekilin oyu gerekli.

Cumhurbaşkanlığı koltuğundan vaz geçmeyeceği düşünülen AKP genel başkanı Erdoğan’ın 3. kez adaylığı işte bu noktada önem kazanıyor. Erken seçime gidilmesi durumunda 2023’e kadar sürecek olan görev tamamlanmadığından hareketle yasal boşluktan da istifade edilerek AKP kendi adayını yani Recep Tayip Erdoğan’ı tekrar aday göstere bilme şansını yakalamış olacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ERKEN SEÇİM KARARI ALAMAZ
Mevcut Cumhurbaşkanının erken seçim kararı alması hukuki olarak pekala mümkün; ancak görev süresinin bitimiyle tekrar aday olamayacağı gerçeği ortada iken bu kararını seçmenlere izah edemez. Onun içinde AKP kurmayları ve üst aklı iki seçenek üzerinde yoğunlaşmış durumda;
BİR: Anayasa Değişikliği
İKİ: TBMM de erken seçim kararı aldırmak.

Son bir kaç günde Akp yönetiminin Saadet Partisinin bazı eski-yeni yöneticilerine odaklanması da bu bariz iki plana dayanıyor, amaç Saadet partisini kendi düşüncesine çekmek ve planını işletebilmek için destek almak.

AKP’NİN HARIL HARIL İL-İLÇE KONGRELERİ YAPMASI BOŞUNA DEĞİL
Her ne kadar CHP yöneticileri, pandemi kongrelerde toplanan akp’liler noktasında kendince siyaset üretiyor görünse de; Akp aklından geçenleri ve uygulamaya koymayı düşündüğü programına uygun şekilde kongre süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlıyor. Planladığı mutlak bir erken seçim sürecine doğru hazırlıklarını hızla tamamlıyor.

CHP’NİN KURDUĞU OYUN İŞTE BU AYRINTI
Akp genel başkanı ve mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yasal olarak tekrar aday olmayacağını anayasa uzmanlarından alan Chp kurmayları; akp’nin chp tarafından gelecek bir öneri, talep ve isteme tartışmasız RET edeceğini hesaplayan üst akıl ERKEN SEÇİM talebini gündeme getirerek aslında AKP’nin erken seçime gitmemesini sağlamaya çalışıyor.
Çünkü Chp genel merkez yönetimi zaten erkende olsa geç de olsa şuan ki oy potansiyeli ile ikincilik yani yıllardır iskan ettiği anamuhalefet koltuğunun bile acabalarını ve uzak ihtmal olmayan seçimde üçüncülükle başbaşa kalına bileceğini görüyorlar.

CHP KENDİNE İKİ HEDEF BELİRLEMİŞ
– Seçimi zamanında yapılmasına kadar ömrünü devam ettir, bu süreçte her fedakarlığı, her teslimiyeti yapıp AKP dışındaki tüm partilerle birlik oluşturup en azından ikinciliği cepte tutmak yani anamuhalefet koltuğunda kalmak.
– Mevcut Cumhurbaşkanı Akp genel başkanı Erdoğan’ın erken seçime gitmesini engelleyerek yasal olarak aday olamayacağı 3. Cumhurbaşkanlığı adaylığının önünü kesmek. Bunun içindir ki kazanma şansının nerede ise sıfır gözüktüğü bir erken seçim talebini ilk ağızdan dillendirerek AKP’nin bu adımı atmasını engellemek.

Önümüzde ki süreci hep birlikte izleyip göreceğiz, Eylül’ün 12’si BANKO, Ekim yada Kasım PLASE; bakalım bu strateji oyununda kim GAME OVER olacak.
Abidin SARI
04 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |